Na obecność kretów w ogrodzie należy zareagować już po zauważeniu pierwszego kopca. Zwierzęta te są bardzo sprawnymi "kopaczami" i w ciągu jednej nocy są w stanie zniszczyć nasz ogródek lub trawnik. Duża populacja kretów w ogródku prowadzi do powstania skomplikowanej sieci podziemnych tuneli.
Siatka na krety
Siatka jest najskuteczniejszym sposobem na zatrzymanie kretów. Siatkę układamy pod trawnikiem na głębokości około 10 cm, przysypujemy ją ziemią i obsiewamy trawą. Będzie to dla kreta bariera nie do przejścia. Skutecznie zniechęcić może te zwierzęta także głęboka podmurówka ogrodzenia (do 60 cm), a wzdłuż niego wykopany rów, który zasypiemy gruzem. Krety nie mają zwyczaju przekopywania się przez kamieniste podłoże.
Zobacz także: Pożyteczne owady w ogrodzie
Wibrujące dźwięki
Na rynku dostępne są odstraszacze akustyczne, które emitują niesłyszalne dla nas, a nieprzyjemne dla kretów sygnały dźwiękowe o zmiennej częstotliwości. Odstraszacz należy umieścić w krecim tunelu lub wetknąć w kopiec. Urządzenia te działają na baterie tradycyjne lub na solarne.
Klekoczące wiatraczki
Możemy wkopać w ziemię wiatraczki lub druty mocno naprężone na wbitych w grunt palikach. wydają one dźwięki, ale też – wibrując na wietrze – przenoszą drgania do ziemi. W podobny sposób działają puste butelki zagłębione w ziemi w taki sposób, aby w ich szyjkach skierowanych do góry gwizdał wiatr. Butelki należy co jakiś czas przenosić z miejsca na miejsce, gdyż krety łatwo mogą się do nich przyzwyczaić.
Aksamitka i czosnek
Aksamitka, bazylia, czosnek i komosa posadzone w rzędach pomiędzy roślinami odstraszą kreta zapachem i wydzielanymi substancjami. Podobnie krety reagują na żywotnik i czarny bez. W krecich korytarzach możemy umieścić roztarte ząbki czosnku lub szmatkę nasączoną sokiem z wyciśniętego czosnku.
Zobacz także: Trawnik z rolki czy z wysiewu?