Kiedy należy sporządzić nowe świadectwo charakterystyki energetycznej?

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
świadectwo energetyczne nowe świadectwo charakterystyki energetycznej / Kiedy należy sporządzić nowe świadectwo charakterystyki energetycznej? / Media

Tematyka świadectw charakterystyki energetycznej jest niezwykle aktualna i w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji i pytań. W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z ważnością świadectwa charakterystyki energetycznej w ujęciu czasowym oraz merytorycznym (ze względu na faktyczne zmiany w obrębie budynku).

Jak długo jest ważne świadectwo charakterystyki energetycznej?

W tym miejscu za w pełni uzasadnione jest odniesienie się do obowiązujących przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497) – dalej „u.c.e.b.”. Zgodnie z art. 14 ust. 1 u.c.e.b. – świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.

Czy 10-letni okres ważności świadectwa charakterystyki energetycznej ma charakter bezwzględny?

Należy jednoznacznie wskazać, że okres 10 lat ważności świadectwa charakterystyki energetycznej nie ma charakteru bezwzględnego. Oznacza to, że jeżeli dojdzie do pewnych zmian, wówczas nawet w okresie ważności świadectwa charakterystyki energetycznej, niezbędne będzie wykonanie jego aktualizacji. 

Kiedy należy sporządzić nowe świadectwo charakterystyki energetycznej?

Zgodnie z art. 14 ust. 2 u.c.e.b. – świadectwo charakterystyki energetycznej traci ważność przed upływem terminu, o którym mowa w art. 14 ust. 1 u.c.e.b. (10 lat), jeżeli w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku. Zatem należy wskazać, że dokonanie zmian w zakresie robót budowlano-instalacyjnych, które powodują zmianę charakterystyki energetycznej całego budynku lub jego części, oznaczają obowiązek wykonania nowego świadectwa charakterystyki energetycznej. W teorii oznacza to obowiązek sporządzenia nowego świadectwa charakterystyki energetycznej, w praktyce może to być zaktualizowanie już istniejącego świadectwa poprzez naniesienie stosownych zmian i opatrzenie go nową datą (nowy dokument w ujęciu formalnym, które ważność wynosi kolejnych 10 lat od momentu jego sporządzenia).

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497).

Nieruchomości
Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?
02 sty 2025

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców
02 sty 2025

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?
02 sty 2025

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!
31 gru 2024

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

Czy rzeczywiście częściej decydujemy się na mieszkanie na obrzeżach miasta?
31 gru 2024

Czy nabywcy mieszkań rzeczywiście częściej szukają nieruchomości na obrzeżach miast albo na przedmieściach? O ile są one tańsze od podobnych mieszkań sprzedawanych w centralnych dzielnicach miast?

Będzie nowy program mieszkaniowy
31 gru 2024

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk zapowiedział, że w I kwartale przyszłego roku ma zostać zaprezentowany nowy program mieszkaniowy. Na czym ma polegać?

Ceny mieszkań w 2024 r. [PODSUMOWANIE]
30 gru 2024

Nie da się ukryć, że przez większość 2024 r. ceny mieszkań rosły. Był to również rok spadku popytu na mieszkania, a co za tym idzie, znaczącego wzrostu (o 61% rok do roku) liczby ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań. Jakie są prognozy na 2025 r.? Niepewne. Przedstawiamy raport Rankomat.pl i Rentier.io.

Koniec pieców gazowych, będą zakazane? Nie tak szybko, a teraz wciąż to najlepsze rozwiązanie przy likwidacji kopciuchów
01 sty 2025

Choć ekolodzy wieszczą, że piece gazowe pójdą do likwidacji śladem kopciuchów, to jednak radykalne rozwiązania, typu - zakaz, nie tak szybko. To co realne w najbliższej przyszłości, to opłata za emisję, która podwyższy koszt ogrzewania. Ale taką opłatę będą musieli wnosić wszyscy, których domy nie są ogrzewane w stu procentach ekologicznie czyli nie są zeroemisyjne.

Mieszkańcy bloków nie mają gdzie trzymać swoich rowerów
23 gru 2024

Gdzie rowerzyści trzymają swoje dwa kółka? Najnowsze badania pokazują, że ponad 50 proc. z nich trzyma swoje rowery w mieszkaniach lub na balkonach, ponieważ nie mają bezpiecznych alternatyw.

Czyste Powietrze zdemontuje kominki na drewno w polskich domach? Czy ktoś pomyślał nad konsekwencjami?
22 gru 2024

Problem dotyczy od 6 do 8 mln mieszkańców Polski, czyli ok. 3.5 mln gospodarstw domowych. W tylu gospodarstwach mamy urządzenia - miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, kominki, piece, piecokuchnie, które ewentualnie mogłyby podlegać wymianie w ramach Programu Czyste Powietrze. A mają być zdemontowane – grzmią eksperci.

pokaż więcej
Proszę czekać...