Polska zajęła 3 miejsce. Ceny mieszkań wzrosły nominalnie o 13%

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
Ceny mieszkań w Polsce wzrosły nominalnie o 13 proc. rdr / Ceny mieszkań w Polsce wzrosły nominalnie o 13 proc. rdr / Shutterstock

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań w Polsce wzrosły nominalnie o 13%. To trzeci wynik na świecie spośród 56 analizowanych rynków mieszkaniowych, według raportu Knight Frank. Jak wypadły inne rynki?

rozwiń >

W pierwszym kwartale 2024 roku globalne rynki mieszkaniowe zanotowały silniejszy wzrost, a roczny wynik osiągnął poziom 3,6%. To istotna poprawa w porównaniu z 2,2% wzrostem obserwowanym w drugim kwartale ubiegłego roku, kiedy rynki były pod wpływem gwałtownego wzrostu stóp procentowych na całym świecie, widocznego od początku 2022 roku.

Ceny mieszkań rosną

Chociaż ceny rosną w rocznym tempie 3,6%, to wynik ten jest nadal poniżej średniego długoterminowego trendu z ostatnich 20 lat, wynoszącego 5,6%. Kwartalny wzrost, choć bardziej zmienny, wynosi 1,3% i jest porównywalny z ostatnimi dwoma kwartałami, nieznacznie poniżej długoterminowej średniej wynoszącej 1,4%.

Rynki z rocznym wzrostem cen

Z raportu wynika, że 82% z badanych rynków odnotowało roczny wzrost cen w pierwszym kwartale 2024 roku. Jest to najlepszy wynik od IV kwartału 2022 roku. W ujęciu kwartalnym 67% rynków odnotowało wzrost cen - najsilniejszy od III kwartału 2022 roku.

 

Realny wzrost cen mieszkań

Uwzględniając inflację, ceny nieruchomości spadły o 0,4% w ciągu 12 miesięcy poprzedzających marzec tego roku. Realny roczny wzrost cen jest obecnie o 3,3% niższy od długoterminowej średniej wynoszącej 2,9%.

Polska wśród krajów z dwucyfrowym wzrostem cen

Przekazano, że Turcja odnotowała wzrost o 9,9% realnego rocznego wzrostu cen, pomimo 52% wzrostu nominalnego. Polska jest jednym z sześciu z 56 analizowanych krajów (wraz z Turcją, Bułgarią, Kolumbią, Tajwanem i Grecją), gdzie wzrost cen osiągnął wartość dwucyfrową.

Australia. Jak tutaj rosły ceny mieszkań?

Rynek australijski zanotował 7,5% wzrost w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co stanowi silny zwrot od zeszłego roku, kiedy ceny były pod presją rosnących stóp procentowych.

Sytuacja Wielkiej Brytanii

Eksperci z Knight Frank zauważają, że wzrost o 1,6% w Wielkiej Brytanii w I kwartale oznacza dalsze spowolnienie. Wysokie koszty zadłużenia ograniczają dostępność cenową.

Spadki cen nieruchomości w Europie

Na rynkach europejskich, aż osiem z jedenastu krajów odnotowuje spadki cen. Francja (-5,2%) i Niemcy (-3,9%) odczuwają skutki spowolnienia wzrostu gospodarczego i wysokiej inflacji.

Hongkong w tyle za innymi rynkami

Hongkong pozostaje w tyle za innymi kluczowymi światowymi rynkami, odnotowując spadek cen o 11,6% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Eksperci wskazują, że wolniejsza gospodarka doprowadziła do przeszacowania rynku.

Nieruchomości
Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO
04 lip 2024

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

O ile droższe jest mieszkanie z widokiem?
04 lip 2024

Jak dużo trzeba dopłacić za atrakcyjny widok z okna? Czy mieszkania na wyższych kondygnacjach są dużo droższe? Co jeszcze sprawia, że cena za metr jest wyższa? 

Każdy budynek dostanie ocenę od A+ do G - klasę charakterystyki energetycznej. Od kiedy ten obowiązek i kontrole na miejscu? Jest już projekt rozporządzenia
06 lip 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 3 lipca 2024 r. o rozpoczęciu konsultacji publicznych projektu rozporządzenia w sprawie zmiany metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków oraz świadectw charakterystyki energetycznej. Rozporządzenie to wprowadzi klasy charakterystyki energetycznej budynków (w skali od A+ do G), co ma być - jak tłumaczy MRiT - ułatwieniem dla właścicieli, kupujących oraz najemców budynków i lokali. Nowe przepisy mają wejść w życie od 2026 roku.

Polska zajęła 3 miejsce. Ceny mieszkań wzrosły nominalnie o 13%
02 lip 2024

W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań w Polsce wzrosły nominalnie o 13%. To trzeci wynik na świecie spośród 56 analizowanych rynków mieszkaniowych, według raportu Knight Frank. Jak wypadły inne rynki?

Mieszkanie w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu. Ceny, czynsze i koszty kredytu. Która opcja tańsza?
02 lip 2024

W artykule "Rzeczpospolitej" z wtorku dowiadujemy się, że wynajmowanie mieszkania może być tańsze niż spłacanie kredytu na jego zakup. Jak kształtują się ceny w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu?

Sporo kredytobiorców nie czyta umów przed podpisaniem
02 lip 2024

Czy Polacy czytają dokładnie umowy kredytowe przed podpisaniem? 43,1% twierdzi, że to robi, 19,7% robi to pobieżnie, 18,6% daje dokument do przeczytania znajomemu albo prawnikowi. Aż 17,3% podpisuje bez czytania. Czy to zaufanie do banków?

Net-billing inaczej liczony. Jakie zmiany dotyczą prosumentów od 1 lipca 2024 r.?
01 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. nowych prosumentów obejmują istotne zmiany w rozliczaniu energii elektrycznej. Od teraz rozliczani są w systemie net-billing po cenach ustalanych według godzinowej ceny giełdowej na rynku dnia następnego. Jak wskazuje ekspert Eaton, dla utrzymania rentowności inwestycji w panele fotowoltaiczne konieczne będzie zwiększanie poziomu autokonsumpcji energii.

Program "Kredyt mieszkaniowy #naStart" może ruszyć od początku 2025 roku. Kto skorzysta?
01 lip 2024

W rozmowie z money.pl, Krzysztof Paszyk, szef resortu rozwoju i technologii, poinformował, że program “Kredyt mieszkaniowy #naStart” jest gotowy do uruchomienia. Planowane jest, że program zostanie wdrożony od początku 2025 roku.

Nowe mieszkanie 2024: teraz malutkie mieszkanie w dobrej lokalizacji, a normalne – tylko na przedmieściach
27 cze 2024

Ceny mieszkań osiągnęły poziomy niedostępne nawet nieźle sytuowanym Polakom. By dostosować się do poziomu zamożności klientów deweloperzy znów budują je coraz mniejsze. To jednak nie wystarcza, nawet za wysoki kredyt trzeba godzić się na lokum na peryferiach, by w ogóle mieszkać na swoim.

Kleszcz dermacentor marginatus już w Szwecji. Może przenosić niebezpieczne wirusy. Czy jest też w Polsce?
27 cze 2024

W Szwecji odkryto nowy, egzotyczny gatunek kleszcza o nazwie Dermacentor marginatus - poinformował 27 czerwca 2024 r. szwedzki Państwowy Instytut Weterynarii (SVA). Ten rodzaj pajęczaka naturalnie występuje na południu Europy, Iranie, Kazachstanie i na obszarach górskich Azji Środkowej.

pokaż więcej
Proszę czekać...