Bezpieczny kredyt 2%. Kiedy można stracić dopłaty?

Bezpieczny kredyt 2%. Kiedy można stracić dopłaty? / Shutterstock

Bezpieczny kredyt 2% bije rekordy popularności. Dla wielu osób starających się o swoje pierwsze mieszkanie, 10-letni okres dopłat do rat kredytu mieszkaniowego jest niezwykle atrakcyjny. Dopłaty do rat kredytów to znaczące odciążenie budżetu domowego. Do tego określony w ramach programu maksymalny limit kwoty kredytu pozwala na spory wybór na rynku nieruchomości. Aby jednak nie dać się zaskoczyć i nie stracić dopłat warto dokładnie sprawdzić, jak wyglądają obostrzenia związane z programem. 

Tego typu programy rządowe zawsze są pod szczególnym nadzorem. Dlatego kredytobiorcy przystępujący do niego muszą skrupulatnie pilnować harmonogramu spłat. – Już jeden dzień spóźnienia w spłacie raty kredytu albo niewystarczająca kwota spłaty, nawet jeśli zabraknie jednej złotówki, oznacza wygaśnięcie w danym miesiącu dopłaty i klient musi uregulować całą kwotę ze środków własnych. Dlatego zawsze uczulamy klientów na tego typu sytuacje. Niedopatrzenie bowiem może sporo kosztować – mówi Artur Grodzicki, Regionalny Dyrektor Sprzedaży Credipass. Warto zaznaczyć, że w takiej sytuacji klient traci dopłatę w danym miesiącu. W kolejnych, jeśli będzie przestrzegał terminu i kwoty, dopłaty zostaną wznowione.

Kiedy musimy zwrócić wszystkie dopłaty?

Zwrot w całości dopłat wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od każdej z dopłat następuje w dwóch sytuacjach. Pierwsza to prawomocny wyrok za oszustwa kredytowe (art. 297 Kodeksu Karnego). Druga to, jeśli w terminie 24 miesięcy od dnia zakupu mieszkania, domu, zgłoszenia zakończenia budowy domu jednorodzinnego (zgłoszenie do użytkowania lub pozwolenie na użytkowanie) nie zamieszka się w nim. Jednym bowiem z założeń programu jest obowiązek prowadzenia gospodarstwa domowego w zakupionej na Bezpieczny kredyt 2% nieruchomości. – W praktyce chodzi o to, aby w okresie dziesięciu lat, kiedy przysługują dopłaty, kredytobiorca na co dzień mieszkał w zakupionej w ten sposób nieruchomości. Nie może być takiej sytuacji, że stoi ona pusta lub jest wynajmowana czy użyczona osobom trzecim – komentuje Artur Grodzicki z Credipass.

Kiedy tracimy dopłaty?

Na osoby, które chcą skorzystać z dopłat, ustawa narzuca także szereg innych obostrzeń. Czego należy się wystrzegać, aby nie stracić dopłat?

• Kredytobiorca nie może sprzedać nieruchomości zakupionej w ramach programu w czasie obowiązywania dopłat do kredytu, czyli dziesięciu lat (z wyjątkiem rozszerzenia wspólności ustawowej).

• Zabroniony jest także wynajem lub użyczenie. Zakupiona nieruchomość musi spełniać potrzeby mieszkaniowe kredytobiorcy.

• Nie można zmienić sposobu użytkowania z nieruchomości mieszkalnej na użytkową.

• Zakazane jest także nabycie innej nieruchomość (z wyjątkiem dziedziczenia). W przypadku, kiedy kupimy mieszkanie, musimy liczyć się z zaprzestaniem dopłat do istniejącego kredytu.

• Dopłaty traci się, jeśli trwale zaprzestaje się, przez co najmniej 12 miesięcy, prowadzenia gospodarstwa domowego w zakupionej na Bezpieczny kredyt 2% nieruchomości. Są wyjątki w takiej sytuacji: jeśli jeden kredytobiorców nadal mieszka w nieruchomości lub nastąpiło wyłączenie nieruchomości z użytkowania na podstawie decyzji organu nadzoru.

• W momencie ogłoszenia upadłości konsumenckiej, taki kredytobiorca także traci dopłaty.

• Istotny jest także wiek – jeśli stroną umowy przestał być kredytobiorca, który jako jedyny nie ukończył 45 lat (z wyjątkiem śmierci), dopłaty przepadają.

Ważne

Jednym z warunków otrzymania Bezpiecznego kredyt 2% jest zaciągnięcie kredytu ze stałą stopą procentową. W okresie dziesięciu lat, kiedy otrzymuje się dopłaty, nie można zmienić stopy ze stałej na zmienną. Jeśli zdecydujemy się na taki ruch, wówczas dopłaty wygasają.

Należy także uważać na wcześniejszą spłatę kredytu. W jakich sytuacjach nie traci się dopłaty? Jeśli:
• spłaty dokonano po upływie trzech lat od dnia udzielenia kredytu,
• spłata dotyczyła części objętej gwarancją,
• łączna wysokość tej spłaty i wniesionego wkładu własnego kredytobiorcy nie przekroczyła 200 tys. zł,
• łączna wysokość tej spłaty i zapłaconej przez kredytobiorcę raty tego kredytu nie przekroczyła w danym miesiącu kwoty pierwszej, pomniejszonej o dopłatę raty tego kredytu.

Istotne jest to, że w większości wyżej wymienionych sytuacjach ustawa nie nakazuje zwrotu wszystkich wypłaconych dopłat. Wygasają one z ostatnim dniem miesiąca następującym po miesiącu, w którym nastąpiła dana okoliczność, a kwoty dopłat uzyskanych po tym dniu podlegają zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?
28 sie 2024

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo
28 sie 2024

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?
27 sie 2024

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym
31 sie 2024

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
26 sie 2024

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...