Jaką podłogę drewnianą wykonać w mieszkaniu?

Joanna Orzechowska
rozwiń więcej
Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała

Podłoga w mieszkaniu powinna być nie tylko estetyczna ale i wytrzymała. Narażona na działanie różnych czynników, powinna być odporna na ścieranie czy zarysowania. Decydując się na podłogę drewnianą, oprócz parkietu do wyboru mamy różne rodzaje podłóg drobnowymiarowych takich jak: mozaiki, lamparkiet, parkiet segmentowy, płyty „Hajnówka”, design parkiet, różne odmiany parkietów ozdobnych oraz bruk drewniany.

To, co powszechnie przez wszystkich nazywane jest podłogą w rzeczywistości w terminologii fachowej nazywa się posadzką. Podłoga składa się z kilku warstw, natomiast posadzka jest jej wierzchnią, końcową warstwą.

Parkiet

Układa się go z pojedynczych deszczółek grubości 22 mm łączonych na pióro i wpust. Dostępne są także deszcółki tylko z wpustami tzw. na obce pióro. Najbardziej popularne łączenia na pióro i wpust znajdują się na przeciwległych krawędziach poszczególnych elementów. Na rynku dostępne są także deszczółki z łączeniami znajdujących się na sąsiadujących krawędziach. Takie deszczówki (prawe i lewe)używane są do układania różnych wzorów. Wymiary poszczególnych elementów są bardzo różne. Szerokość wacha się od 3 do 10 mm, natomiast długość od 20 do 50 cm. 

Mozaika

W przypadku mozaiki, podłogę układa się z prostokątnych lub sześciokątnych płyt zbudowanych z wąskich listewek. W płytach prostokątnych, listewki zestawione są w kwadraty tworzące szachownicę. Listewki w sąsiednich kwadratach, są do siebie prostopadle. W płytach sześciokątnych, wzór może składać się np. z rombów. Deszczółki w poszczególnych rombach mogą być z różnego drewna np. ciemniejszego i jaśniejszego, tworząc np. wzór gwiazdy. W obecnie produkowanych mozaikach listewki naklejone są na papier perforowany lub siatkę. Grubość mozaiki wynosi 8 lub 10 mm. Oprócz mozaiki zwykłej można kupić także mozaikę eksportową. Ma ona często od spodu nacięcia, dzięki którym po przyklejeniu lepiej trzyma się podłoża.

W mozaice eksportowej często zamiast klas drewna używa się nazw wzorów np. ekskluzywny, naturalny, rustykalny…

Wyróżniamy także mozaikę pałacową. Składa się ona z drobnych elementów, różnych gatunków drewna łączonych w płyty o wymiarach 50 na 50 cm lub 60 na 60 cm. Często wykonywana jest ona na indywidualne zamówienie.

Lamel-parkiet

Nazywany także parkietem lamelowym lub lamel-parkietem. Są to deszczółki (lamelki) bez piór i wpustów. Sprzedawane luzem, wykonane są z litego drewna mają wymiary 5 na 25 mm. Wyglądem przypominają parkiet, ale są od niego cieńsze. Zazwyczaj występują w grubości ok. 10 mm. Lamparkiet przykleja się na całej jego powierzchni, na rynku dostępne są także deszczółki z rowkami od spodu, dzięki którym po przyklejeniu elementy lepiej trzymają się podłoża.

Parkiet segmentowy

Składa się z kwadratowych elementów o wymiarach 30 na 30 cm, złożonych z 10 deszczółek. Poszczególne elementy, połączone są ze sobą drutem aluminiowym. Każdy z segmentów ma pióro i wpust a grubość parkietu wynosi 10 lub 11 mm. Parkiet kładzie się na klej, smarując tylko pióra i wpusty. Podłogę możemy układać zarówno na podkładzie drewnianym betonowym lub z PVC. Jako warstwę wyrównawczą można stosować maty z pianki termoizolacyjnej.

Płyty Hajnówka

Są to kwadratowe, trójwarstwowe płyty o wymiarach 23 lub 25 cm i grubości 15 mm. Pierwszą i trzecią warstwę wykonuje się z drewna liściastego, natomiast środkową z drewna iglastego. Słoje warstwy środkowej są prostopadłe do słoi warstw pierwszej i trzeciej, zapobiega to odkształcaniu się płyty, dzięki czemu można układać je również w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Płyty łączy się ze sobą za pomocą pióra i wpustu, przyklejając na całej powierzchni lub klejąc tylko same pióra i wpusty. Do drewnianego podłoża płyty można przybijać gwoździami.

Design Parkiet

Jest to posadzka układana z różnego rodzaju deszczułek sprzedawanych luzem o wymiarach 6,7 na 52 mm i grubości 10 lub 13 mm. Warstwę wierzchnią wykonuje się z drewna twardego, natomiast dolną z drewna miękkiego. Przeciwlegle ułożenie słojów w warstwach, wpływa na zmniejszenie odkształceń i umożliwia układanie posadzki na ogrzewaniu podłogowym. Deszczułki, wyglądem przypominają parkiet tradycyjny ale są od niego cieńsze. W deszczułkach grubości 13 mm, grubość pierwszej warstwy (tej do cyklinowania) wynosi 6,5 mm. Elementy o grubości 10 mm są wykończone, mają także utwardzoną powierzchnię i są gotowe do układania – w tym przypadku grubość warstwy użytkowej to 3,5 mm. Parkiet klei się do podkładu na całej powierzchni. Choć ten rodzaj posadzki nie należy do najtańszych, to wykończone deszczułki rekompensują nam czas który musielibyśmy poświęcić na wykończenie podłogi

Bruk drewniany

Ten rodzaj posadzki składa się z bali, pociętych w poprzek słojów w taki sposób, aby były one widoczne. Kostki mają wymiary od 5 do 10 cm i kilkucentymetrową grubość. Bruk przykleja się na całej jego powierzchni . Posadzka jest bardzo efektowna ale i droga.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...