3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Magdalena Wierzbołowska
Agent w międzynarodowym biurze pośrednictwa w obrocie nieruchomościami RE/MAX City
rozwiń więcej
3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości / Shutterstock

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Jak wybrać agenta sprzedaży nieruchomości

Sprzedaż nieruchomości jest dużo trudniejszym zadaniem niż może wydawać się na pierwszy rzut oka. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z usług agenta, który, doświadczeniem, znajomością prawa i marketingu, umiejętnością współpracy z notariuszem, a także dzięki znajomości psychologii i sztuki negocjacji sprawi, że proces sprzedaży nieruchomości przebiegnie sprawniej i mniej stresująco. Wybór odpowiedniego agenta może mieć kluczowe znaczenie dla powodzenia całego projektu. Ale jak go wybrać? O co zapytać, zanim wybierze się tą jedną osobę, której zaufamy i która ma nas poprowadzić do sukcesu?

Wiele osób wybór agenta zaczyna od pytania, które często jest to pierwszym, ale też ostatnim pytaniem zadanym agentowi. A brzmi ono: „Jaka jest wysokość prowizji?”.

Od kogo prowizja

Pytanie o wynagrodzenie, jakie pobiera agencja za swoje usługi, jest oczywiście zasadne, ale jest tylko jednym z wielu, jakie powinny paść. I nie tylko od odpowiedzi na to jedno pytanie powinien zależeć nasz wybór. Powinniśmy również wiedzieć za co płacimy!

Moim zdaniem główną kwestią, która powinna nas zainteresować jest to, czy agent współpracuje z innym agentami. Podpisując umowę z agentem, który nie współpracuje z innymi pośrednikami ograniczasz możliwość, a czasem nawet tracisz szansę na sprzedaż swojej nieruchomości, tylko dlatego, że Twój agent odmówi innemu pośrednikowi jej prezentacji dla jego klienta.

Ważnym zagadnieniem jest również to, od kogo agent pobiera wynagrodzenie za wykonane usługi, czyli - kogo przy danej transakcji reprezentuje? W przypadku transakcji kupna/sprzedaży nieruchomości każda ze stron ma rozbieżne interesy – kupujący chcą kupić jak najtaniej, a sprzedający dążą do uzyskania jak najlepszych warunków sprzedaży. Agent, pobierający wynagrodzenie od obu stron transakcji, to jak prawnik, doradzający dwóm stronom jednej umowy handlowej. A przecież chcemy, aby osoba nas reprezentująca działała w najlepiej pojętym naszym interesie.

Ponadto, według mojego doświadczenia - brak konfliktu interesów i jasna definicja mocodawcy sprawia, że ceny transakcyjne uzyskiwane przez agentów będących partnerem jednej strony transakcji są lepsze niż w przypadku pośredników, którzy podpisują umowy i pobierają wynagrodzenie od obu stron transakcji.

Umowa od sukcesu

Kwestią, które jest ważna jest rodzaj umowy współpracy, jaką proponuje agent. Klienci często boją się umów na tzw. wyłączność. Uważają, że umowa taka może ograniczyć możliwość sprzedaży nieruchomości. W praktyce jest odwrotnie. Podpisując umowę na wyłączność, agent ma zagwarantowane wynagrodzenie „od sukcesu”, co powoduje, że agent jest zmotywowany do działań, które w dużym stopniu zależą od niego, a również nie oszczędza na wydatkach marketingowych, które mogą go do tego sukcesu doprowadzić. Wie, że za dobrze wykonane zadanie otrzyma swoje wynagrodzenie. Osoba taka nie będzie wywierała na Tobie presji np. na obniżenie ceny, jeżeli widzi szansę na uzyskanie lepszej ceny, ale za 2-3 miesiące.

Wybór najlepszej osoby, która będzie reprezentowała Twoje interesy przy sprzedaży nieruchomości to nie łatwa zadanie, a relacja agent-klient to relacja oparta za wzajemnym zaufaniu. Pytanie, które powinieneś zadać sobie, to pytanie czy chcesz, aby ta osoba reprezentowała Ciebie i czy wierzysz, że osoba ta poprowadzi Cię do skutecznej sprzedaży mieszkania.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?
20 sty 2025

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości
20 sty 2025

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu
19 sty 2025

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno
16 sty 2025

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych
16 sty 2025

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?
15 sty 2025

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]
15 sty 2025

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne
14 sty 2025

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

Wynajem nieruchomości: Jak zacząć inwestować mimo wysokich barier wejścia?
09 sty 2025

Wynajem nieruchomości to dla wielu osób atrakcyjna forma inwestowania i ochrony kapitału przed inflacją. Jednak wysokie ceny mieszkań i złożone procedury odstraszają początkujących inwestorów. Jak pokonać przeszkody i skutecznie wejść na rynek wynajmu, nawet przy ograniczonym kapitale?

Komunikat Prezesa GUS: Wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa
09 sty 2025

W czwartek, 9 stycznia 2025 r. GUS rozesłał komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego określający wskaźniki zmian cen dla lokali mieszkalnych w trzecim kwartale 2024 r. z podziałem na województwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...