Ożywienie na rynku deweloperów

Więcej pozwoleń na budowę, rozpoczynanych budów, a także skromna poprawa w zakresie liczby oddawanych do użytkowania mieszkań – tak można podsumować działania deweloperów w październiku – wynika z najnowszych danych GUS. Wzmożony popyt ze strony nabywców powoduje, że już niedługo deweloperzy mogą budować co drugie mieszkanie w Polsce.

Październik był 16 z rzędu miesiącem ożywienia w budownictwie mieszkaniowym – wynika z danych GUS. W tym czasie tylko raz dynamika wzrostu liczby rozpoczynanych budów była niższa niż dwucyfrowa (2%; listopad 2013 r.), a raz wyniosła aż 115% (r/r w styczniu 2014 r.). Najnowsze dane opublikowane przez GUS (za październik bieżącego roku) pokazują, że firmy budujące mieszkania rozpoczęły tworzenie kolejnych 7,7 tys. lokali - to wynik o 10,6% wyższy, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Dynamika ta nie jest efektem niskiej bazy, bo jak wspomniano, ożywienie trwa już 16 miesięcy.

Co drugi lokal od dewelopera?

Postępująca poprawa wyników firm deweloperskich w dużym stopniu napędzana jest tanim pieniądzem. Nie bez znaczenia jest też program dopłat obowiązujący jedynie na rynku nowych lokali oraz wymagania co do wkładu własnego, które łatwiej spełnić kupując nowe, a nie używane mieszkanie (koszty transakcyjne, które trzeba ponieść kupując nieruchomość są znacznie niższe w przypadku tych pierwszych).

Obserwując taką sytuację deweloperzy z niegasnącym optymizmem rozpoczynają kolejne budowy odpowiadając tym samym na potrzeby popytu. Dobitnie widać to na przykładzie liczby rozpoczynanych budów. Gdyby zsumować wyniki firm budujących mieszkania na sprzedaż za ostatnie 12 miesięcy, to okazałoby się, że odpowiadają one za 45,6% mieszkań, których budowę w tym czasie rozpoczęto w skali całego kraju. Jest to o tyle duże osiągnięcie, że od wielu już lat trzonem budownictwa mieszkaniowego są pojedyncze budowy prowadzone przez osoby fizyczne. Wystarczy cofnąć się o niecałe 4 lata, aby zobaczyć, że jeszcze w styczniu 2010 roku to inwestorzy indywidualni odpowiadali za 62,8% rozpoczynanych budów, a deweloperzy jedynie o połowę mniej. Był to jednak zupełnie inny moment w cyku koniunkturalnym na rynku nieruchomości niż obecnie. Wtedy deweloperzy dopiero lizali rany po bardzo trudnym roku 2009, kiedy wiele transakcji nie doszło do skutku, bo z finansowania zakupu chwilowo niemal wyłączyły się banki.

Budowę 28 tysięcy mieszkań można rozpocząć w każdej chwili

W październiku ożywienie w segmencie deweloperskim wyraźnie widoczne było też w obszarze liczby pozwoleń na budowę. W 10 miesiącu firmy budujące mieszkania otrzymały ich tyle, że mogłyby zbudować 6,1 tys. mieszkań. To o 16,3% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Warto też zauważyć, że deweloperzy wciąż posiadają dużo decyzji, które z dnia na dzień pozwalają przystąpić do prac budowlanych. Aktualna baza niewykorzystanych pozwoleń opiewać może na 28,3 tys. lokali. O tyle liczba wydanych w ostatnich 3 latach (tak długo ważna jest ta decyzja administracyjna) pozwoleń przewyższa liczbę rozpoczętych budów. Deweloperzy mogą więc aktywnie reagować na rosnący popyt na mieszkania. W takiej sytuacji trudno spodziewać się dynamicznych wzrostów cen lokali pomimo taniego kredytu.

Tylko trochę więcej kluczy

Umiarkowanie pozytywnie można ocenić liczbę mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów. Ci w październiku ukończyli 6,8 tys. lokali. To o 1,3% więcej, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Fakt, że już od 16 miesięcy obserwowana jest wysoka liczba mieszkań, których budowa się rozpoczyna sugeruje, że już niedługo zacznie rosnąć liczbę kluczy, którą deweloperzy będą przekazywać swoim klientom. Budowa bloku trwa bowiem w Polsce średnio dwa lata.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:

  1. Inwestorów indywidualnych,
  2. Deweloperów,
  3. Spółdzielnie,
  4. Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki wskazują na rosnącą aktywność budowlaną. W październiku wydano pozwolenia na budowę 13,4 tys. mieszkań, a więc o 9,5% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Rozpoczęto też budowę 14,5 tys. lokali, a więc 5,2% więcej niż w październiku 2013 r. Gorsze wyniki zanotowano jedynie w sferze liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Oddano bowiem do użytkowania 14,1 tys. mieszkań, czyli o 2,4% mniej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

Rynek nieruchomości - statystyki 2007-2014

Nowe zasady nabywania nieruchomości od 2015 roku

Profesjonalny agent nieruchomości - czyli jaki?

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...