Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań

Strefy Nieruchomości
Blog
rozwiń więcej
Warszawa żegna rok 2017 wzrostem cen mieszkań/ fot. shutterstock
Końcówkę ubiegłego roku deweloperzy, którzy zdecydowali się inwestować w stolicy, mogą uznać za niezwykle udaną. Według najświeższych danych Działu Badań i Analiz należącego do Grupy Emmerson S.A. w ostatnim kwartale roku wzrosły średnie ceny metra kwadratowego praktycznie w każdej z warszawskich dzielnic.

Największy wzrost średniej ceny mkw. w IV kwartale 2017 w stosunku do kwartału poprzedniego odnotowano dla Ochoty. Następna po liderze jest Praga Południe. Te dzielnice zanotowały wzrost wyraźnie przekraczający 5%. Wpływ na taki wynik ma nie tylko liczba inwestycji prowadzonych w ubiegłym roku na terenie tych dzielnic oraz zwiększone zainteresowanie klientów, ale także charakter nowo powstających obiektów, coraz częściej reprezentujących wyższy standard -  częściej powstają te o wyższym standardzie  - np. Apartamenty Park Szczęśliwicki w obrębie Ochoty. W przypadku Pragi Południe na rynek wchodzą m.in. Aura Sky (II etap) oraz druga duża inwestycja, Park Skandynawia, a ich pojawienie się w ofercie podnosi średnie ceny ze względu na ilość dostępnych tam lokali.

W kolejnych czterech dzielnicach średnie ceny mkw. poszły w górę od 3 do 5% w porównaniu do III kwartału. W gronie tym znalazły się: Śródmieście, Żoliborz, Mokotów i Ursynów, na terenie których ceny mieszkań utrzymują się zazwyczaj na jednych z najwyższych w Warszawie poziomów. W tych dzielnicach kwartalny wzrost średnich cen może być w dużej mierze spowodowany rosnącym popytem na mieszkania.

Dobra lokalizacja to wyższa stawka za mkw

Kupujący lokale mieszkalne akceptują wyższą cenę za mkw., pod warunkiem, że nieruchomość znajduje się w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, na przykład na Mokotowie, nie mówiąc o Śródmieściu. Centralnie zlokalizowana Wola nie odnotowała dużej kwartalnej zmiany średnich cen, ale i tam IV kw. 2017 r. zakończył się wzrostem tej wielkości w stosunku do kwartału poprzedniego.

Warszawskie dzielnice, w których w IV kw. 2017 r. odnotowano wzrost średniej ceny mieszkań względem poprzedniego kwartału (rynek pierwotny)

Skala kwartalnego wzrostu średniej ceny
(IV kw. 2017/ III kw. 2017)

Dzielnice

> 5%

Ochota
Praga Południe

3 - 5%

Śródmieście

Mokotów

Ursynów

Żoliborz

0 – 3%

Rembertów

Ursus

Włochy

Bemowo

Wilanów

Wesoła

Wawer

Białołęka

Targówek

Wola

Opracowanie: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz

Wygląda na to, że ci, którzy w bieżącym roku planują zakup nieruchomości w Warszawie, powinni liczyć się z możliwością, że przyjdzie im za niego zapłacić więcej niż w roku ubiegłym. Kwartalne zmiany średnich cen pokazują, że popyt na nieruchomości utrzymuje się nadal na niezwykle wysokim poziomie, a chętnych do zakupu mieszkań nie brakuje. Nowe inwestycje wprowadzane na rynek są kalkulowane już na podstawie wyższych kosztów zakupu gruntu, materiałów i prac budowlanych, co wpływa na wzrost cen oferowanych w nich mieszkań.

Ci spośród inwestujących, którzy pragną zrealizować zakup na lepszych warunkach finansowych, mogą próbować sięgnąć po ofertę już wybudowanych mieszkań. Przykładowo w dzielnicy Żoliborz powstała inwestycja Żoliborz Artystyczny, a na Mokotowie kameralny apartamentowiec Bobrowiecka 10, zrealizowany przez Alnus Development i oddany do użytku w II kw. 2017. Dostępne tam jeszcze lokale z pewnością spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających nabywców.

Grupa Emmerson S.A.

www.strefynieruchomosci.blog.pl

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...