REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy mogą cię zlicytować?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Aplikant radcowski Ligier Maciej

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku uporczywego i długotrwałego uchylania się od płatności na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, uporczywego i długotrwałego zakłócania porządku domowego lub czynienia uciążliwym korzystania z innych lokali lub własności wspólnej wspólnota może doprowadzić do zlicytowania naszego lokalu. Z tej możliwości korzysta się jednak niezmiernie rzadko.

Pamiętaj o opłatach

REKLAMA

Pierwszym przypadkiem, w którym możemy być zagrożeni jest uporczywe i długotrwałe nie płacenie należnych opłat.
Nie płacenie opłat powinno być długotrwałe, co oznacza między innymi, że właścicielowi uchylającemu się od płacenia należy kilkakrotnie doręczyć wezwanie do zapłaty. Sam okres zalegania nie jest decydujący, liczy się wysokość zaległych opłat. Muszą one być na tyle wysokie, aby egzekucja z lokalu miała sens.

Nie uprzykrzaj życia sąsiadom

REKLAMA

Druga grupa przyczyn wystąpienia do sądu z pozwem o sprzedaż lokalu dotyczy uporczywego i długotrwałego zakłócania porządku domowego, lub czynienia uciążliwym korzystania z innych lokali lub własności wspólnej. Licytacja lokalu właściciela naruszającego spokój jest środkiem ostatecznym, dlatego sposób naruszenia i jego intensywność powinny czynić obiektywnie niemożliwym korzystanie z nieruchomości wspólnej, lub z innych lokali.

Stosunki pomiędzy właścicielami lokali są relacjami poddanymi regulacji Ustawy o własności lokali, jak również przepisom Kodeksu cywilnego dotyczącym stosunków sąsiedzkich. Wynika z nich, iż zachowanie właściciela naruszającego porządek domowy, lub czynienie uciążliwym korzystanie z innych lokali ewentualnie nieruchomości wspólnej oceniane będzie przez pryzmat zasad współżycia społecznego i przez cel jakiemu ma służyć prawo własności lokalu danego właściciela.
Zasady współżycia społecznego są normą gwarantującą sprawiedliwe i zgodne z sumieniem orzekanie przez sąd. Właściciel przy korzystaniu ze swojego lokalu jest zawsze ograniczony uzasadnionymi interesami innych właścicieli. Pozwala to wziąć pod uwagę interes innych właścicieli np. w sytuacji gdy ogół mieszkańców opowiedział się za zachowywaniem ciszy nocnej w określonym czasie. Uporczywe hałasowanie może w takiej sytuacji spełniać przesłankę uporczywego zakłócania porządku domowego.

Co nas może czekać

Ostateczną sankcją w przypadkach opisanych powyżej jest sprzedaż mieszkania właściciela, który dopuścił się naruszeń w drodze egzekucji przeprowadzonej na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
Przy ocenianiu zasadności wystąpienia do sądu z pozwem o sprzedaż lokalu brany będzie stan rzeczy z chwili wniesienia tego środka. Pamiętać należy, iż po rozpoczęciu postępowania przed sądem właściciel, który będzie chciał uniknąć zlicytowania swojego lokalu przez zapłatę zaległych opłat zobowiązany będzie do pokrycia kosztów procesu.

Właścicielowi, którego lokal został sprzedany w tym trybie, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

W każdym wypadku należy pamiętać, iż zlicytowanie lokalu jest ostatecznym rozwiązaniem, które wymaga solidnego uzasadnienia przed sądem i środek ten jest bardziej „straszakiem” niż często używanym narzędziem.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Za darmo: projekty domów o powierzchni 70, 120, 150 i 180 metrów kwadratowych dostępne na stronie internetowej GUNB

  Na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlego przybywa gotowych projektów domów, które można wykorzystać przy budowie, zaoszczędzając nawet kilkanaście tysięcy złotych na kosztach. Najwięcej jest projektów domów o powierzchni 70 metrów kwadratowych, ale sukcesywnie od dwóch miesięcy przybywa projektów domów większych.

  Jak nowy rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

  W obliczu rosnących wyzwań na rynku mieszkaniowym, eksperci i deweloperzy zastanawiają się, jakie kroki powinien podjąć nowy rząd, aby skutecznie przyspieszyć budowę mieszkań i zwiększyć ograniczoną podaż. Przedstawiamy wyniki szczegółowej sondy wśród branżowych specjalistów, którzy dzielą się swoimi przewidywaniami i oczekiwaniami dotyczącymi przyszłości rynku mieszkaniowego.

  Ile kosztuje pelet pod koniec 2023 roku? Jaki koszt kotła na pelet z montażem?

  Dlaczego warto ogrzewać dom peletem? Ile kosztuje pelet? Ile potrzeba peletu na zimę? Jakie są rodzaje peletu? Jakie są ceny montażu kotła na pelet?

  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  REKLAMA

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  REKLAMA