Zakładanie trawnika krok po kroku

Katarzyna Adamik
rozwiń więcej
Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
rozwiń więcej
Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów.
Trawnik jest nieodłącznym elementem każdego z ogrodów. W prywatnych ogrodach często zajmuje przeważającą część przestrzeni, dlatego też powinien być zadbany, by godnie reprezentować naszą działkę. Istnieje kilka podstawowych reguł, o których powinniśmy pamiętać przy zakładaniu i pielęgnacji trawnika.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek robót, musimy wybrać odpowiednią mieszankę traw. Do ogrodów przydomowych, w zależności od potrzeb właściciela, odpowiednie będą mieszanki: uniwersalne, sportowe i rekreacyjne, a dla ogrodów rustykalnych (wiejskich), mieszanki kwiatowo-łąkowe.

Jak przygotować podłoże

Mając już wybrany odpowiedni gatunek trawy, przystępujemy do robót ziemnych polegających na przygotowaniu podłoża. Zaczynamy od wyrównania terenu. Powierzchnie trawiaste zdecydowanie najlepiej prezentują się na równych terenach. Jeżeli na podłożu naszej działki często zalega woda po większych opadach, należy zainwestować w system drenarski (zajmują się tym wyspecjalizowane firmy). Kolejną czynnością jest przekopanie gleby, by rośliny miały dobry dostęp do wody i powietrza. Na niewielkich terenach prace te wykonujemy ręcznie, na większych należy zaopatrzyć się w glebogryzarkę lub zatrudnić kogoś do pomocy. Tak przygotowana gleba wymaga teraz oczyszczenia z niepożądanych obiektów (kamieni, korzeni) i chwastów. Odpowiednią czynnością jest także polepszenie składu gleby, miedzy innymi poprzez dodanie warstwy torfu lub ziemi kompostowej. Tak przygotowana gleba jest dobrą podstawą pod piękny trawnik.

Zobacz także: Jak nawozić trawnik?

Jaki sposób zakładania trawnika wybrać

Teraz należy zastanowić się nad sposobem zakładania trawnika. Jeżeli nie oczekujemy natychmiastowych efektów, możemy zdecydować się na siew nasion. Najlepszym terminem siewu jest kwiecień i maj oraz sierpień i wrzesień. Gleba powinna być wilgotna. Przed siewem należy dodatkowo rozbić grudki ziemi na niewielkiej głębokości. Nasiona wysiewać możemy ręcznie, sypiąc ziarna bezpośrednio na glebę. Po skończeniu przykrywamy je niewielką warstwą gleby. Na koniec ubijamy ją walcem. Jeśli go nie posiadamy możemy użyć własnych nóg. Należy pamiętać także o podlaniu naszego przyszłego trawnika rozproszonym strumieniem wody.

Drugim rozwiązaniem jest założenie gotowej murawy. Trawnik z rolki to coraz bardziej rozpowszechniona w Polsce metoda. Niestety jeszcze dość droga. Jej zaletą jest to, że oszczędza czas i wymaga mniej wysiłku, choć postępowanie dotyczące przygotowania podłoża niczym się nie różni od tego dotyczącego przygotowania pod siew nasion. Później to tylko kwestia precyzyjnego ułożenia trawnika przy pomocy poziomic i desek.

Jak pielęgnować trawnik

Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika należy między innymi podlewanie. Zapotrzebowanie traw na wodę jest bardzo wysokie. Najbardziej potrzebują jej w okresie wiosennym. Dawkowanie wody należy dostosować do warunków klimatycznych oraz do rodzaju gleby, na której rośnie trawa.

By nasza trawa zachwycała, nie zapomnijmy o nawożeniu. Wykonujemy je 3–4 razy na sezon, najlepiej zaraz po koszeniu na suchą trawę. Należy głównie stosować preparaty wieloskładnikowe zawierające przede wszystkim azot, fosfor, potas, wapń i magnez. Jeśli posiadamy gnojówkę, obornik czy nawet torf, również możemy je wykorzystać dla polepszenia stanu trawy. Niestety nieprzyjemny zapach skłania właścicieli ogrodów do stosowania raczej nawozów sztucznych.

Jak pobudzić trawę do wzrostu

Aby pobudzić trawę do krzewienia, głównie wiosną należy przeprowadzić zabiegi areacji lub wertykulacji. Areacja polega na nakłuwaniu wierzchniej warstwy gleby. Wertykulacja to zabieg rozcinania wierzchniej warstwy gleby przy pomocy noży. Obie techniki prowadzą do rozluźnienia podłoża, co wpływa korzystnie na trawę.

Wapnując trawę od czasu do czasu, również wpływamy pozytywnie na jej stan - polepszamy jej wzrost i odkwaszamy glebę. Dodatkowo ułatwia to pozbycie się skrzypów i mchów mogących inwazyjnie „wkroczyć” na nasz trawnik.

Zobacz także: Jak przygotować podłoże pod trawnik?

Jednym z najważniejszych i najbardziej pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych jest koszenie trawnika.Częstotliwość koszenia zależy od szybkości wzrostu trawy. Najczęściej zabieg ten wykonujemy raz na tydzień lub dwa. W trakcie upałów i suszy nie należy często kosić trawnika, gdyż mocno operujące słońce może go zbyt wysuszyć. Po skoszeniu trawę należy obficie podlać.

Choć wszystkie opisane wskazówki dotyczące pielęgnacji trawnika wymagają wysiłku, jeśli się do nich zastosujemy, z pewnością uzyskamy piękny, godny pozazdroszczenia trawnik.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...