Trawnik jesienią: kiedy ostatnie koszenie przed zimą? Jakie nawożenie i zabiegi pielęgnacyjne?

Paweł J. Huczko
rozwiń więcej
Trawnik jesienią – kiedy ostatnie koszenie przed zimą, nawożenie, pielęgnacja / Shutterstock

Kończy się lato, dni stają się krótsze, a noce coraz chłodniejsze i mimo, że jeszcze nawet nie nadeszła kalendarzowa jesień, to perspektywa zimy staje się coraz wyraźniejsza. Jak zatem pielęgnować trawnik jesienią, czym nawozić, kiedy skosić ostatni raz i jak zabezpieczyć go przed zimą?

Kiedy ostatnie koszenie trawnika przed zimą

O ile nie mamy łąki kwietnej i zależy nam na jednorodnym trawniku, także jesienią powinniśmy zadbać o regularne koszenie trawnika. Chodzi o to by nie dopuścić, by źdźbła trawy rosły wyżej niż 8-10 cm. Systematycznie przycinana trawa nie tworzy kłosów, dobrze odrasta (jeżeli też jest odpowiednio nawadniana i nawożona) i konsekwentnie rozwija system korzeniowy.

Oczywiście nie można też kosić trawnika zbyt nisko (poniżej 3 cm). Preferowana wysokość skoszonego trawnika rekreacyjnego (tj. do celów spacerów, gier i zabaw), to ok. 4-5 cm. Jeżeli mamy suchy i ciepłą jesień, to lepiej zostawić nieco wyższą trawę (ok. 6 cm).

Warto też wiedzieć, że gdy zapomnieliśmy o koszeniu trawnika, to niewskazane jest koszenie go od razu bardzo mocno.

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą powinno się – co do zasady -  przeprowadzić przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami – o ile oczywiście wysokość trawy jest odpowiednia dla koszenia. Jak od każdej zasady, także i w tym przypadku są wyjątki. Bowiem może się przecież tak zdarzyć, że po pierwszych przymrozkach mogą przyjść znacznie cieplejsze dni, w których trawa nadal będzie rosnąć.  Jeżeli widzimy, że trawa już znacznie wolniej rośnie (oprócz temperatur ma tu znaczenie coraz krótszy dzień – czyli mniejsze nasłonecznienie), to znaczy, że zbliża się jej okres zimowego spoczynku. Zatem i koszenie w takiej sytuacji nie jest wskazane.

 

 

Shutterstock

Nawożenie trawnika jesienią

Na przełomie września i października powinno się zasilić trawnik specjalnym nawozem jesiennym, który zawiera tylko niewielką ilość azotu, a ma w składzie fosfor, potas i pakiet mikroelementów (np. siarką, żelazem, magnezem). Te składniki nawozów wzmacniają korzenie trawy i jej gospodarkę wodną, czyli zwiększają odporność trawnika na zimowe przesuszenie.

 

 

Shutterstock

Fosfor w szczególności wspomaga rozwój systemu korzeniowego traw, co sprawia, ze trawnik jest bardziej odporny na deptanie. Trawnik zasilony fosforem dobrze wchłania też potas. Co istotne, fosfor jest wolno wchłaniany przez glebę a jest bardzo istotny dla rozwoju trawy wiosną – dlatego najlepszy okres dla nawożenia fosforem to jesień. 

Ważne

Uwaga! Eksperci wskazują, że nie należy w tym samym czasie nawozić fosforem i wapnować trawnik. Bo fosfor i wapń łączą się w związki chemiczne, których rośliny nie przyswajają.

Potas natomiast jest ważny dla trawy dlatego, że pomaga jej lepiej przyswajać wodę z gleby. Jest to istotne zwłaszcza, gdy tej wody jest niewiele.

W przypadku gleb kwaśnych (co np. można zauważyć po dużej ilości mchu, czy skrzypów) warto też zwapnować trawnik jesienią (np. dolomitem). Ale – jak to już wyżej wspomniano – nie można tego robić jednocześnie z nawożeniem fosforem. Trzeba odczekać przynajmniej 2-3 tygodnie.

W listopadzie, gdy już są przymrozki, warto też rozrzucić po trawniku obornik granulowany – będzie idealnym wsparciem dla trawy, gdy ruszy jej wegetacja wiosną. Zamiast obornika może być dobrze rozłożony i przesiany kompost.

Podlewanie

Jesienią zwykle jest więcej opadów więc podlewanie trawnika jest rzadsze. Ale gdy zdarzy się ciepły, bezdeszczowy okres, obowiązkowo powinniśmy podlewać nasz trawnik.

 

 

Shutterstock

Inne zabiegi pielęgnacyjne trawnika na jesieni

Jesienią opadają liście z drzew – warto je regularnie zbierać (np. podczas koszenia) aby nie blokowały trawie światła słonecznego. Duże ilości liści na trawniku mogą skutkować zamieraniem trawy i rozwojem chorób grzybowych.

 

 

Shutterstock

 

 

Shutterstock

Jeśli trawnik ma problem z ubitym i zbitym podłożem, warto wykonać jesienią aerację i wertykulację.

Aeracja, to „napowietrzanie” trawnika – polegające na nakłuwaniu murawy (specjalnym walcem z kolcami lub kolczastymi nakładkami na buty), co pomaga w przenikaniu tlenu do gleby.

aeracja trawnika

aeracja trawnika

Shutterstock

Natomiast wertykulacja, to wygrabianie z trawnika tzw. filcu (czyli suchych źdźbeł trawy, liści i innych obumarłych roślin, które znajdują się między trawą a glebą i blokują dostęp do gleby nawozów i wody) i mchu - z jednoczesnym pionowym nacinaniem darni. Wertykulację przeprowadza się specjalnymi narzędziami (wertykulatorami) – mechanicznymi albo ręcznymi. Ręczne wertykulatory przypominają nieco duże grabie ale mają specjalne ostre „zęby”. 

 

 

Shutterstock

Jesień (zwłaszcza jeżeli jest ciepła i deszczowa) jest również dobrym czasem na naprawę przerzedzonych części trawnika i dosiewanie nowej trawy (ale z reguły lepiej to zrobić wiosną). Można też np. uzupełnić trawnik trawą z domieszką koniczyny, która ma naturalną zdolność akumulacji azotu z powietrza, a nie jednocześnie nie dominuje trawy. Pozwoli to zaoszczędzić na nawozach azotowych wiosną i latem.

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych
24 wrz 2024

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią
24 wrz 2024

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Jak, popełniając ten błąd, można pozbyć się całego dobytku? Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza
24 wrz 2024

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

GUNB: zbyt szybkie wypompowanie wody z zalanego budynku grozi katastrofą. Wytyczne nadzoru budowlanego dla powodzian. Ważny adres e-mail do zgłaszania budynków
22 wrz 2024

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ostrzega, że przedwczesne wypompowywanie wody z zalanego budynku może być poważnym zagrożeniem dla tego obiektu. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego przygotował zalecenia (wytyczne) odnośnie zasad powrotu do domów i innych budynków zalanych w wyniku powodzi. Skierowane są do wszystkich osób, które po ewakuacji powracają do swoich domów lub innych obiektów budowlanych. Ponadto GINB opublikował specjalny adres e-mail, na który można zgłaszać obiekty wymagające pilnej oceny nadzoru budowlanego.

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?
20 wrz 2024

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]
19 wrz 2024

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Taryfy dynamiczne prądu: żeby się opłacały trzeba mieć w domu drogie urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem
21 wrz 2024

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?
17 wrz 2024

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?
17 wrz 2024

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy
14 wrz 2024

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

pokaż więcej
Proszę czekać...