W sprzedaży jest coraz więcej ozdobnych odmian buka o barwnych liściach i ciekawych pokrojach. Jednymi z najpiękniejszych są odmiany o plączącym pokroju. Aby buki ukazały wszystkie swoje walory warto pamiętać o ich wymaganiach i odpowiednim zastosowaniu w ogrodzie.
Czego potrzebują buki?
Większość płaczących odmian buków to drzewa szczepione na pniu przez co osiągają one mniejsze rozmiary. Dzięki temu możemy posadzić nawet w mniejszym ogrodzie ciekawe odmiany o zwisających pędach i barwnych liściach.
Zobacz także: Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę
Buki najlepiej czują się na żyznych glebach, umiarkowanie wilgotnych, zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Są też tolerancyjne w stosunku do pH gleby. Odmiany o barwnych liściach lepiej będą prezentować się na stanowiskach nasłonecznionych. Dobrze radzą sobie w klimacie miejskim ale są bardzo wrażliwe na zmianę poziomu wód gruntowych. Dlatego przesuszenie szczególnie młodych roślin może doprowadzić do zamierania roślin.
Buki trudno się przyjmują więc lepiej sadzić rośliny tylko z bryłą korzeniową. W pierwszych latach po posadzeniu rosną trochę wolniej. Pamiętajmy wtedy o regularnym nawadnianiu i odpowiednim nawożeniu roślin. Ponieważ buki szybko wypuszczają liście wiosną, mogą czasem ucierpieć od późnowiosennych przymrozków. Odmiany o zwisłym pokroju szybko zwieszają się ku dołowi. Aby poprowadzić drzewo nieco wyżej warto jeden z głównych pędów przywiązać do podpory.
Gdzie posadzić?
Odmiany o zwisłym pokroju świetnie wyglądają jako pojedyncze elementy na większej, płaskiej przestrzeni. Dobrym tłem będzie lustro wody, powierzchnia trawnika lub gęste grupy zieleni. Odmiany o bordowych i purpurowych liściach wymagają jaśniejszego tła. Możemy posadzić je na tle roślin o zielonych i złocistych odcieniach. Drzewa o zwisłym pokroju dobrze współgrają także z otoczeniem współczesnych budynków – szklanych konstrukcji, kolorowych elewacji. Szybki efekt można uzyskać sadząc od razu duże okazy. Muszą być one jednak dobrej jakości, z prawidłowo przygotowaną bryłą lub ukorzenione i uprawiane przez dłuższy czas w pojemniku.
Najbardziej efektowne są odmiany o czerwonych lub bordowych liściach:
Buk pospolity `Purpurea Pendula` – wolno rosnące drzewo o zwisłej, parasolowatej koronie. Dorasta do kilku metrów wysokości. Liście są ciemnoczerwone, jesienią czerwonobrązowe.
Buk pospolity `Purple Fountain` – dorasta do 4–5 m wysokości, korona ze zwisającymi gałęziami i przewieszającym się wierzchołkiem. Liście są ciemnoczerwone, błyszczące.
Zobacz także: Czy wiesz jak sadzić drzewa i krzewy?