Wiemy, kiedy najlepiej siać trawę! Wrzesień to idealny miesiąc na zakładanie trawnika [PORADNIK]

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
kiedy najlepiej siać trawę trawnik wiosna jesień / Kiedy siać trawę? Wrzesień to idealny miesiąc na zakładanie trawnika. / ShutterStock

Wiemy, kiedy siać trawę! Wrzesień to idealny miesiąc na zakładanie trawnika. W tym artykule opowiadamy, kiedy siać trawę, aby szybko, gęsto i zdrowo rosła. Przygotowaliśmy również poradnik, jak zakładać trawnik krok po kroku.

rozwiń >

Kiedy siać trawę?

Najlepszym terminem do zakładania trawnika i siania trawy jest okres późnej wiosny i wczesnej jesieni. Ważne, aby temperatura powietrza, wilgotność i nasłonecznienie sprzyjały kiełkowaniu nasion i rozwojowi trawy. Trawa, która będzie wzrastała w tym okresie powinna szybko wykiełkować i zdrowo rosnąć. Jeśli zamierzasz siać trawę, zrób to teraz. Wrzesień to dobry moment.

Ważne

Trawę z rolki można kłaść prze cały sezon. Najważniejsze będzie przygotowanie powierzchni pod trawnik, spulchnienie ziemi, dociśnięcia rolki z trawą do podłoża oraz regularne nawadnianie.

Kiedy siać trawę wiosną?

Kiedy najlepiej siać trawnik na wiosnę? Zdaniem ekspertów najlepszą porą jest późna wiosna od połowy kwietnia aż do początku czerwca.
Oczywiście dopuszcza się wcześniejsze sianie trawy. Często już wczesną wiosną, np. w marcu i na początku kwietnia, kiedy pogoda jest sprzyjająca można zauważyć ogrodników zakładających trawnik. W takich warunkach przy chłodniejszych temperaturach ziarno będzie wolniej wschodziło i cały proces wzrostu trawnika znacznie się wydłuży. Czasami jednak trudno powstrzymać się przed tego typu pracami, gdy za oknem jest już słonecznie, a ptaki rozpoczynają swoje wiosenne śpiewanie.

Zakładanie trawnika w lutym i w marcu?

Czy sianie trawy w lutym i marcu to dobry pomysł? O ile sianie trawy w marcu przy dość pogodnych dniach, kiedy długoterminowe prognozy wskazują na przyjemne temperatury jest dopuszczalne, o tyle nie powinno się zakładać trawnika w lutym. To jeszcze zima. Można spodziewać się wszystkiego, w tym obfitych opadów śniegu, które mogą zniweczyć całą pracę.

Zakładając trawnik wczesną wiosną, pamiętajmy o okrywaniu jej agrowłókniną w trakcie przymrozków.

Kiedy siać trawę jesienią?

Czy sianie trawy jesienią np. w październiku to dobry pomysł? Tak. Eksperci oprócz terminu wiosennego siania trawy wskazują na wczesną jesień. Sianie trawnika jesienią najlepiej przeprowadzić od połowy sierpnia aż do początku października. Pamiętajmy, aby dać mu czas przed zimą na silne ukorzenienie się.

Zakładanie trawnika a przymrozki

Przymrozki nie szkodzą trawie, która już się ukorzeniła i uodporniła na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Jednak po posianiu, kiedy jest jeszcze bardzo delikatna, szybko przemarza. Należy więc śledzić prognozę pogody i okrywać młodą trawę albo opóźnić zakładanie trawnika do co najmniej do połowy kwietnia.
Podobnym zagrożeniem dla młodej trawy jest susza. Odpowiednia wilgotność to jeden z podstawowych warunków prawidłowego wzrostu trawy. W przypadku suszy może obumrzeć cały trawnik. Między innymi z tego względu nie zaleca się zakładania trawnika latem.

Jak siać trawę krok po kroku?

Podpowiadamy jak krok po kroku siać trawnik:

  1. Przygotuj nasiona trawy (wybierz ziarno najlepsze dla warunków panujących w twoim ogrodzie, np. rodzaj gleby, nasłonecznienie)

 

Nasiona trawy

ShutterStock

2. Oczyść teren pod trawnik z kamieni, korzeni itp.

3. Spulchnij glebę.

4. Jeśli chcesz, wyłóż całkowitą powierzchnię przyszłego trawnika siatką przeciw kretom i innym szkodnikom.

5. Przygotuj ziemię pod trawnik, minimum 10 cm głębokości dobrej ziemi o PH od 5,5 do 7,0 na całej powierzchni trawnika

6. Wyrównaj powierzchnię przy pomocy grabi.

7. Ubij ziemię za pomocą walca.

8. Posiej trawę (ręcznie lub najlepiej przy pomocy siewnika) zgodnie z ilością określoną na opakowaniu (nie przekraczaj jej ani nie zaniżaj ilości).

 

Sianie trawnika za pomocą siewnika

ShutterStock

9. Można zagrabiając, wymieszać delikatnie ziemię z nasionami.

10. Ubij ziarno przy pomocy walca.

 

Ubijanie gleby z nasionami trawy.

ShutterStock

11. Podlej trawnik w taki sposób, by nie wymyło się ziarno. Dostosowuj ilość wody do warunków atmosferycznych. Pamiętaj o regularnym podlewaniu. Najlepiej zastosować automatyczne podlewanie.

 

Systematyczne podlewanie trawnika.

ShutterStock

12. Czekaj na wzrost trawnika. W tym czasie nie depcz trawy.

13. Ciesz się zielonym dywanem w ogrodzie. Rozłóż koc i zrób pierwszy piknik.

 

Zielony dywan w ogrodzie.

ShutterStock

Ważne

Nasiona trawy powinny znajdować się pod około 1,5-centymetrową warstwą ziemi. W przeciwnym razie będą wyjadać je ptaki, może wymywać je deszcz lub wywiewać wiatr.

Ile czasu rośnie trawa?

Trawa wschodzi po upłynięciu około półtora tygodnia od zasiania. W tym czasie nie powinno się chodzić po trawniku. Najlepiej nie chodzić po trawie w okresie od miesiąca do półtora miesiąca po posianiu. Jest to delikatna roślina, która potrzebuje czasu na ukorzenienie się i uodpornienie.

Nieruchomości
Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne
14 sty 2025

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
09 sty 2025

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa
09 sty 2025

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

Innowacyjne rozwiązania w budowie osiedli w dobie zmian klimatycznych
08 sty 2025

Jakie innowacyjne rozwiązania w nowych inwestycjach mieszkaniowych pomagają radzić sobie z ulewami i podtopieniami? Jak skutecznie zarządzać wodami opadowymi w miastach, by minimalizować wpływ zmian klimatycznych? Jakie zmiany w budownictwie oraz wykorzystanie nowych technologii mogą uczynić miasta bardziej odpornymi na ekstremalne zjawiska pogodowe?

Sprzedający mieszkania w końcu spuszczają z ceny? Co wynika z analizy rynku wtórnego w grudniu
07 sty 2025

Pewne jest, że mieszkania oferowany do sprzedaży na rynku wtórnym przestały już mocno drożeć. Trudno jednak mówić już o nowym trendzie cenowym. Tym bardziej, że pod koniec roku oferta mieszkań wystawionych na sprzedaż wyraźnie się skurczyła.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?
09 sty 2025

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży domu lub mieszkania u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży domu lub mieszkania, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – w pełni zabezpieczała ona interes sprzedającego? 

Droga dojazdowa do domu nie musi być szeroka?
02 sty 2025

Działki pozbawione dobrej drogi dojazdowej można kupić taniej. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili więc, jakie są minimalne wymagania dotyczące szerokości dojazdu do nowego domu.

Łodzianie mogą już składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieców
02 sty 2025

W ramach kolejnej edycji miejskiego programu można składać wnioski o dotację na wymianę pieców na bardziej ekologiczne. Indywidualne gospodarstwa mogą uzyskać do 9 tys. zł, a wspólnoty - do 50 tys. zł.

Jak inwestować w nieruchomości?
02 sty 2025

Ceny mieszkań w Polsce trzymają się mocno. W III kw. 2024 roku wzrosły – o 1,4 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 12 proc. w ujęciu rocznym. Mimo to wciąż jest wielu chętnych na inwestowanie w nieruchomości. Jak zacząć?

Kredyt hipoteczny – o tym warto wiedzieć przed złożeniem wniosku!
31 gru 2024

Wiele osób, zanim odbierze klucze do wymarzonego mieszkania, musi posiłkować się finansowaniem z banku. Kredyt hipoteczny to produkt, który pomaga w zakupie lub budowie nieruchomości. Wymaga jednak pełnej świadomości ze strony kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest ten produkt? Na jakich zasadach jest przyznawany i spłacany? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby go otrzymać?

pokaż więcej
Proszę czekać...