Jak pielęgnować płaczące odmiany buków?

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
Pielęgnacja drzew. Fot. Fotolia / Fotolia

W sprzedaży jest coraz więcej ozdobnych odmian buka o barwnych liściach i ciekawych pokrojach. Jednymi z najpiękniejszych są odmiany o plączącym pokroju. Aby buki ukazały wszystkie swoje walory warto pamiętać o ich wymaganiach i odpowiednim zastosowaniu w ogrodzie.

Czego potrzebują buki?

Większość płaczących odmian buków to drzewa szczepione na pniu przez co osiągają one mniejsze rozmiary. Dzięki temu możemy posadzić nawet w mniejszym ogrodzie ciekawe odmiany o zwisających pędach i barwnych liściach.

Zobacz także: Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę

Buki najlepiej czują się na żyznych glebach, umiarkowanie wilgotnych, zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Są też tolerancyjne w stosunku do pH gleby. Odmiany o barwnych liściach lepiej będą prezentować się na stanowiskach nasłonecznionych. Dobrze radzą sobie w klimacie miejskim ale są bardzo wrażliwe na zmianę poziomu wód gruntowych. Dlatego przesuszenie szczególnie młodych roślin może doprowadzić do zamierania roślin.

Buki trudno się przyjmują więc lepiej sadzić rośliny tylko z bryłą korzeniową. W pierwszych latach po posadzeniu rosną trochę wolniej. Pamiętajmy wtedy o regularnym nawadnianiu i odpowiednim nawożeniu roślin. Ponieważ buki szybko wypuszczają liście wiosną, mogą czasem ucierpieć od późnowiosennych przymrozków. Odmiany o zwisłym pokroju szybko zwieszają się ku dołowi. Aby poprowadzić drzewo nieco wyżej warto jeden z głównych pędów przywiązać do podpory.

Gdzie posadzić?

Odmiany o zwisłym pokroju świetnie wyglądają jako pojedyncze elementy na większej, płaskiej przestrzeni. Dobrym tłem będzie lustro wody, powierzchnia trawnika lub gęste grupy zieleni. Odmiany o bordowych i purpurowych liściach wymagają jaśniejszego tła. Możemy posadzić je na tle roślin o zielonych i złocistych odcieniach. Drzewa o zwisłym pokroju dobrze współgrają także z otoczeniem współczesnych budynków – szklanych konstrukcji, kolorowych elewacji. Szybki efekt można uzyskać sadząc od razu duże okazy. Muszą być one jednak dobrej jakości, z prawidłowo przygotowaną bryłą lub ukorzenione i uprawiane przez dłuższy czas w pojemniku.

Najbardziej efektowne są odmiany o czerwonych lub bordowych liściach:
Buk pospolity `Purpurea Pendula` – wolno rosnące drzewo o zwisłej, parasolowatej koronie. Dorasta do kilku metrów wysokości. Liście są ciemnoczerwone, jesienią czerwonobrązowe.
Buk pospolity `Purple Fountain` – dorasta do 4–5 m wysokości, korona ze zwisającymi gałęziami i przewieszającym się wierzchołkiem. Liście są ciemnoczerwone, błyszczące.

Zobacz także: Czy wiesz jak sadzić drzewa i krzewy?

Nieruchomości
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]
05 lis 2024

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego
04 lis 2024

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?
30 paź 2024

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza
28 paź 2024

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?
25 paź 2024

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!
25 paź 2024

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?
25 paź 2024

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu
24 paź 2024

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?
23 paź 2024

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze
22 paź 2024

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

pokaż więcej
Proszę czekać...