REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian
Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

REKLAMA

REKLAMA

Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

Finansowanie inwestycji mieszkaniowych ma być sprawniejsze

Stale pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami pozwalającymi na sprawny przebieg procesu ubiegania się o środki finansowe oraz na zapewnienie skutecznego i pełnego finansowania samorządowych inwestycji mieszkaniowych. Efektem tych prac jest skierowany właśnie do uzgodnień międzyresortowych i opiniowania projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych (wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów w pozycji UD231). Projektowane zmiany mają głównie charakter doprecyzowujący i porządkujący.

REKLAMA

Jakie zmiany przewiduje projekt?

Do kluczowych regulacji projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych należy zaliczyć:

 • korektę mechanizmu finansowania rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, która w przypadku zagwarantowania dodatkowych środków pozwoli na zwiększenie skali udzielania gminom finansowego wsparcia na realizację lokalnej polityki mieszkaniowej,
 • uporządkowanie kwestii  dotyczących terminu kwalifikacji wniosków o udzielenie finansowego wsparcia, tak aby wypłata gminom środków następowała w roku złożenia  wniosku (natomiast wnioski, które nie zostały rozpatrzone z uwagi na brak środków będą rozpatrywane w roku kolejnym),
 • w większym stopniu niż dotychczas umożliwione zostanie odzyskiwanie do zasobów mieszkaniowych budynków niezamieszkanych ze względu na zły stan techniczny, poprzez rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymania bezzwrotnego wsparcia o SIM, których gmina nie jest jedynym właścicielem,
 • zagwarantowanie w lokalach mieszkalnych finansowanych w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego czynszu w wysokości odpowiadającej społecznemu charakterowi zasobu,
 • w zakresie środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, niewykorzystane przez gminę środki (w przypadku niezrealizowania przez SIM usługi publicznej, której realizacja została jej powierzona przez gminę w zamian za środki pochodzące z RFRM) podlegały będą zwrotowi,  co umożliwi ich wykorzystanie na realizację innego przedsięwzięcia mieszkaniowego o charakterze społecznym,
 • w zakresie regulacji dotyczących działalności Krajowego Zasobu Nieruchomości,  wykorzystując doświadczenie gmin w zarządzaniu nieruchomościami, właśnie tym podmiotom (lub innym gminnym osobom prawnym) powierzone zostanie zarządzanie nieruchomościami, które powstaną w wyniku współpracy gminy ze spółkami celowymi bądź SIM utworzonymi przez KZN.

Zmiany przewidziane w przedmiotowym projekcie mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem kilku zmian, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  REKLAMA

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  Kto decyduje się na budowę domu na zgłoszenie?

  Budowa domu na zgłoszenie. 2,8 tys. domów jednorodzinnych o powierzchni budowy nieprzekraczającej 70 m kw. powstanie w ramach programu "Dom bez formalności”. 

  REKLAMA

  Wakacje kredytowe 2024 - projekt ustawy ustala nowe warunki

  Wakacje kredytowe 2024 - ile kredytów obejmie nowa ustawa przedłużająca wakacje kredytowe? Jak zmieniają się warunki skorzystania z wakacji kredytowych? Ile razy będzie można wstrzymać opłacanie raty kredytowej i przez ile miesięcy?

  Czyste Powietrze. NFOŚiGW zaleca ostrożność przy kupnie pomp ciepła do czasu zmian w programie

  Po 13 czerwca 2024 r. dotacje z Funduszu będzie można otrzymać tylko do pomp będących na specjalnej liście. Ma ona gwarantować, że oferowane urządzenia są zgodne z deklarowanymi parametrami.

  REKLAMA