PFR Nieruchomości. Pierwsza inwestycja w technologii BIM

PFR Nieruchomości / Fotolia
Warszawskie osiedle przy ul. Ratuszowej będzie pierwszą inwestycją PFR Nieruchomości w ramach rządowego programu mieszkaniowego projektowaną w technologii Building Information Modeling (BIM) - podała spółka. Zastosowanie tej technologii ma pomóc koordynować współpracę między inwestorem, projektantami i wykonawcą.

Jak wskazała w komunikacie PFR Nieruchomości, Building Information Modeling (BIM) opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. "Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się w trakcie budowy i użytkowania budynku" - wyjaśniono.

Osiedle, które powstanie przy ul. Ratuszowej w Warszawie w ramach rządowego programu mieszkaniowego, będzie pierwszą inwestycją spółki PFR Nieruchomości projektowaną w tej technologii. Ma powstać na ok. 2-hektarowej działce pomiędzy ul. Jagiellońską i ul. Tadeusza Borowskiego, którą spółka PFR Nieruchomości w ubiegłym roku kupiła od Poczty Polskiej.

"Na terenie, na którym dziś znajdują się budynki przemysłowe i magazynowe powstanie nowe osiedle z około 520 mieszkaniami na wynajem" - zapowiedziała spółka. Przy ul. Ratuszowej ma też powstać przestrzeń usługowa, przedszkole, centrum aktywności i plac sąsiedzki. Planowanym terminem rozpoczęcia budowy jest przełom 2021 i 2022 roku.

Architekci opracowują dokumentację projektową w oparciu o BIM. "To technologia obejmująca planowanie, projektowanie, zarządzanie i prowadzenie budowy za pomocą odpowiednich narzędzi informatycznych i standardów. Pomaga koordynować współpracę pomiędzy inwestorem, projektantami i wykonawcą" - wyjaśniła cytowana w komunikacie Edyta Andrejczyk z PFR Nieruchomości. Podkreśliła, że BIM umożliwia też szybkie opracowanie symulacji różnych wersji projektu w celu wybrania optymalnego rozwiązania.

W przypadku warszawskiego projektu, dzięki dostępowi do aktualnego modelu 3D, możliwe ma być bieżące śledzenie postępów prac projektowych, efektywne nadzorowanie i zarządzanie całym procesem. "Zmiany wprowadzane w projekcie będą nanoszone bezpośrednio w modelu i automatycznie odzwierciedlane w dokumentacji projektowej 2D, a także w zestawieniach. Dzięki tej automatyzacji unikniemy niespójności dokumentacji oraz przyspieszymy generowanie raportów ilościowych" - dodała Andrejczyk. Według niej to też narzędzie do "efektywnej komunikacji między projektantem a inwestorem, co ma bezpośredni wpływ na jakość realizowanych projektów".

Spółka PFR Nieruchomości, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Współpracuje z samorządami, spółkami Skarbu Państwa i podmiotami prywatnymi. Inwestycje powstają na terenie całego kraju i stanowią alternatywę dla zakupu mieszkania na kredyt.

W ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego, którą realizuje spółka PFR Nieruchomości, w budowie jest obecnie ponad 2 tysiące mieszkań. Spółka planuje w najbliższym czasie kolejne inwestycje - w Oławie, Sianowie, Nowym Targu i Zgorzelcu. Projekty "są na etapie pozyskiwania Generalnych Wykonawców".

autor: Magdalena Jarco
maja/ pad/

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...