Klej entomologiczny na mszyce i mrówki czyli niezawodny i szybki sposób zwalczania szkodników w ogrodzie. Już w kwietniu widać pierwsze mszyce i mrówki na porzeczkach i agreście. Jak zastosować klej na mszyce i mrówki na drzewach i krzewach? Oto wskazówki.
- Klej na mszyce i mrówki
- Klej entomologiczny na mszyce i mrówki
- Kiedy stosować klej na mrówki i mszyce?
- Jak stosować klej na mrówki i mszyce?
- Jakie drzewa i krzewy są narażone na mszyce?
Klej na mszyce i mrówki
Jest kwiecień i na krzewach owocowych już widoczne są mszyce i mrówki. Czy mrówki zjadają mszyce? Nie. Okazuje się, że jedne drugim pomagają. Mszyce wytwarzają spadź, która stanowi pokarm mrówek, a te chronią je, przechowują ich jaja i roznoszą mszyce po ogrodzie na róże rośliny. Chcąc pozbyć się mszycy z ogrodu, należy więc zadziałać także na mrówki. Oczywiście, celem jest niedopuszczenie mszyc do uszkodzenia roślin owocujących oraz ozdobnych. Ostatnio coraz większą popularność w temacie zwalczania mszyc i mrówek na krzewach i drzewach zdobywa klej entomologiczny. Jak działa i kiedy go stosować?
Klej entomologiczny na mszyce i mrówki
Mszyce i mrówki zaczynają rozprzestrzeniać się na roślinach, które najwcześniej zaczynają okres wegetacji. Do takich roślin zaliczamy porzeczki czy agrest. W kwietniu można już zauważyć pierwsze listki i oznaki obecności mszycy. Często liście porzeczki wykręcają się i stają się rdzawe, wybrzuszone. To znak obecności niechcianej mszycy. W takim momencie należy szybko zareagować, ponieważ mszyca nie tylko zmniejsza plony, ale także staje się przyczyną innych chorób.
Istnieje wiele sposobów na zwalczanie mszycy – poczynając od środków chemicznych, poprzez opryski z pokrzyw, kończąc na taśmach klejących i żółtych wstążkach wabiących biedronki. Wartym zainteresowania jest przedstawiany przez znanych ogrodniczych ekspertów klej na mszyce i mrówki. Właściwa nazwa kleju to klej entomologiczny. Sprzedawany jest w puszkach. Można kupić go już od kilkunastu złotych wzwyż. Jest bardzo wydajny i wiadomo już, że skuteczny. Do użycia kleju potrzebujemy rękawiczek i pędzla.
Kiedy stosować klej na mrówki i mszyce?
Podstawowe pytanie – kiedy stosować klej entomologiczny? Przede wszystkim zwracamy uwagę na pogodę. Nie może być temperatury minusowej. Należy unikać opadów – deszczu i śniegu. Dobrze jest możliwie jak najwcześniej posmarować drzewa i krzewy klejem tak, aby szkodniki nie zdążyły zakłócić wzrostu rośliny. Zdaniem ekspertów najlepszym momentem na zastosowanie kleju jest kwiecień, a jego działanie powinno wystarczyć na 3 miesiące.
Jak stosować klej na mrówki i mszyce?
Klej entomologiczny ma podobne działanie jak taśma klejąca montowana wokół pnia drzewa lub krzewu. W przypadku zastosowania kleju nie widać ingerencji człowieka w naturę, ponieważ jest bezbarwny. Używamy pędzla do posmarowania obwodu pnia. Wystarczy pasek szerokości mniej więcej 10-15 cm. Najczęściej robi się to na dole pnia, tuż nad gruntem, aby nie narazić ptaków na przyklejenie. Co ważne, jeśli drzewo przywiązane jest do palika, on także musi zostać posmarowany klejem. Zabezpieczenie pnia, może spowodować zmianę wędrówki mrówek – tym razem po paliku. Należy odciąć im awaryjną drogę do drzewa lub krzewu.
Jeśli pobrudzimy ręce klejem, do umycia można użyć oleju spożywczego.
Jakie drzewa i krzewy są narażone na mszyce?
Największe szkody mszyce mogą wyrządzić krzewom i drzewom owocowym (np. porzeczka, agrest, jabłoń, wiśnia, śliwa). Tutaj oprócz zaburzenia wzrostu roślin, chorób dochodzi także do zredukowania plonów, a nawet braku owocowania. Nie oznacza to jednak, że mszyce są bardziej łaskawe dla roślin ozdobnych. Niestety uwielbiają także klony, róże, kaliny.
Przy stosowaniu oprysków na mszyce (takich jak Siltac EC czy Emulpar 940 EC) należy dokładnie pokryć preparatem wszystkie liście, szczególnie od spodu, gdzie żerują mszyce. Wykonuje się do najlepiej wieczorem po zakończeniu dziennej aktywności pszczół.
Klej na mszyce, mrówki, muchy - lep
shutterstock
Ciekawostka: z kleju entomologicznego można wykonać lepy na inne owady. Wystarczy pomalować nim dowolną powierzchnię, którą chcemy wykorzystać w celu zwalczania szkodników. Najlepiej stosować go jednak na otwartej przestrzeni, aby nie narażać się na jego wdychanie. Może być używany np. przez rolników, którzy mają problemy z ogromną ilością much w gospodarstwach.