Mieszkanie jak lotnisko?

Strefy Nieruchomości
Blog
rozwiń więcej
Mieszkanie jak lotnisko? / Fotolia
Od 220 mkw. do 600 mkw. - taką powierzchnię mają największe mieszkania czekające na kupca w głównych polskich miastach. Ich metraż dorównuje, a w niektórych przypadkach nawet sporo przewyższa powierzchnię domów jednorodzinnych.

Takiego metrażu nie można wprawdzie przyrównać do lotniska - którym to mianem określana jest chociażby powierzchnia murawy stadionu Camp Nou w Barcelonie - ale i tak zdecydowanie może on zaoferować swoim właścicielom poczucie nieskrępowanej przestrzeni.

Duże mieszkania przeważnie w centrum

Największe mieszkania czekające na kupca są zwykle zlokalizowane w centralnych rejonach miast. Tak jest na przykład w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Wynika to z faktu, iż nieruchomości o powierzchni dochodzącej do kilkuset mkw. nie są skierowane do przeciętnego Kowalskiego. - Tak wysoka powierzchnia zazwyczaj pociąga za sobą równie wysoką cenę całkowitą nieruchomości. Cenę, którą są wstanie zapłacić nieliczni i za którą oczekują oni odpowiedniego standardu. Ponadprzeciętna cena przekłada się bowiem zwykle na ponadprzeciętny standard, ale również odpowiednią, prestiżową lokalizację – zaznacza Agata Polińska z Otodom. Najlepiej sprawdzają się te niedaleko ścisłego centrum, wokół którego tętni życie całego miasta. Choć nie musi to wcale być regułą. Za przykład może tutaj służyć Łódź, gdzie największe wystawione obecnie na sprzedaż M znajduje się na Julianowie.

Oferty sprzedaży mieszkań o największej powierzchni w poszczególnych miastach

Miasto

Powierzchnia (mkw.)

Liczba pokoi

Piętro

Cena

Ulica

Rejon

Rok budowy

Warszawa

600

5

> 10

10 000 000 euro

Złota

Śródmieście

2016

Kraków

360

5

1 i 2

1 860 000 zł

Wieniawskiego

Śródmieście

2013

Wrocław

322

6

6

4 507 300 zł

Włodkowica

Stare Miasto

2007

Poznań

345

9

3

5 756 000 zł

Wyspiańskiego

Łazarz

2008

Gdańsk

300

6

1

2 550 000 zł

Kopernika

Aniołki

1920

Łódź

230

5

2

1 840 000 zł

Folwarczna

Julianów

2006

Katowice

220

5

1

1 650 000 zł

b.d.

Osiedle Tysiąclecia

b.d.

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.


Nie mniej, niż 220 mkw.

W Warszawie największe mieszkanie, a właściwie penthouse czekający na kupca jest zlokalizowany w Złotej 44. Obecnie jest to jeden z najbardziej prestiżowych stołecznych adresów. Ma ono powierzchnię okrągłych 600 mkw., na których rozlokowanych jest pięć pokoi.

W grodzie Kraka największy lokal mieszkalny ma 360 mkw., na których również rozmieszczonych jest pięć pokoi, a także m.in. pomieszczenie rekreacyjne z sauną oraz salon z kominkiem. Ponadto do mieszkania przynależą usytuowane na parterze dwustanowiskowy garaż oraz pomieszczenia gospodarcze.

We Wrocławiu największy lokal mieszkalny usytuowany jest w budynku zlokalizowanym zaledwie 650 metrów od rynku. W tym przypadku 322 mkw. zostały podzielone na sześć pokoi, z których cztery to sypialnie, a pozostałe dwa to duże pokoje dzienne.

W stolicy Wielkopolski największy oczekujący na nowych mieszkańców lokal mieszkalny złożony jest z czterech sypialni, czterech pokoi do pracy oraz obszernego salonu, które mieszczą się na 345 mkw.

Największe mieszkanie do wzięcia w Gdańsku ma powierzchnię równych 300 mkw., a w Łodzi i Katowicach jest to odpowiednio 230 mkw. i 220 mkw.

Jarosław Krawczyk, serwis Otodom

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...