Jak zadbać o lakierowaną podłogę?

Magda Górska
rozwiń więcej
Lakierowane podłogi najczęściej wybierane są ze względu na swoją trwałość. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji niszczą się, jak wszystkie inne
Lakierowane podłogi najczęściej wybierane są ze względu na swoją trwałość. Trzeba jednak pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji niszczą się, jak wszystkie inne.

Za nie poświęcenie należytej uwagi naszej podłodze możemy dostać mocno „po kieszeni”. Wymiana jej pojedynczego, zniszczonego fragmentu jest bowiem bardzo trudna. Zeszlifowanie i powtórne polakierowanie go sprawi, że zawsze będzie się odróżniał od reszty. Warto więc poświęcić odrobinę czasu, aby nie dopuścić do jej zniszczenia – nie jest to bowiem ani trudne, ani czasochłonne.

Sposoby zabezpieczania

Drewno to materiał higroskopijny. Oznacza to, że reaguje ono na wilgoć. Optymalny klimat dla naszej podłogi to 45-65% wilgotności oraz 18-23C. Warto wiedzieć, że nawet, jeśli w naszym domu nie panują wymarzone warunki dla drewna, odpowiednia ochrona zapewni mu długowieczność. W tym celu przed drzwiami wejściowymi ułóżmy maty ochronne, w które będzie wsiąkała woda, błoto i sól z naszych butów. Nóżki od krzeseł i stołów podklejmy filcem i starajmy się nie chodzić po domu na wysokich obcasach.

Podstawowa pielęgnacja

Dbając o nasza podłogę pamiętajmy przede wszystkim o regularnym zamiataniu i odkurzaniu. Od czasu do czasu warto również przetrzeć ją wilgotną szmatką. Do pielęgnacji używajmy środków na bazie żywic akrylowych – nie parafiny lub silikonu. Wnikają one bowiem w strukturę lakieru, przez co w przyszłości mogą sprawić problemy przy renowacji.

Na trudne zabrudzenia

Wyjątkowego rodzaju plamy powinniśmy usuwać jak najszybciej po ich powstaniu. Posłużą nam do tego preparaty, które znajdują się w każdym domu. Piwo, wino, śmietanę, mleko, soki i owoce usuniemy z naszej podłogi wodą z płynem do mycia naczyń. Benzyna ekstrakcyjna to środek, który bez problemu poradzi sobie z plamami z pasty do butów, smoły, czekolady, oleju oraz innych tłuszczy. Smugi z ołówka i atramentu usuwamy natomiast spirytusem, a plamy z krwi – zimną wodą.

Mówią, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Tę prawdę warto zastosować w przypadku naszej drewnianej, lakierowanej podłogi.

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...