Jak zaplanować wodny zakątek w ogrodzie?

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
Kształt zbiornika zależy głównie od otoczenia i stylu ogrodu. / Shutterstock / ShutterStock
Nie od dziś wiadomo, że połączenie zieleni z wodą daje poczucie harmonii i spokoju. Zanim jednak zabierzemy się za urządzanie wodnego zakątka warto zadać sobie kilka pytań dotyczących przyszłego stawu, oczka, czy źródełka lub fontanny.

Rozsądne planowanie

Woda w ogrodzie może urozmaicać tereny zieleni na różne sposoby. Duże lustro wody może rozjaśniać wnętrze ogrodu poprzez odbijanie światła słonecznego. Fontanny, czy źródełka wprowadzają ruch i dynamikę oraz przyjemny odgłos szemrzącej wody. Przed przystąpieniem do konkretnych prac we ogrodzie warto zastanowić się nad właściwym ulokowaniem wodnego zakątka w ogrodzie. Pozwoli to na uniknięcie błędów w zakresie kształtu i głębokości oczka, doboru odpowiednich roślin, czy ozdobnych ryb.

Właściwa wielkość i kształt

Wielkość oczka wodnego powinno być proporcjonalne do wielkości działki. W mniejszych ogrodach o wielkości do kilkuset metrów kwadratowych lepiej prezentować się będą niewielkie betonowe lub murowane stawki lub źródełka. Większe jeziorka lub stawy będą się dobrze prezentować jeśli będą miały odpowiednia oprawę – drzewa, krzewy, odpowiednich wykończeń brzegów oraz roślin wodnych. Na to wszystko potrzeba większych, odpowiednich powierzchni ogrodowych. W małych ogrodach dużo bardziej naturalnie i elegancko prezentować się będą nieduże fontanny, miniaturowe źródełka i inne ogrodowe urządzenia wodne montowane np. w ścianach.

Zobacz także: Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Kształt zbiornika zależy głównie od otoczenia i stylu ogrodu. W ogrodach o prostych, geometrycznych kształtach sztucznie będzie wyglądać oczko o swobodnej, falistej linii brzegowej. Tam najlepiej wybrać kształty prostokąta, kwadratu lub okręgu.

Zobacz także: Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu?

Jeśli mamy ogród w stylu naturalistycznym, swobodnym, gdzie rośliny nie są kształtowane, a ścieżki są prowadzone nieregularnie, możemy urządzić większe, nieregularne jeziorko. Możliwe jest też stosowanie w takich ogrodach geometrycznych form ale będą one lepiej wyglądały, jeśli ich regularne brzegi i krawędzie zmiękczymy w kilku miejscach roślinnością.

Nieruchomości
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

pokaż więcej
Proszę czekać...