Budleja Davida (motyli krzew) – uprawa w ogrodzie, odmiany, przycinanie, pielęgnacja

Paweł J. Huczko
rozwiń więcej
Budleja Dawida / Budleja Dawida / Shutterstock

Poszukując ciekawego, kwitnącego i pachnącego krzewu ozdobnego do ogrodu trzeba na pewno zwrócić uwagę na efektowną budleję Davida. Nie jest to roślina trudna w uprawie a może zapewnić wiele estetycznych wrażeń.

Budleja Davida – „motyli krzew”

Budleja Davida (Buddleja davidii) inaczej zwana omżynem, to atrakcyjny, wieloletni krzew ozdobny, który zyskał sobie miano "motyliego krzewu". Bowiem jego słodko pachnące kwiaty przyciągają różnorodne gatunki motyli, co dodaje mu niezwykłego uroku. Pochodzący ze wschodniej Azji, krzew ten stał się popularny na całym świecie.

Krzew ten dorastać może nawet do 5 metrów wysokości (zazwyczaj ok. 3-4 metrów). Jego gałązki mogą pod ciężarem kwiatów wyginać się na boki, przez co w czasie kwitnienia może zajmować szerokość równą swej wysokości. Można zapobiegać niekontrolowanemu rozkładaniu się kwitnących pędów na boki przez podwiązywanie do wbitego centralnie palika. Liście budlei są owalne i dorastają do ponad 20 cm długości. 

Gęste, podłużne, mocno i przyjemnie pachnące kwiatostany (dorastające do ok. 30 cm długości) kwitną od lipca do sierpnia na jasno-różowy kolor.

Odmiany

Z budlei Davida hodowcy stworzyli wiele odmian o równie pachnących kwiatach ale o różnych kolorach – ale odmiany te nie dorównują budlei Davida wysokością. Przykładowo można wymieć następujące odmiany:
Black Knight - odmiana o fioletowych kwiatostanach,

 

Budleja Davida - odmiana Black Knight

Shutterstock

Dartmoor - odmiana o karmazynowych kwiatostanach,
Empire Blue - silna odmiana o kwiatostanach fioletowoniebieskich z pomarańczowymi środkami,

 

Budleja Davida - odmiana Empire Blue

Shutterstock

Harlequin - odmiana o czerwonawopurpurowych kwiatostanach oraz liściach z kremowobiałym zabarwieniem,
Nanho Blue - odmiana o bladoniebieskich kwiatostanach,

 

Budleja Davida - odmiana Nanho Blue

Shutterstock

Alba - odmiana o białych kwiatostanach, słabo żywotna,
Royal Red - odmiana o charakterystycznych, czerwonopurpurowych kwiatostanach; jej kwiaty tworzą grona osiągające nawet do 50 cm długości,
White Bouquet - odmiana o białych kwiatostanach z żółtym środkiem,
White Profusion - odmiana uważana za najpiękniejszą spośród białych, wytwarzająca kwiaty z żółtymi środkami,

 

Budleja Dawida - odmiana White Profusion

Shutterstock


Ile de France - odmiana o fioletowych kwiatach, dorastająca do 2,5 metrów wysokości; jedna z najpopularniejszych odmian,

 

Budleja Dawida

Shutterstock

Blue Chip - odmiana dorastająca zaledwie do 80 cm o jasnofioletowych kwiatach.

 

Budleja Dawida

Shutterstock

Uprawa i pielęgnacja

Budleja Davida najlepiej rośnie w żyznej, przepuszczalnej glebie, w miejscu z dobrym dostępem do światła słonecznego. Dość dobrze radzi sobie w miejscach suchych, choć oczywiście regularne podlewanie jej sprzyja.

Ważną czynnością pielęgnacyjną jest przycinanie całego krzewu na wiosnę na wysokości 10-15 cm nad ziemią. Tak mocne cięcie sprzyja bujnemu kwitnieniu (bo kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach) i zachowaniu zwartego kształtu krzewu.

Można też w czasie kwitnienia przycinać przekwitłe kwiatostany - pobudza to roślinę do kolejnego kwitnienia na tej łodydze jeszcze w tym samym roku.

Warto przed zimą obsypać budleję kopczykiem z ziemi liści lub kompostu - zabezpieczy to szyjkę korzeniową przed przemarznięciem w duże mrozy.

Budleja Davida jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki. Czasem jest atakowana przez mszyce ale nie jest to dla tej rośliny groźny przeciwnik.

Budleję trzeba co roku zasilać nawozem wieloskładnikowym albo kompostem – sprzyja to bujnemu kwitnieniu. 

Budleja Davida to nie tylko piękny krzew ozdobny, ale także roślina przyciągająca do ogrodu dziesiątki zdobnych motyli. Jej uprawa nie jest skomplikowana, a różnorodność odmian pozwala na dopasowanie do różnych stylów ogrodowych. 

Nieruchomości
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025
05 wrz 2024

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?
29 sie 2024

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?
29 sie 2024

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?
30 sie 2024

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
29 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?
28 sie 2024

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo
28 sie 2024

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?
27 sie 2024

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym
31 sie 2024

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?
26 sie 2024

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

pokaż więcej
Proszę czekać...