Inflacja coraz bardziej rządzi rynkiem nieruchomości [VIDEO]

Polski rynek nieruchomości będzie zmieniał się w kierunku rozwoju segmentu mieszkań na wynajem / ShutterStock
Rynek nieruchomości coraz bardziej odgrywa rolę tarczy osłabiającej atak inflacji na nasze portfele. W kwietniu wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 41 proc. r/r, a liczba kredytów o 24 proc.

Inflacja i koniunktura

Na rynku sprzedaży mieszkań I kw. był bardzo udany, zwłaszcza w porównaniu do II kw. 2020, który należał do najgorszych w ostatnich latach, ze względu na początek ekspansji pandemii. Spowolnienie na tym rynku było widoczne przez co najwyżej kilka pierwszych miesięcy epidemii. Koniunktura wróciła bardzo szybko i wszyscy przystąpili do nadrabiania zaległości z pierwszego zamknięcia gospodarki. W ciągu zaledwie roku deweloperzy odrobili zaległości. 

Tylko dzięki decyzjom wydanym w kwietniu br. deweloperzy mogą zacząć budować kolejnych 16,9 tysięcy mieszkań. Mamy do czynienia z najlepszym kwietniowym wynikiem w historii. 

- Sprzedaż mieszkań jest coraz bardziej napędzana już nie dochodami z rynku najmu, ale potrzebą chronienia oszczędności przed inflacją - mówi w Dariusz Węglicki, dyrektor zarządzający funduszu Catella Polska.

Spadek cen najmu

W niektórych dużych miastach ceny najmu spadły nawet o ponad 10 proc. Związane jest to także z tym, że większość mieszkań, które do tej pory były oferowane na krótkie terminy, została przesunięta na rynek najmu długoterminowego.

Spośród największych polskich miast najsilniejsze spadki cen najmu rok do roku dotknęły Kraków (9,6 proc.), Warszawę i Łódź (po 9,5 proc.). Najmniejszej korekcie uległy stawki w Poznaniu, gdzie w ciągu 2020 r. ceny wynajmu spadły o 5,7 proc. Dane z I kw. br. są jeszcze mniej optymistyczne. Stawki najmu małych mieszkań w Krakowie zmalały o 14 proc., o tyle samo spadły ceny mieszkań średnich w Warszawie.

Spadek rentowności

Pogorszył się wskaźnik rentowności wynajmu. W stolicy, jak podają rynkowi analitycy, mieścił się w przedziale od 3,4 proc.  do 4 proc. (najwyższe są dla lokali 1-pokojowych). Wskaźniki dla Krakowa są niemal identyczne. Rentowność najmu jest niższa, ale popyt na nowe mieszkania rośnie, powodem jest przekraczająca już 5 proc. inflacja konsumencka, przed którą w różnych aktywach chcemy chronić swoje oszczędności.

- W maju obserwujemy powrót do wynajmowania mieszkań, najszybciej zapełniają się mieszkania o średnim standardzie i lokale luksusowe, z czasów pandemii pozostaje jednak ta zmiana, że okresy najmu są zwykle krótsze – wyjaśnia D.Węglicki.

- Na tempo najmu ma wpływ tempo szczepień, z którymi Polska nie radzi sobie dobrze. Do nas zaczynają wracać obcokrajowcy, ze względu na podejmowaną pracę, ale także i studenci, w akademiku w Krakowie mamy już opłaconą rezerwację od czterdziestu hiszpańskich studentów. Powroty do cen wynajmu sprzed pandemii potrwają jednak jeszcze kilka miesięcy - w optymistycznej wersji. W mniej optymistycznej, od roku do trzech lat - dodaje.

Według danych GUS od stycznia do kwietnia 2021 roku przekazano klucze do 72,2 tys. mieszkań, czyli o 13,3 proc. więcej niż przed rokiem. Z tej puli ponad połowę lokali (41,9 tys.) oddali do użytku deweloperzy, a pozostałe mieszkania (28,8 tys.) inwestorzy indywidualni. Na rynku pojawiło się o 2,4 proc. więcej mieszkań deweloperskich i o 32,4 proc. więcej lokali wybudowanych przez pozostałych inwestorów.  Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania wyniosła 94,7 m kw.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...