Kiedy jest zimna Zośka 2025? Kiedy są zimni ogrodnicy? [Majowe przymrozki]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
zimna zośka 2025 zimni ogrodnicy majowe przymrozki maj / Zimna Zośka 2025, zimni ogrodnicy - kiedy są majowe przymrozki / Shutterstock

Kiedy jest zimna Zośka 2025? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Zimna Zośka 2025 – data

Zimna zośka wypada co roku 15 maja w imieniny Zofii, stąd nazwa tego zjawiska. W 2025 r. zimna Zośka jest w czwartek. Natomiast zimni ogrodnicy trwają 3 dni. W 2025 przypadają na okres od poniedziałku do środy 12-14 maja.

Zimni ogrodnicy 12-14 maj, zimna Zośka 15 maj 2025 r.

Zimni ogrodnicy 12-14 maj, zimna Zośka 15 maj 2025 r.

Shutterstock

Majowe przymrozki to występujące po sobie dni zimnych ogrodników i zimnej Zośki. Zimni ogrodnicy nazywani są również trzema zimnymi ogrodnikami, trzema zmarzłymi, lodami lub po prostu przymrozkami majowymi. Zimni ogrodnicy to dni wspomnienia świętych Pankracego, Serwacego i Bonifacego (imieniny), które wypadają właśnie po kolei 12, 13 i 14 maja. Data 15 maja to wspomnienie świętej Zofii, a więc imieniny Zofii i tzw. zimna Zośka.

Zimna Zośka, zimni ogrodnicy – co to jest?

Zimna zośka, zimni ogrodnicy albo lody to różne określenia na to samo zjawisko atmosferyczne występujące co roku. Chodzi o przymrozki majowe następujące po pierwszym okresie ocieplenia. Takie przymrozki to zmora ogrodników. Mogą opóźnić, a nawet zniszczyć część lub całą uprawę. Od lat ogrodnicy znają tę datę i robią wszystko, by uchronić swoje rośliny przed negatywnym wpływem znacznego ochłodzenia. 

Niektóre rośliny wręcz wysadza się i sieje dopiero po zimnej zośce, np. psiankowate i dyniowate. Często uprawia się je wcześniej w szklarniach i innych tego typu ciepłych miejscach przystosowanych pod uprawę roślin ciepłolubnych.

 

Zimni ogrodnicy 12-14 maj

ShutterStock

Czasami chowa się na czas zimnych ogrodników bardziej delikatne rośliny do środka budynków, szklarń lub przykrywa je np. agrowłókniną czy kartonami.

 

Zimna Zośka 2025 - jak chronić uprawy?

ShutterStock

Jeszcze inni uprawiają wrażliwe na przymrozki rośliny w specjalnie przygotowanych inspektach.

 

Jak chronić rośliny przy majowych przymrozkach?

ShutterStock

Zimna Zośka – przysłowie, powiedzenie

Istnieje kilka powiedzeń związanych z okresem wiosennych przymrozków. Niektóre odnoszą się do zimnej Zośki, inne do zimnych ogrodników, a jeszcze inne do świętego Izydora – patrona rolników, osób ciężko pracujących, opiekuna zwierząt gospodarskich. Wspomnienie świętego Izydora przypada w dniu świętej Zofii czyli 15 maja. 

Oto najpopularniejsze powiedzenia i przysłowia związane z majowymi przymrozkami:

  1. Pankracy, Serwacy, Bonifacy: źli na ogród chłopacy.
  2. Pankracy, Serwacy i Bonifacy chłodem się znaczą i zwykle płaczą.
  3. Pankracy, Serwacy i Bonifacy dla drzew wielcy niedobracy.
  4. Na świętego Izydora często bywa chłodna pora.
  5. Święty Izydor wołkami orze, kto go poprosi – temu pomoże.
  6. Święta Zofija kłosy rozwija.
  7. Za świętą Zofiją pola w kłos wybiją.
  8. Gdy w Zofię zboże do pasa, na zimę chleb i okrasa.
  9. Na świętą Zofiję deszcz po polach bije.

Co oznacza zimna Zośka?

Zimna Zośka to termin przyjęty zwyczajowo, który stanowi niejako granicę końcową okresu występowania przymrozków. Do 15 maja powinny pojawić się ostatnie przymrozki. Powodem może być docierające do Polski w wyniku cyrkulacji polarne, zimne powietrze (tzw. niż baryczny)

Mówi się, że po zimnej Zośce uprawy są już bezpieczne. Takiej obserwacji dokonali rolnicy i ogrodnicy lata temu. Wiedza o majowych zimnych ogrodnikach przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Tradycyjna nazwa używana jest do dziś, a termin ochłodzenia sprawdza się co roku, chociaż czasami jest on nieco przesunięty i występuje mniej więcej od 1 do 20 maja. 

Wraz ze zmianą klimatu w ostatnim czasie obserwuje się jeszcze wcześniejsze występowanie większych przymrozków. Na przykład rok temu główne przymrozki miały miejsce już w kwietniu (w okolicach 20 kwietnia). W połowie maja nastąpiły chłodniejsze dni, ale nie były one już bardzo dotkliwe, a spadek temperatur nie był aż tak znaczny. Natomiast w poprzednich latach spadki temperatur w maju potrafiły sięgać nawet kilkunastu stopni.

Nieruchomości
Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem
04 kwi 2025

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?
01 kwi 2025

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?
01 kwi 2025

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja
31 mar 2025

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda
28 mar 2025

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej
03 kwi 2025

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.
26 mar 2025

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS
20 mar 2025

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego
20 mar 2025

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum
20 mar 2025

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

pokaż więcej
Proszę czekać...