Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

Oprac. Paulina Karpińska
rozwiń więcej
Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny? / Konrad Żelazowski / dziennik.pl

Klienci poszukujący mieszkania dla rodziny mają zdecydowanie inne wymagania niż ci, których celem jest zakup małego, kameralnego lokum tylko dla siebie. Rodzinna nieruchomość powinna odpowiadać zróżnicowanym i zmieniającym się w czasie potrzebom wszystkich domowników. Nie powinno zabraknąć w niej kącika dla dziecka, miejsca, w którym rodzice będą mogli odpocząć i części wspólnej, służącej do integracji. Jak znaleźć idealne mieszkanie dla rodziny?

Jak wybrać idealne mieszkanie dla rodziny?

Pierwszą kwestią, jaką biorą pod uwagę rodziny poszukujące mieszkania, jest jego metraż i rozkład. Niezwykle ważne jest bowiem, aby każdy członek rodziny miał chociaż kawałek miejsca tylko dla siebie. Według danych portalu Obido wyborem rodzin najczęściej padają większe nieruchomości, liczące od 60 do 80 mkw. 

Dobrze byłyby, gdyby rodzice mieli do dyspozycji strefę do pracy i wypoczynku. Dzieci natomiast potrzebują przestrzeni do zabawy, nauki i spokojnego, niczym niezakłóconego snu. W rodzinnym mieszkaniu nie może też zabraknąć części wspólnej – np. przytulnego salonu.

Dobrym rozwiązaniem jest wybór lokalu wyposażonego w dwie łazienki. Dzięki temu poranki nie będą tak stresujące. Jeśli w mieszkaniu nie ma oddzielnej garderoby, należy zwrócić uwagę, czy wystarczy miejsca na kilka pojemnych szaf, w których będzie można schować wszystkie ubrania i akcesoria. 

Rodzinne mieszkanie powinno odpowiadać zmieniającym się potrzebom poszczególnych domowników. Warto wybrać funkcjonalną nieruchomość, łatwą do ewentualnej modyfikacji. Plusem będzie dostępność jednego większego pokoju, który z czasem będzie można podzielić na dwa mniejsze, czy też przestronnej jadalni, w której w przyszłości zmieści się duży stół. 

Zakup mieszkania wykończonego "pod klucz"

Zakup rodzinnego mieszkania to inwestycja na lata. Możliwe, że najpierw będzie mieszkać w nim cała rodzina, a w przyszłości odziedziczą je dzieci. Nic więc dziwnego, że pary z pociechami poszukują funkcjonalnych, ustawnych lokali o podwyższonym standardzie. W cenie są mieszkania o neutralnym wykończeniu, które można zmodyfikować według własnych potrzeb.

Rodziny chętnie wykupują opcję wykończenia mieszkania „pod klucz”. Dzięki temu mogą wprowadzić się szybciej. Ponadto zyskują pewność, że wnętrza zostaną zaaranżowane według najwyższych standardów. Naszym klientom oferujemy możliwość wykończenia mieszkań „pod klucz” – podkreśla Agnieszka Pachulska Dyrektor Warszawskiego oddziału Profit Development. – Zapewniamy możliwość przygotowania indywidualnego projektu z naszym doradcą lub wyboru spośród gotowych standardów.

Jakie udogodnienia są najważniejsze dla rodzin przy wyborze mieszkania?

Rodzinne mieszkanie przede wszystkim musi być wyposażone w przestronny taras lub przytulny ogródek. Przebywanie na świeżym powietrzu nie tylko poprawia samopoczucie, ale także korzystnie wpływa na zdrowie. 

Mieszkańcy powinni mieć dostęp do komórki lokatorskiej i miejsc parkingowych. Plusem będzie obecność wózkowni i pomieszczenia, w którym można schować rowery. 

Nie bez znaczenia jest bezpieczeństwo. Rodziny chętnie wybierają mieszkania na ogrodzonych osiedlach strzeżonych.

Udogodnieniem, którego nie może zabraknąć na rodzinnym osiedlu, jest dobrze wyposażony plac zabaw lub inne miejsce, w którym dzieci będą mogły bawić się ze swoimi koleżankami i kolegami z osiedla.

Zielona okolica i dobre połączenie z miastem

Rodziny z dziećmi najchętniej wybierają nieruchomości położone na obrzeżach miasta, w cichych i spokojnych dzielnicach, otoczonych zielenią. Jednocześnie ważna jest dla nich dobrze rozwinięta infrastruktura, a zwłaszcza obecność porządnych placówek medycznych, różnorodnych sklepów oraz dobrych szkół i przedszkoli, a także komfortowe połączenie z centrum miasta. 

 

Myślą przewodnią naszych inwestycji jest swoboda, satysfakcja i komfort codziennego życia. Chcemy, aby nasi mieszkańcy otaczali się naturą, a przy tym mogli czerpać to, co najlepsze z uroków miasta. Wybieramy lokalizacje, które łączą spokój i bezpieczeństwo z życiem miasta. Warszawskie osiedle Hemara znajduje się na szybko rozwijającej się Białołęce. Wokół nieruchomości nie brakuje szkół, sklepów i lokali usługowych. Do centrum można szybko dojechać z pobliskich przystanków. Wrocławskie osiedle Działoszyńska powstaje w zielonej części miasta – Swojczyce. To miejsce dla miłośników natury i wygodnego życia. Nie brakuje tam parków, tras spacerowych, sklepów, przedszkoli i przychodni lekarskich. Są też dwa przystanki autobusowe, z których można dojechać do miasta – wyjaśnia Agnieszka Pachulska z Profit Development.

Wybór idealnego mieszkania dla rodziny to niełatwe zadanie. Warto przygotować dokładną listę wymagań i porządnie przyłożyć się do wyszukiwania idealnych ofert. W końcu zakup rodzinnej nieruchomości to nie tylko szansa na wygodne i bezpieczne życie, ale także dobra inwestycja w przyszłość naszych pociech!oiku8y7

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...