Sposoby zabezpieczenia działki przed kretami

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Kret. Fot. Fotolia / Fotolia
Krety na działce bywają bardzo uciążliwe. Zwierzęta te są prawnie chronione w naszym kraju, więc jedyne co możemy zrobić, aby się przed nimi obronić, to zastosować metody zmuszające je do przeniesienia się na inny teren. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia ogrodu jest specjalna siatka przeciw kretom.

Na obecność kretów w ogrodzie należy zareagować już po zauważeniu pierwszego kopca. Zwierzęta te są bardzo sprawnymi "kopaczami" i w ciągu jednej nocy są w stanie zniszczyć nasz ogródek lub trawnik. Duża populacja kretów w ogródku prowadzi do powstania skomplikowanej sieci podziemnych tuneli.

Siatka na krety

Siatka jest najskuteczniejszym sposobem na zatrzymanie kretów. Siatkę układamy pod trawnikiem na głębokości około 10 cm, przysypujemy ją ziemią i obsiewamy trawą. Będzie to dla kreta bariera nie do przejścia. Skutecznie zniechęcić może te zwierzęta także głęboka podmurówka ogrodzenia (do 60 cm), a wzdłuż niego wykopany rów, który zasypiemy gruzem. Krety nie mają zwyczaju przekopywania się przez kamieniste podłoże.

Zobacz także: Pożyteczne owady w ogrodzie

Wibrujące dźwięki

Na rynku dostępne są odstraszacze akustyczne, które emitują niesłyszalne dla nas, a nieprzyjemne dla kretów sygnały dźwiękowe o zmiennej częstotliwości. Odstraszacz należy umieścić w krecim tunelu lub wetknąć w kopiec. Urządzenia te działają na baterie tradycyjne lub na solarne.

Klekoczące wiatraczki

Możemy wkopać w ziemię wiatraczki lub druty mocno naprężone na wbitych w grunt palikach. wydają one dźwięki, ale też – wibrując na wietrze – przenoszą drgania do ziemi. W podobny sposób działają puste butelki zagłębione w ziemi w taki sposób, aby w ich szyjkach skierowanych do góry gwizdał wiatr. Butelki należy co jakiś czas przenosić z miejsca na miejsce, gdyż krety łatwo mogą się do nich przyzwyczaić.

Aksamitka i czosnek

Aksamitka, bazylia, czosnek i komosa posadzone w rzędach pomiędzy roślinami odstraszą kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Podobnie krety reagują na żywotnik i czarny bez. W krecich korytarzach możemy umieścić roztarte ząbki czosnku lub szmatkę nasączoną sokiem z wyciśniętego czosnku.

Zobacz także:  Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Nieruchomości
Wywłaszczenie gruntu pod drogę w trybie specustawy – kwestie związane z odszkodowaniem
04 kwi 2025

Czym jest wywłaszczenie gruntu na cele drogowe? Jaka jest podstawa do wywłaszczenia i jak przebiega cała procedura? Co z odszkodowaniem za wywłaszczenie?

Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?
01 kwi 2025

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?
01 kwi 2025

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja
31 mar 2025

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda
28 mar 2025

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej
03 kwi 2025

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.
26 mar 2025

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS
20 mar 2025

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego
20 mar 2025

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum
20 mar 2025

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

pokaż więcej
Proszę czekać...