Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

oprac. Emilia Panufnik
rozwiń więcej
negocjacja ceny mieszkania z rynku wtórnego ile jak 2024 / Negocjacja ceny mieszkania z rynku wtórnego 2024 / Shutterstock

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Ceny transakcyjne niższe o 5-10% od ofert

W obliczu mniejszego zainteresowania mieszkaniami i wydłużającego się czasu sprzedaży część właścicieli obniża ceny ofertowe lub przynajmniej przejawia większą skłonność do negocjacji. Obecnie ceny transakcyjne najczęściej są niższe od ofertowych o 5-10 proc. Na twardsze negocjacje mogą pozwolić sobie osoby z gotówką. Ich aktywność jest podobna do tej w 2023 r. – wynika z badania nastrojów, które przeprowadził portal ogłoszeniowy Nieruchomosci-online.pl. 

Jakie są obecnie najczęstsze różnice między cenami transakcyjnymi a ofertowymi na rynku wtórnym? Odpowiedzi na to pytanie udzieliło 1,3 tys. pośredników z całej Polski. Badanie nastrojów po III kwartale br. zostało przeprowadzone przez Nieruchomosci-online.pl.

Wyższe obniżki cen dla dużych i nietypowych mieszkań

Z odpowiedzi pośredników wynika, że obecnie na rynku wtórnym obniżki wynoszą najczęściej 5-10 proc. Większe upusty dotyczą raczej dużych mieszkań czy nieruchomości z różnych względów nietypowych – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl.  

Agenci często podkreślali, że cena ofertowa jest tylko ceną początkową i w zdecydowanej większości transakcji dochodzi do obniżki. Na przykład przedstawiciel jednego z dużych biur w Gdańsku poinformował, że w jego przypadku 90 proc. transakcji finalizowanych jest z ceną niższą niż ofertowa. Sprzedający coraz bardziej rozumieją, że bez zgody na negocjacje może być trudno o kupca – dodaje Bieńkowski.  

Różnice między ceną ofertową a transakcyjną

Wyniki badania nastrojów, które przeprowadził portal ogłoszeniowy, pokrywają się z najnowszymi danymi Narodowego Banku Polskiego. Według banku centralnego, który dopiero teraz podsumował III kwartał, różnice pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną na rynku wtórnym wynosiły w miastach wojewódzkich najczęściej właśnie do 10 proc.: Białystok (-7 proc.), Bydgoszcz (-10 proc.), Kielce (-7 proc.), Kraków (-10 proc.), Lublin (-6 proc.), Łódź (-9 proc.), Olsztyn (-5 proc.), Opole (-6 proc.), Rzeszów (-2, proc.), Wrocław (-7 proc.), Zielona Góra (-3 proc.), Szczecin (-0,5 proc.). Wyjątkiem były cztery duże miasta, w których ta różnica była większa: Warszawa (-16 proc.), Gdańsk, Katowice (po -12 proc.) i Poznań (-11 proc.).  

Cena transakcyjna to realna wartość mieszkania

Na rynku warszawskim różnica między ceną ofertową a transakcyjną waha się zazwyczaj w granicach 1-1,5 tys. zł za metr, jednak według raportów NBP obecnie jest to rekordowe 3,5 tys. zł. Choć w przypadku nieruchomości o wyższej wartości lub tych z dłuższym czasem ekspozycji może być jeszcze większa – komentuje Paweł Bielecki z agencji ArtHome Nieruchomości, który wziął udział w badaniu Nieruchomosci-online.pl. I dodaje: – Wysoka cena ofertowa to często element strategii marketingowej sprzedających, którzy liczą, że trafią na kupca skłonnego zapłacić wyższą kwotę. Jednak finalnie cena transakcyjna jest rezultatem kompromisu i negocjacji, więc odzwierciedla realną wartość rynkową mieszkania.

Zdaniem pośredników na rynku cały czas jest jednak grupa sprzedających, którzy kurczowo trzymają się swoich wyjściowych cen ofertowych. – Niektórzy właściciele mają zakodowane konkretne, duże liczby, które chcą osiągnąć przy sprzedaży. Często informują nas, że jeśli nie w najbliższym czasie, to za kilka miesięcy i tak swoją założoną kwotę otrzymają – mówi Joanna Puchalska z Freedom Nieruchomości Warszawa Śródmieście.

Agenci biorący udział w badaniu nastrojów podkreślali, że wiele zależy też od lokalizacji i kategorii nieruchomości. W atrakcyjnych lokalizacjach oraz w segmencie premium ceny utrzymują się raczej na stabilnym poziomie, a obniżki są rzadkością.

Większe negocjacje ceny z klientem gotówkowym

Z racji częściowego zastoju na rynku mieszkaniowym przewagę negocjacyjną mają teraz zdecydowanie klienci gotówkowi. – Hasło „kupuję za gotówkę" skłania sprzedających do większej elastyczności. Chociaż margines negocjacji w dużym stopniu zależy też od sytuacji życiowej sprzedającego. Jeśli musi on z jakichś powodów szybko zamknąć transakcję, zgodzi się na większe ustępstwa. Ale jeśli nie ma na nim takiej presji, może nie zgodzić się na propozycje klienta z gotówką, jeśli ten negocjuje zbyt agresywnie. Z relacji pośredników wiemy, że niektórzy właściciele – jeśli oczywiście mogą sobie na to pozwolić – czasami decydują się nawet poczekać dłużej na klienta kredytowego, bo ten nie negocjuje tak mocno jak gotówkowy – mówi Rafał Bieńkowski.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Nieruchomosci-online.pl, w 2024 r. sytuacja związana z finansowaniem zakupu mieszkań nie zmieniła się znacząco w porównaniu z 2023 r. W przypadku kawalerek spadek liczby transakcji w pełni gotówkowych odczuło zaledwie 14 proc. pośredników, a w przypadku większych mieszkań 28 proc. z nich.    

Agenci odpowiedzieli również na pytanie, jaki odsetek obsługiwanych przez nich transakcji stanowią transakcje gotówkowe. Zarówno w segmencie kawalerek, jak i większych mieszkań, najczęściej wskazywanymi odpowiedziami były 40-60 proc. oraz 20-40 proc.

Gotówka rządzi. Ten, kto ją posiada, może pozwolić sobie na twarde negocjacje, które mogą się zakończyć powodzeniem. Przy zakupie finansowanym w całości środkami własnymi różnica pomiędzy pierwszą ceną ofertową a ceną transakcyjną wynosi około 20 proc., a nierzadko sięga nawet 30 proc. Moim zdaniem do końca roku sytuacja się nie zmieni. Na portalach ogłoszeniowych będzie utrzymywać się wysoka oferta, a transakcje będą na stałym poziomie, chociaż niższym niż w poprzednich kwartałach – prognozuje biorący udział w badaniu Nieruchomosci-online.pl Maciej Miszkiel z Freedom Nieruchomości Warszawa Śródmieście. 

Źródło: Nieruchomosci-online.pl 

Nieruchomości
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]
27 lis 2024

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?
27 lis 2024

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary
26 lis 2024

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]
25 lis 2024

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?
21 lis 2024

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?
20 lis 2024

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania
26 lis 2024

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?
19 lis 2024

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?
20 lis 2024

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?
18 lis 2024

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...