Pasy i koła w dekoracji wnętrz

Magdalena Górska
rozwiń więcej
Pasy i koła w dekoracji wnętrz to niecodzienne rozwiązania wnętrzarskie stosowane przez młodych indywidualistów, którzy w niebanalny sposób chcą podkreślić swoją osobowość. Fot. PARA PAINTS / PARA PAINTS
Pasy i koła w dekoracji wnętrz to niecodzienne rozwiązania wnętrzarskie stosowane przez młodych indywidualistów, którzy w niebanalny sposób chcą podkreślić swoją osobowość. Jednym z takich pomysłów jest zestawienie ze sobą w jednym pomieszczeniu pasów i kół.

Połączenie pasków i kół w dekoracji wnętrz dodaje świeżości, jest niebanalne, ciekawe i wprowadza do pomieszczenia pogodny nastrój. Zanim jednak zdecydujemy się na taki zabieg powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach, aby nie stworzyć wrażenia bałaganu.

Kolorystyczny pomost

Występujące w duecie pasy i koła powinny być przede wszystkim w podobnej gamie kolorystycznej. Mogą to być na przykład żółcienie, fiolety, kolor pomarańczowy i czerwony lub też błękit, zieleń, biel i turkus. Odpowiednie zestawienie barw nie tylko stworzy spójny efekt, ale i ciekawy, bardzo efektowny rytm.

Zobacz także: Kolor we wnętrzu: kompendium

Na miarę

Stosując pasy we wnętrzu powinniśmy pamiętać, że możemy w łatwy sposób modelować nimi optycznie jego wymiary. Szerokie, poprzeczne paski nie sprawdzą się w niskim pomieszczeniu. Aby je „wydłużyć” powinniśmy zastosować bowiem pasy pionowe. Niedoskonałości proporcji zbyt wąskiego wnętrza możemy poprawić stosując wąskie, poziome pasy. Przy aranżowaniu motywu kół mamy nieco większą swobodę, jednak warto wiedzieć, że w mniejszych pomieszczeniach lepiej sprawdzi się drobniejszy deseń.

Zobacz także: Tkaniny dekoracyjne: charakterystyka

Dyscyplina

Zestawiając ze sobą tak wyraziste wzory powinniśmy zachować ostrożność. Łatwo bowiem stworzyć w ten sposób we wnętrzu chaos. Przede wszystkim warto nie przesadzić z wybranymi deseniami. Tapeta w koła powinna leżeć na jednej ze ścian – pozostałe pomalujmy bardziej neutralnym kolorem. Dzięki temu podkreślimy walory estetyczne wybranego motywu. Postarajmy się także nie zagracić pomieszczenia. Zestawienie pasów i kół będzie główną jego ozdobą, dlatego też ograniczmy bibeloty do minimum.

Do tego typu wnętrza ładnie pasować będą rośliny – oczywiście odpowiednio dobrane! Na tle pasków ustawmy doniczki z kwiatami szablolistnymi. Chcąc natomiast zaaranżować rośliny na ścianie z tapetą z motywem kół zdecydujmy się na te o okrągłym pokroju.

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...