Zioła na serce – Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik

Justyna Hek
rozwiń więcej
Dziurawiec (Hypericum). Fot. Fotolia / Fotolia
Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik pospolity to rośliny, które wspomagają pracę serca. Ze względu na zawartość alkaloidów, zioła te mogą być wykorzystywane przy kuracji uzupełniającej leki nasercowe. Alkaloidy działają wzmacniająco na mięsień sercowy, pomagają uregulować jego pracę, a także poprawiają przewodzenie bodźców. Podpowiadamy jak wyhodować we własnym ogrodzie zioła na serce.

Dziurawiec zwyczajny – właściwości lecznicze

Napary z Dziurawca wzmacniają układ krwionośny i działają rozkurczowo. Poza tym, roślina ta jest polecana przy problemach z łamliwością, a także nadmierną przepuszczalnością naczyń krwionośnych, gdyż wpływa na ich uszczelnienie. Dodatkowo Dziurawiec wspomaga leczenie alergii ze względu na swoje właściwości dezynfekujące, przeciwkrwotoczne oraz bakteriobójcze. Herbaty z Dziurawca są również stosowane przy leczeniu chorób skóry i chorób układu pokarmowego.

Zobacz także: Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta

Dziurawiec zwyczajny – uprawa

Zobacz także: Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy

Dziurawiec to roślina na stanowiska słoneczne. Najlepszą glebą do uprawy Dziurawca jest gleba lekka i żyzna. Pamiętajmy o regularnym nawożeniu rośliny nawozami organicznymi. Jeśli chcemy rozmnożyć Dziurawca możemy to zrobić poprzez wysiew nasion. Podczas wysiewu, nasion nie powinno się przysypywać ziemią, a tylko lekko wcisnąć je w podłoże. Odpowiednim momentem do ścięcia Dziurawca do celów leczniczych będzie okres na początku kwitnienia, zanim roślina zdąży zawiązać nasiona.

Bazylia pospolita – właściwości lecznicze

Bazylia pospolita posiada właściwości uspokajające i wyciszające, dlatego może być stosowana przy problemach z arytmiami, a także podwyższonym ciśnieniem krwi. Poza tym Bazylia wpływa pozytywnie na układ trawienny i nerwowy – działa łagodząco na wzdęcia, kolki jelitowe i bóle migrenowe.

Bazylia pospolita – uprawa

Bazylia to roślina na stanowisko słoneczne, ale pamiętajmy, że nie należy jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż słońce może powodować przebarwienia liści. Najlepszą glebą do uprawy Bazylii będzie gleba żyzna, spulchniona i kwaśna. Ważne jest regularne, dość obfite podlewanie rośliny do podstawki.

Serdecznik pospolity – właściwości lecznicze

Serdecznik zaleca się osobom, które mają problemy z sercem – kołataniami, arytmią lub nadciśnieniem. Dodatkowo zioło to ma właściwości uspokajające, dlatego może być stosowane jako środek nasenny. Serdecznik wykorzystywany jest również przy zaparciach, kolkach i wzdęciach ze względu na działanie rozkurczowe.

Serdecznik pospolity – uprawa

Zobacz także: Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość

Serdecznik to często spotykany chwast rosnący na łąkach, polach i przy drogach. Gdy chcemy uprawiać tę roślinę we własnym ogrodzie, powinniśmy pamiętać, że Serdecznik nie toleruje gleb zbyt wilgotnych i bielicowych. Rozmnażanie rośliny możemy przeprowadzić poprzez wysiew nasion – zimą lub na wiosnę.

Zobacz także: Fasola, Perz i Dzikie Indygo – zioła dla diabetyków

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...