Budleja Davida (tzw. motyli krzew): jakie odmiany wybrać. Jak dbać i uprawiać we własnym ogrodzie: przycinanie, nawożenie, pielęgnacja

Paweł J. Huczko
rozwiń więcej
Budleja Dawida / Budleja Dawida / Shutterstock

Poszukując ciekawego, kwitnącego i pachnącego krzewu ozdobnego do ogrodu trzeba na pewno zwrócić uwagę na efektowną budleję Davida. Nie jest to roślina trudna w uprawie a może zapewnić wiele estetycznych wrażeń.

Budleja Davida – „motyli krzew”

Budleja Davida (Buddleja davidii) inaczej zwana omżynem, to atrakcyjny, wieloletni krzew ozdobny, który zyskał sobie miano "motyliego krzewu". Bowiem jego słodko pachnące kwiaty przyciągają różnorodne gatunki motyli, co dodaje mu niezwykłego uroku. Pochodzący ze wschodniej Azji, krzew ten stał się popularny na całym świecie.

Krzew ten dorastać może nawet do 5 metrów wysokości (zazwyczaj ok. 3-4 metrów). Jego gałązki mogą pod ciężarem kwiatów wyginać się na boki, przez co w czasie kwitnienia może zajmować szerokość równą swej wysokości. Można zapobiegać niekontrolowanemu rozkładaniu się kwitnących pędów na boki przez podwiązywanie do wbitego centralnie palika. Liście budlei są owalne i dorastają do ponad 20 cm długości. 

Gęste, podłużne, mocno i przyjemnie pachnące kwiatostany (dorastające do ok. 30 cm długości) kwitną od lipca do sierpnia na jasno-różowy kolor.

Odmiany

Z budlei Davida hodowcy stworzyli wiele odmian o równie pachnących kwiatach ale o różnych kolorach – ale odmiany te nie dorównują budlei Davida wysokością. Przykładowo można wymieć następujące odmiany:
Black Knight - odmiana o fioletowych kwiatostanach,

 

Budleja Davida - odmiana Black Knight

Shutterstock

Dartmoor - odmiana o karmazynowych kwiatostanach,
Empire Blue - silna odmiana o kwiatostanach fioletowoniebieskich z pomarańczowymi środkami,

 

Budleja Davida - odmiana Empire Blue

Shutterstock

Harlequin - odmiana o czerwonawopurpurowych kwiatostanach oraz liściach z kremowobiałym zabarwieniem,
Nanho Blue - odmiana o bladoniebieskich kwiatostanach,

 

Budleja Davida - odmiana Nanho Blue

Shutterstock

Alba - odmiana o białych kwiatostanach, słabo żywotna,
Royal Red - odmiana o charakterystycznych, czerwonopurpurowych kwiatostanach; jej kwiaty tworzą grona osiągające nawet do 50 cm długości,
White Bouquet - odmiana o białych kwiatostanach z żółtym środkiem,
White Profusion - odmiana uważana za najpiękniejszą spośród białych, wytwarzająca kwiaty z żółtymi środkami,

 

Budleja Dawida - odmiana White Profusion

Shutterstock


Ile de France - odmiana o fioletowych kwiatach, dorastająca do 2,5 metrów wysokości; jedna z najpopularniejszych odmian,

 

Budleja Dawida

Shutterstock

Blue Chip - odmiana dorastająca zaledwie do 80 cm o jasnofioletowych kwiatach.

 

Budleja Dawida

Shutterstock

Uprawa i pielęgnacja

Budleja Davida najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej glebie, w miejscu z dobrym dostępem do światła słonecznego. Dość dobrze radzi sobie w miejscach suchych, choć oczywiście regularne podlewanie jej sprzyja.

Ważną czynnością pielęgnacyjną jest przycinanie całego krzewu na wiosnę na wysokości 10-15 cm nad ziemią. Tak mocne cięcie sprzyja bujnemu kwitnieniu (bo kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach) i zachowaniu zwartego kształtu krzewu.

Można też w czasie kwitnienia przycinać przekwitłe kwiatostany - pobudza to roślinę do kolejnego kwitnienia na tej łodydze jeszcze w tym samym roku.

Warto przed zimą obsypać budleję kopczykiem z ziemi liści lub kompostu - zabezpieczy to szyjkę korzeniową przed przemarznięciem w duże mrozy.

Budleja Davida jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Czasem jest atakowana przez mszyce ale nie jest to dla tej rośliny groźny przeciwnik.

Budleję trzeba co roku zasilać nawozem wieloskładnikowym albo kompostem – sprzyja to bujnemu kwitnieniu. 

Budleja Davida to nie tylko piękny krzew ozdobny, ale także roślina przyciągająca do ogrodu dziesiątki zdobnych motyli. Jej uprawa nie jest skomplikowana, a różnorodność odmian pozwala na dopasowanie do różnych stylów ogrodowych. 

Nieruchomości
Wiosna i Czyste Powietrze. Dobry czas na wymianę okien
25 kwi 2025

Renowacja starszych budynków to wyzwanie, które wymaga umiejętnego połączenia stylu architektonicznego z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Okna odgrywają w tym procesie kluczową rolę. Wiosną warto wykorzystać program Czyste Powietrze do sfinansowania wymiany okien.

Wymiana okien w starszym budynku
23 kwi 2025

Wymiana okien w starszym budynku to wyzwanie, bo trzeba umieć zachować architektoniczny styl i połączyć go z nowoczesnymi wymaganiami technicznymi. Przez nieszczelne okna może uciekać od 15 do 25 procent energii. Warto rozważyć wymianę okien, zwłaszcza, gdy można skorzystać z dopłat w ramach programu "Czyste Powietrze".

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach
26 kwi 2025

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?
17 kwi 2025

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe
17 kwi 2025

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą
17 kwi 2025

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?
16 kwi 2025

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek
14 kwi 2025

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego
11 kwi 2025

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

pokaż więcej
Proszę czekać...