Czy wiesz jak wybrać ładne krzewy na działkę?

Czy.wieszjak.pl
Krzewy nie są szczególnie trudne w uprawie, wiele z nich pięknie kwitnie. Potrzebują co najmniej kilku lat, aby osiągnąć właściwą wielkość. Dlatego urządzanie działki rozpocznij od ich posadzenia.

Azalia – jest piękna, ale dosyć wymagająca. Może mieć wysokość od 30 cm do 2 m. Potrzebuje słonecznego stanowiska, próchniczej, kwaśnej ziemi i wilgotnego podłoża przez cały rok. Wymaga systematycznego nawożenia. Dobrze znosi nawet silne mrozy. Nie wymaga cięcia, ale jeśli zachodzi taka konieczność – dobrze je znoszą.

Bukszpan – długowieczny, zimozielony krzew. Rośnie powoli, osiąga wysokość 2 m. Nadaje się na ogrodzenia i żywopłoty. Może rosnąć na stanowiskach nasłonecznionych oraz ocienionych, ale nie udaje się na podmokłych. Podlewaj go też zimą i na przedwiośniu (gdy ziemia jest rozmarznięta). Trzy razy w roku – przełom marca i kwietnia, czerwiec oraz koniec lipca, zasil go nawozem (najlepiej kompostem z dodatkiem mączki kostnej). Zabezpiecz krzew przed zimą- nie lubi przeciągów i wiatrów.

Forsycja – dorasta do 2 – 3 m, zakwita na żółto wczesna wiosną. Wymaga słonecznego stanowiska. Lubi żyzne, przepuszczalne, dość wilgotne podłoże. Dobrze znosi warunki miejskie. Nadaje się na żywopłoty swobodnie rosnące i formowane. Przycinaj ją po kwitnieniu – odetnij ok. 2/3 długości kwitnących pędów. Nie przycinany krzew będzie kwitł tylko na wierzchołkach, ogołoci się od dołu.

Hortensja – bardzo intensywnie rośnie (wysokość do 1,5 m). Ma kwiaty najczęściej w białym, różowym (barwę tę możesz zmienić na niebieską - podlej kilkakrotnie roślinę roztworem ałunu amonowego lub siarczanu glinu) albo niebieskim kolorze. Kwitnie w lipcu – sierpniu. Dobrze czuje się na słonecznym lub półcienistym stanowisku. Lubi próchnicze, kwaśne, wilgotne gleby. Wiosną usuwaj resztki zeszłorocznych kwiatostanów i słabych pędów. Może przemarzać, dlatego zabezpieczaj ją przed mrozem.

Jaśminowiec - osiąga 3 m wysokości. Nie posiada specjalnych wymagań i rośnie dobrze na każdej glebie. Kwitnie na biało w czerwcu. Kwiaty silnie pachną. Po przekwitnięciu skróć pędy o połowę. Nadaje się na nieformowane i formowane żywopłoty (ale wtedy nie kwitnie). Często bywa atakowany przez mszyce. Jest odporny na mróz.

Kalina koralowa – rośnie do 4 m wysokości, kwitnie od maja do czerwca. Ma śnieżnobiałe, kuliste kwiatostany, które różowieją w miarę przekwitania, a jesienią przebarwiają się na czerwono. Wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, wilgotnej gleby. Jest odporna na zanieczyszczenia środowiska. Przycinaj jej przekwitłe pędy.

Magnolia – ma piękne kwiaty. Najlepiej udaje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatru. Lubi żyzną, głęboką glebę o lekko kwaśnym odczynie. Młode rośliny są wrażliwe na mróz – zabezpiecz je przed zimą (usyp kopczyk z trocin lub torfu i okryj np. jutowym workiem). Kilka razy w roku (od marca do początku lipca) nawieź ją kompostem.

Wrzos – niewielki, łatwy w uprawie krzew. Ma fioletowe, białe, różowe i długo kwitnące kwiaty. Najlepiej sadź go w skupiskach na słonecznych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Lubi przepuszczalne, lekkie, kwaśne gleby. Co roku wczesna wiosną ścinaj przekwitłe kwiatostany – będą lepiej kwitły. Jest mało odporny na mróz – zabezpieczaj go świerkowymi gałązkami lub włókniną.

Żurawina wielkoowocowa – wiecznie zielona krzewinka z rodziny wrzosowatych. Silnie się rozrasta i tworzy zielony kobierzec z długich, płożących pędów. Wymaga słonecznego stanowiska i lekkiej, kwaśnej gleby. Ma niepozorne kwiatostany, po których przekwitnięciu pojawiają się kuliste jagody. Nie znosi suszy – regularnie i obficie ją podlewaj.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...