Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

pieniądze dom mieszkanie sprzedaż kupno / pieniądze dom mieszkanie sprzedaż kupno / Shutterstock

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Często zakłada się, że tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Jednak dane BIG DATA RynekPierwotny.pl pokazują, że sytuacja jest bardziej złożona. Przykładem mogą być Warszawa i Gdańsk – mimo stosunkowo wysokich cen, mieszkania w tych miastach sprzedają się najszybciej w skali kraju (średnio 14 miesięcy). W Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu czas wyprzedaży ofert jest dłuższy i wynosi około 20–21 miesięcy, co pokazuje, że popyt nie zawsze jest uzależniony wyłącznie od ceny, ale również od dostępności atrakcyjnych lokalizacji. Najdłużej na nowych właścicieli czekają lokale położone w Łodzi – średnio 26 miesięcy.

Tempo sprzedaży mieszkań zależy w dużej mierze od specyfiki lokalnego rynku. W niektórych miastach jest ono szczególnie nietypowe – we Wrocławiu np. najszybciej sprzedają się mieszkania ze średniego przedziału cenowego (9 miesięcy dla lokali za 9–10 tys. zł/mkw.), co może wynikać z wysokiego popytu wśród młodych profesjonalistów i inwestorów poszukujących mieszkań na wynajem. W Krakowie z kolei sytuacja jest już bardziej klasyczna – największą dynamikę wykazują najtańsze dostępne nieruchomości (10 miesięcy w przedziale 10–12 tys. zł/mkw.). Kupujący ostrożniej podchodzą tam do zakupu droższych lokali, a segment premium wymaga więcej czasu na znalezienie nabywcy. Jednocześnie średnie czasy sprzedaży wskazują na stabilny popyt w najniższym dostępnym przedziale, co wskazuje, że jest to obecnie najchętniej wybierany segment. – Analizy rynku mieszkaniowego pokazują, że choć cena mieszkania istotnie wpływa na tempo sprzedaży, to nie zawsze jest czynnikiem decydującym. Dlatego zawsze dokładnie planujemy swoją ofertę w kontekście otoczenia. Kluczowe okazuje się dopasowanie do lokalnych warunków – najlepiej sprzedają się te nieruchomości, które łączą rozsądną cenę, dobrą komunikację i dostęp do podstawowych usług. Przy ograniczonym popycie dbałość o szczegóły jak np. części wspólne ma coraz większe znaczenie, a deweloperzy muszą jeszcze bardziej dostosowywać swoje projekty do zmieniających się oczekiwań klientów. Widoczne jest to zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ceny mieszkań są wysokie, a kupujący szukają kompromisu między kosztem a komfortem życia – mówi Grzegorz Woźniak, prezes spółki Q3D Locum.

15-minutowe miasto

Dane z rynku nieruchomości potwierdzają, że coraz większe znaczenie w wyborze mieszkania mają lokalizacja i dostępność usług. W Krakowie, podobnie jak w innych dużych miastach, coraz większą popularnością cieszy się koncepcja „miasta 15-minutowego” – modelu urbanistycznego, w którym kluczowe miejsca – praca, szkoły, sklepy, punkty usługowe – znajdują się w zasięgu krótkiego spaceru lub jazdy rowerem. Takie projekty przyciągają nabywców, ponieważ oferują komfort życia, a jednocześnie umożliwiają szybki dojazd do kluczowych punktów miasta. – W przyszłości można spodziewać się dalszego wzrostu znaczenia dobrze skomunikowanych osiedli, które nie muszą znajdować się w centrum, ale oferują wygodne warunki życia. Deweloperzy, chcąc skrócić czas sprzedaży swoich inwestycji, powinni dostosowywać swoją ofertę do tej właśnie koncepcji, gdyż w mojej opinii miasta 15-minutowe z szybką komunikacją publiczną (metro, kolej) to przyszłość nowoczesnej urbanistyki – miejsca, gdzie życie toczy się lokalnie, bez konieczności długich dojazdów i stania w korkach do centrum. Popularyzacja koncepcji “15-minute city” nie tylko podnosi komfort mieszkańców, ale także wspiera rozwój zrównoważonego transportu i przedsiębiorczości. Komfort, dostępność, wygodne życie – to kierunek, w którym zmierzają nowoczesne osiedla – mówi Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development, inwestor osiedla Nowa Drożdżownia.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp
13 maja 2025

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych
13 maja 2025

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze
13 maja 2025

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?
13 maja 2025

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem
12 maja 2025

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości
09 maja 2025

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]
08 maja 2025

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?
08 maja 2025

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna
08 maja 2025

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

Frankowicze wciąż pozywają banki przed sąd, ale wielu rezygnuje z walki o pieniądze, dlaczego
07 maja 2025

Frankowicze tracą impet. W I kw. 2025 r. do sądów wpłynęło o 40 proc. mniej pozwów niż rok wcześniej, Do sądów wpływa coraz mniej spraw frankowych. Spadki są dwucyfrowe. Eksperci mówią o efekcie ugód.

pokaż więcej
Proszę czekać...