Zakup kostki brukowej - krok po kroku

Anna Dzhabagina
rozwiń więcej
Wykładanie kostki brukowej.

Jak kupować kostkę brukową? Kostka brukowa ma dość szerokie zastosowanie – wykładamy nią podjazdy, ścieżki wokół domu i alejki w ogrodzie. Radzimy na co zwrócić uwagę przy zakupie kostki brukowej.

Kostka brukowa jest popularnym materiałem do wykańczania nawierzchni łatwo dostępnym na rynku. Bogata oferta, pod względem zarówno wzornictwa, jak i kolorystyki, pozwoli nam na wykonanie unikatowego wzoru. Przy wyborze kostki brukowej musimy zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, lecz także na funkcjonalność. Wśród parametrów, które charakteryzują kostkę brukową są m.in. grubość, wielkość, faktura i kształt.

Wybieramy odpowiednią grubość kostki brukowej

Żeby wybrać najlepszą grubość kostki brukowej, musimy wiedzieć jaką nawierzchnię zamierzamy nią wyłożyć – wykładając podjazd nie użyjemy tej samej kostki brukowej, co w przypadku alejki ogrodowej.

Zobacz także: Nawierzchnia z kostki betonowej

Właściwa grubość kostki brukowej dla różnych powierzchni prezentuje się w ten sposób:

– 4 cm – kostka brukowa o tej grubości jest odpowiednia do wykładania nawierzchni przeznaczonych do ruchu pieszych i pojazdów o masie poniżej 2 ton.

– 6 cm – powierzchnia taka pozwoli na ruch pojazdów o masie do 3,5 ton (czyli standardowych pojazdów osobowych).

– 8 cm – taka kostka będzie w stanie wytrzymać ruch samochodów ciężarowych.

– 10 cm i 14 cm – są to najgrubsze rodzaje kostek brukowych, raczej niespotykane w otoczeniu budynków mieszkalnych. Przeznaczone są do stosowania w różnego typu składach materiałów ciężkich i w miejscach ruchu ciężkich maszyn i pojazdów ciężarowych.

Zobacz także: Nawierzchnie z bruku kamiennego

Wybieramy odpowiednią wielkość kostki brukowej

Wybierając odpowiednią wielkość kostki brukowej kierujemy się podobnym kryterium, jak przy wyborze jej grubości. Musimy mieć na uwadze to, jaka powierzchnia będzie nią wykładana. Chcąc wyłożyć dużą, w miarę regularną powierzchnię (taką jak podjazd), powinniśmy wybrać większą kostkę o regularnych kształtach. Dzięki temu wyłożymy podjazd szybciej, a dodatkowo nie będziemy mieli problemu ze zbędnymi elementami. Z kolei kostka brukowa o niewielkich rozmiarach jest idealnym materiałem do wyłożenia wąskich, krętych ścieżek. Taka kostka pozwoli na dokładne zachowanie kształtu układanej nawierzchni.

Kształt kostki brukowej

Obecnie na rynku mamy duży wybór różnorodnych kształtów kostki brukowej. Nazwy kształtów kostki brukowej różnią się między sobą w zależności od producenta. Dostępne są kostki w kształcie trapezu, fali oraz tradycyjne prostokątne kostki.

Materiał i faktura kostki brukowej

Faktura kostki brukowej wynika przede wszystkim z materiału, z jakiego została wykonana. Inną fakturę będzie miała kostka kamienna, a inną kostka betonowa. Wybierając kostkę brukową powinniśmy zwrócić uwagę na jej kolor, tak by kostka brukowa pasowała do otoczenia i do budynku, w pobliżu którego będzie się znajdować. Należy pamiętać, że kostka brukowa jest na co dzień narażana na różne czynniki, które mogą prowadzić do jej uszkodzenia, dlatego powinniśmy wybrać kostkę wykonaną z trwałego i z mrozoodpornego materiału.

Zobacz także: Sposoby układania kostki brukowej

Kostka betonowa

Kostki brukowe z betonu są produkowane w dwóch odmianach: jednowarstwowej (która jest barwiona w całej masie) oraz dwuwarstwowej (barwionej tylko w cieńszej, wierzchniej warstwie). Powierzchnia betonowej kostki brukowej jest równa i gładka. Duży wybór różnych wzorów i kolorów. w jakich jest produkowana pozwoli nam na ułożenie wyjątkowych nawierzchni. Musimy pamiętać, że kostka betonowa nie jest odporna na zabrudzenia i wymaga zaimpregnowania po jej wyłożeniu.

Kostka kamienna

Taka kostka brukowa wykonana jest najczęściej z bazaltu lub z granitu. Jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, różnice temperatur oraz wilgoć. Kamienna kostka brukowa jest bardzo trwała. Jej kolejną zaletą jest niepowtarzalny wygląd i o wiele większa wytrzymałość na ścieranie, niż w przypadku kostki betonowej – w związku z tym też kostka ta jest dużo droższa.

Kostka brukowa i jej zalety

Kostka brukowa nie jest tylko elementem dekoracyjnym – przede wszystkim jest wytrzymałym i praktycznym materiałem. Do jej głównych zalet należy niewątpliwie odporność na obciążenia oraz niepożądane działanie czynników atmosferycznych. Kostka brukowa jest materiałem, którego trwałość sięga nawet do 50 lat. Jest materiałem szybkim i łatwym w eksploatacji – zarówno w układaniu, jak i demontażu.

Należy kupować kostkę brukową u sprawdzonych producentów. Dzięki temu będziemy mieli gwarancję, że jest to kostka dobrej jakości. Dodatkowo w ten sposób wiemy, że kupujemy kostki nie popękane i nie uszkodzone w żaden inny sposób.

Zobacz także: Zakup materiałów budowlanych przez Internet

Nieruchomości
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]
05 lis 2024

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego
04 lis 2024

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?
30 paź 2024

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza
28 paź 2024

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?
25 paź 2024

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!
25 paź 2024

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?
25 paź 2024

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu
24 paź 2024

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?
23 paź 2024

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze
22 paź 2024

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

pokaż więcej
Proszę czekać...