Jak uniknąć płacenia odsetek od mieszkania, którego jeszcze nie użytkujemy?

Joanna Sokołowska
rozwiń więcej
Deweloperzy oferują swoim przyszłym nabywcom specjalne formy płatności - 10/90 lub 15/85. Osiedle Alpha Fot. RED Real Estate Development
Osoby chcące zakupić nowe mieszkanie często decydują się na nie jeszcze na etapie budowy osiedla. Jeśli kupno nieruchomości finansowane jest z kredytu hipotecznego, to wówczas do czasu aż budynek zostanie oddany do użytkowania a na mieszkaniu ustanowiona hipoteka, jesteśmy zmuszeni do płacenia odsetek oraz kosztów ubezpieczenia. Może być to wydatek nawet kilku tysięcy złotych w ciągu miesiąca. Na szczęście można znaleźć oferty które pomogą nam uniknąć takiej sytuacji.

Sprzedaż mieszkań, które są dopiero w fazie planów stało się już normą. Deweloperzy bardzo często finansują część swoich inwestycji z pieniędzy przyszłych mieszkańców. Żeby cały proces inwestycyjny był łatwiejszy, deweloperzy oferują swoim przyszłym nabywcom specjalne formy płatności.

Formy płatności oferowane przez deweloperów, 15/85 czy 10/91

System ten polega na rozłożeniu wpłaty za mieszkanie na “15/85” bądź „10/90”.  Jest to stosunek spłaty rat. Pierwszą część 15% lub10% kwoty nieruchomości wpłacamy przy podpisaniu wstępnej umowy z deweloperem, resztę pieniędzy będziemy musieli wpłacić dopiero odbierając klucze do mieszkania. Taka opcja pozwala na odłożenie w czasie zaciągnięcia kredytu, ponieważ 10% możemy wyłożyć  z własne kieszeni.

Taka forma płatności daje nabywcy wymierne korzyści finansowe. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy spłacać odsetek kredytu w terminie, kiedy trwa jeszcze budowa, a my dopiero czekamy na odbiór swojego M. Warto podkreślić, że od momentu podpisania umowy do chwili odebrania mieszkania może mogą minąć nawet 2 lata. Poza tym ten okres czasu daje kupującemu dodatkowy czas na zgromadzenie pozostałej sumy, bądź na dogadanie się z bankiem. Kolejną zaletą jest to, że koszty związane z ubezpieczeniem pomostowym ponosimy przez krótszy okres czasu, bo kredyt zaciągamy dopiero wtedy, gdy mieszkanie jest oddawane do użytku. Takie rozwiązanie jest niezwykle korzystne dla nabywców ponieważ  podpisując pierwszą umowę zyskujemy prawo do lokalu, które możemy następnie z zyskiem sprzedać, gdyby cena  nie wybudowanego mieszkania wzrosła .

Zobacz także: Czy możliwy jest kredyt bez odsetek?

Należy pamiętać, że taki sposób płatności wiąże się z określonymi kosztami np. wyższą ceną za metr. Kupując mieszkanie pamiętajmy o tym, że bardzo ważna jest jego funkcjonalność. Aby zmniejszyć koszt kupna mieszkania możemy nabyć lokal o mniejszej powierzchni i połączyć pokój dzienny z aneksem kuchennym, co może nam dać nawet 3 metry kwadratowe i w efekcie zmniejszyć koszt kupna o kilkanaście tysięcy złotych.

Zobacz także: Co jest istotne dla kupującego mieszkanie?

Deweloperzy coraz częściej pomagają zaprojektować indywidualny rozkład mieszkania. Nabywcy kupujący mieszkania, jeszcze na etapie powstawania inwestycji mogą wraz z fachowcem zaprojektować i wykończyć jego wnętrze oraz ustalić rozmieszczenie pomieszczeń.

Jeżeli decydujemy się zakupić “dziurę w ziemi” warto sprawdzić czy deweloper ma zamiar dla realizowanej inwestycji stworzyć tak zwaną spółkę celową. Spółka celowa  to forma prawna, dzięki której pieniądze wpłacane na poczet zakupu mieszkania będą wpłacane na nasze mieszkanie a nie na inne inwestycje dewelopera.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...