Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody

Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody / Ministrowie środowiska państw UE zatwierdzili w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrody / ShutterStock

Ministrowie państw członkowskich UE odpowiedzialni za środowisko zatwierdzili 17 czerwca 2024 r. w Brukseli porozumienie w sprawie unijnych przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych. Zgodnie z tymi przepisami do 2030 r. Unia musi odtworzyć co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych, a do 2050 r. 90% swoich ekosystemów. Krytycy tych przepisów twierdzą, że będą one niekorzystne dla rolników.

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska na posiedzeniu rady ministrów poinformowała, że Polska nie może poprzeć przepisów o odbudowie zasobów przyrodniczych ze względu na to, że wprowadzają one nadmierne obciążenia biurokratyczne.

Porozumienie zobowiązuje państwa członkowskie do odbudowy do 2030 r. co najmniej 30% swoich siedlisk przyrodniczych ze stanu złego do dobrego, co najmniej 60% do 2040 r. i 90% do 2050 r. Zakresem rozporządzenia zostały objęte lasy, obszary trawiaste i tereny podmokłe, a także rzeki, jeziora i koralowce.

Zgodnie z postulatami Parlamentu do 2030 r. państwa członkowskie powinny priorytetowo traktować obszary Natura 2000. Ponadto będą musiały pilnować, żeby stan odbudowanych ekosystemów znowu znacznie się nie pogorszył oraz obowiązkowo przyjmą też krajowe plany odbudowy, w których szczegółowo określą, jak zamierzają osiągnąć te cele.

Ekosystemy rolnicze

Żeby poprawić różnorodność biologiczną w ekosystemach rolniczych, kraje Unii będą musiały osiągnąć postępy w dwóch z trzech obszarów: wskaźnik liczebności motyli na obszarach trawiastych, udział elementów krajobrazu o wysokiej różnorodności na gruntach rolnych i zasoby węgla organicznego w glebach mineralnych na gruntach uprawnych. Będą też musiały zwiększać wskaźnik liczebności pospolitych ptaków krajobrazu rolniczego, ponieważ są one dobrym wyznacznikiem ogólnego stanu różnorodności biologicznej.

Jednym z najbardziej efektywnych kosztowo sposobów ograniczania emisji w sektorze rolnym jest odbudowa wysuszonych torfowisk. Dlatego państwa członkowskie do 2030 r. muszą odtworzyć co najmniej 30% osuszonych torfowisk, przy czym przynajmniej jedną czwartą będą musiały ponownie nawodnić. Cel na 2040 r. wynosi 40% a na 2050 r. – 50% (nawodniona musi być wtedy jedna trzecia torfowisk). Rolnicy i prywatni właściciele gruntów będą nadal mieli wybór, czy chcą nawadniać wysuszone torfowiska.

Inne ekosystemy

Nowe przepisy zobowiązują państwa UE do osiągnięcia tendencji wzrostowej kilku wskaźników w ekosystemach leśnych oraz do zasadzenia trzech miliardów drzew. Ponadto państwa Unii powinny przekształcić co najmniej 25 tys. km rzek z powrotem w rzeki o swobodnym przepływie. Będą też musiały zadbać o to, żeby nie zmniejszała się całkowita krajowa powierzchnia miejskich przestrzeni zielonych oraz zwarcie drzewostanu w miastach.

Nieruchomości
Nowe mieszkanie 2024: teraz malutkie mieszkanie w dobrej lokalizacji, a normalne – tylko na przedmieściach
27 cze 2024

Ceny mieszkań osiągnęły poziomy niedostępne nawet nieźle sytuowanym Polakom. By dostosować się do poziomu zamożności klientów deweloperzy znów budują je coraz mniejsze. To jednak nie wystarcza, nawet za wysoki kredyt trzeba godzić się na lokum na peryferiach, by w ogóle mieszkać na swoim.

Kleszcz dermacentor marginatus już w Szwecji. Może przenosić niebezpieczne wirusy. Czy jest też w Polsce?
27 cze 2024

W Szwecji odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus - poinformował 27 czerwca 2024 r. szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA). Ten rodzaj pajęczaka naturalnie występuje na południu Europy, Iranie, Kazachstanie i na obszarach górskich Azji Środkowej.

Letnie promocje na mieszkania u deweloperów. Gdzie kupisz taniej?
27 cze 2024

Sezon letni kiedyś był czasem, gdy można było kupić mieszkanie w korzystniejszej cenie. Czy wciąż tak jest? Czy deweloperzy nadal oferują atrakcyjne rabaty w okresie wakacji? Gdzie i na jakie promocje można liczyć? 

Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?
26 cze 2024

Podczas przemierzania polskich wsi, a nawet miast można czasem zauważyć, że zadbane posesje sąsiadują z działkami, które są zarośnięte wysoką trawą, chwastami lub inwazyjnymi krzewami (np. tarniną). Taka sytuacja bywa niekomfortowa dla sąsiadów. Chodzi nie tylko o względy typowo estetyczne. Przykładem innych problemów jest chociażby szybkie rozsiewanie się chwastów po okolicy. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy istnieje jakaś prawna recepta na problemy związane z zarośniętą działką sąsiada.  Istniejące warianty wpływania na właściciela sąsiedniej działki nie dają niestety gwarancji powodzenia. Tym niemniej, warto je poznać. 

Czy w ukończonych osiedlach są jeszcze jakieś mieszkania?
26 cze 2024

Czy inwestycje deweloperów sprzedają się na bieżąco, czy w ukończonych osiedlach można jeszcze znaleźć ciekawe mieszkania? Jaki mają metraż? W jakich są cenach? Gdzie są zlokalizowane?

Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?
25 cze 2024

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego
25 cze 2024

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?
25 cze 2024

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?
25 cze 2024

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]
24 cze 2024

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

pokaż więcej
Proszę czekać...