Home staging czyli szybki sposób na sprzedaż mieszkania

Strefy Nieruchomości
Blog
rozwiń więcej
Home staging czyli szybki sposób na sprzedaż mieszkania/ for. Fotolia / Fotolia
Sprzedaż nieruchomości jest nie lada wyzwaniem. Konkurencja na rynku staje się coraz większa, a w wielu przypadkach na decyzje klientów wpływ mają detale. Sposobem na szybszą sprzedaż jest zwiększenie atrakcyjności mieszkania, w tym celu pomóc może nam homestaging.

Przeglądając oferty w serwisach internetowych można zauważyć, że niektóre mieszkania cieszą się większym zainteresowaniem niż inne, które pozornie nie różnią się ceną i lokalizacją. Konkurencja na rynku nieruchomości sprawia, że właściciele mieszkań chwytają się coraz to nowych sposobów, aby przyspieszyć etap sprzedaży. Jednym z nich jest homestaging, który przybył do nas zza oceanu. 

W Stanach Zjednoczonych homestaging został zapoczątkowany w latach 70-tych. Obecnie jest na tyle popularny, że wielu Amerykanów korzysta z usług zawodowych homestagerów oraz dekoratorów wnętrz zaraz po podjęciu decyzji o sprzedaży nieruchomości. Zdają sobie sprawę z tego, że bardzo często liczy się pierwsze wrażenie, dzięki któremu kupujący zapamięta właśnie te wnętrze spośród dziesiątek innych, prezentowanych przez agentów nieruchomości. W Polsce homestaging stopniowo zyskuje na popularności głównie za sprawą wielu programów telewizyjnych, które poruszają ten temat. W ten sposób rośnie świadomość Polaków dotycząca odpowiedniego przygotowania mieszkania do sprzedaży.

Na czym polega homestaging?

- Podstawowym założeniem Home stagingu jest zwiększenie atrakcyjności mieszkania poprzez różnego rodzaju zmiany wizualne przy jak najmniejszym wkładzie finansowym. Pierwsze działania, które nie wymagają zatrudnienia wykwalifikowanego homestagera jesteśmy w stanie przeprowadzić sami. – Wyjaśnia Agata Polińska z serwisu Otodom.

Pierwszym krokiem jest dokładne wysprzątanie mieszkania, co wcale nie jest oczywiste dla wielu właścicieli. Gruntowne umycie szyb, wyszorowanie płytek oraz pozbycie się zbędnych przedmiotów, które zagracają pomieszczenia ma duże znaczenie. Dodatkowo warto odsłonić nasze mieszkanie na światło dzienne oraz zainwestować w mocniejsze oświetlenie. Nasza nieruchomość stanie się wtedy bardziej przestronna, tym samym atrakcyjniejsza dla potencjalnych kupujących.

Należy pamiętać, aby przywrócić mieszkaniu neutralny charakter. W tym przypadku trzeba pozbyć się dowodów naszej obecności, jak na przykład obrazy, zdjęcia i wazy, które na każdym kroku przypominają zainteresowanym o lokatorach i nie pozwalają zbudować własnej koncepcji tego mieszkania.

Bardzo często zbyt mocno dobrana paleta kolorów odstrasza i przytłacza odwiedzających. W tym wypadku należy przemalować swoje mieszkanie, najlepiej na kolor biały. Dodatkowo warto zainwestować w zmianę firan, które dobrze połączą się z nowym kolorem ścian.

Częstą praktyką zawodowych Home stagerów jest dobór odpowiedniej kompozycji zapachowej, która ma za zadanie wprowadzić kupujących w odpowiedni nastrój. Sami też możemy zadbać o ten szczegół. Warto jednak zastanowić się nad wyborem zapachu, który pasuje do charakteru nieruchomości. Można także w tle puścić cichą nastrojową muzykę, a także przywitać kupujących drobną przekąską.

Całości z pewnością dopełni bukiet świeżych kwiatów w wazonie, który wprowadzi trochę radości i świeżości do mieszkania.

Tych kilka prostych zastosowań z pewnością przyczyni się do większego zainteresowania mieszkaniem. Nie można zapomnieć także o odpowiedniej prezentacji mieszkania w sieci. Dobre zdjęcia oraz ciekawy opis w serwisie nieruchomości są niezwykle ważnymi elementami całej oferty.

Beata Kowalewska, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Emmerson Realty S.A.

Źródło: Strefy Nieruchomości

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...