Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja / Shutterstock

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Wózek i rower na korytarzu wspólnym

Mieszkańcy bloków często wystawiają do garażu i na klatki schodowe rzeczy zbędne czy takie, które zwyczajnie nie mieszczą się w niewielkich mieszkaniach. Temat ten jest często podejmowany w dyskusjach na forach internetowych. Są zwolennicy i przeciwnicy, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że takie praktyki są zagrożeniem dla mieszkańców. Po pierwsze, rzeczy pozostawione na korytarzach znacznie zwężają je, dodatkowo dziecięce wózki wykonane są ze sztucznych, łatwopalnych materiałów. W przypadku wystąpienia pożaru pozostawione rzeczy nie tylko ułatwiają jego rozprzestrzenianie się, ale też utrudniają ewakuacje. Przez wiele lat pracy zauważyłem, że mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, jak ważną rolę pełnią korytarze i klatki schodowe w momencie zagrożeń. Na wielu, zwłaszcza osiedlach pojawiają się rowerownie i wózkownie. W ten prosty sposób wspólnoty starają się rozwiązać kwestię zalegających i utrudniających przejście rowerów, wózków i innych przedmiotów.

Podobnie przedstawia się sytuacja w podziemnych garażach, gdzie nagminnie spotykamy się ze zjawiskiem składowania kartonów czy butelek po różnego rodzaju płynach. W tym przypadku utrudnienia ewakuacyjne będą mniejsze niż na wąskich korytarzach, jednak problemem jest łatwopalność pozostawionych przedmiotów. Guma przeznaczona do produkcji opon samochodowych i plastik, z którego powstają butelki na olej czy płyn do spryskiwaczy to materiały o wysokim stopniu łatwopalności. W ostatnim czasie na kilku warszawskich osiedlach w garażach podziemnych wybuchły pożary. Szkody przez nie wywołane z całą pewnością byłyby mniejsze, byłyby znacznie mniejsze, gdyby nie pozostawione łatwopalne przedmioty.

Nie ograniczać dostępu do drogi ewakuacyjnej

Przepisy przeciwpożarowe wyraźnie mówią o tym, że drogi ewakuacyjne powinny być pozbawione wszelkich przeszkód. Tymczasem na wielu osiedlach mieszkańcy chcąc poprawić bezpieczeństwo mieszkańców ograniczyli dostęp do dróg ewakuacyjnych poprzez zamykane na każdym piętrze wyjścia lub montowanie krat. Wszystkie te zabiegi miały zapewnić bezpieczeństwo, jednak jak się to co w jednej sytuacji chroni w innej może okazać się niebezpieczne.

Kwestia własności korytarza w budynku wielorodzinnym jest punktem spornym. Warto pamiętać, że nie jest to nasza prywatna przestrzeń a jakiekolwiek jej zagospodarowanie powinno być uzgodnione ze współmieszkańcami. Po drugie jest to gówna, a czasem jedyna droga ewakuacyjna, nie powinny się tam więc znajdować jakiekolwiek przeszkody utrudniające ewentualną ewakuację.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?
01 kwi 2025

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?
01 kwi 2025

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja
31 mar 2025

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda
28 mar 2025

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej
28 mar 2025

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.
26 mar 2025

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS
20 mar 2025

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego
20 mar 2025

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum
20 mar 2025

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu
20 mar 2025

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

pokaż więcej
Proszę czekać...