Mieszkania luksusowe – czym charakteryzuje się apartament?

Z polskim prawie budowlanym nie ma jasno określonej definicji "apartamentu". Mieszkanie tego typu powinno natomiast spełniać takie wymagania budowlane, jak każdy inny lokal mieszkalny. Są jednak pewne standardy, dzięki którym możemy stwierdzić, czy dany lokal jest "mieszkaniem luksusowym".

Apartamenty

Spośród oferowanych na rynku nieruchomości tylko niewielki ich procent spełnia wszystkie kryteria, które winny  definiować apartament. Idealny apartament powinien mieć od 95 do 100 mkw. To jednak dopiero początek. -  Lokal spełniający kryteria apartamentu musi być przestronny między innymi za sprawą wysokości pomieszczeń sięgającej ok 3 m. Kluczowy przy tym staje się również ich odpowiedni rozkład i podział.  Apartament powinien posiadać część dzienną i nocną. Ważne by miał kuchnię i salon, kilka łazienek, oraz pokoje z garderobami. – mówi Marcin Witkowski, dyrektor Regionalny z SAP-PROPRTY. - W sumie to bardzo rozbudowana funkcjonalność jak na śródmiejską zabudowę, dlatego tak mało lokali ją oferuje. Projektując Dwór Marcelin dołożyliśmy wszelkich starań by nasza oferta spełniała większość tych kryteriów. Stąd śmiało możemy powiedzieć, że oferujemy naszym klientom nawet dwupoziomowe apartamenty o powierzchni do 130 mkw., których wysokość wynosi od 2,9 do 3,6 m. Część z nich dostępnych jest nawet w wersji luksusowo wykończonej pod klucz – dodaje. I to właśnie odpowiednia aranżacja lokalu i jakość materiałów wykończeniowych świadczy o luksusowym charakterze apartamentu. Ważną rolę odgrywają tu duże okna czy naturalne surowce takie jak kamień czy drewno. W tym segmencie kluczowe stają się również wszystkie inne elementy, które znacząco podnoszą standard lokali. W przypadku Dworu Marcelin takim wyróżnikiem może być centralny system sterowania ogrzewaniem z logotermą.

Lokalizacja i otoczenie

Oczywiście nie tylko funkcjonalność i standard lokalu czynią z niego apartament. Ważną rolę odgrywa sam budynek i jego otoczenie. Obiekt taki winna cechować nienaganna architektura oraz zastosowanie najwyższej jakości materiałów przy wykończeniu części wspólnych budynku. Ważne by na piętrze nie było zbyt dużo lokali, podziemny parking gwarantował odpowiednią ilość miejsc postojowych, a sam obiekt posiadał windę, bez względu na to czy wymaga tego prawo budowlane czy nie. – Dobrze znamy oczekiwania naszych klientów, dlatego zadbaliśmy o bardzo kameralny charakter inwestycji. Położony na Starym Grunwaldzie Dwór Marcelin składa się tylko z trzech budynków, a w najmniejszych z nich jest zaledwie dwanaście mieszkań. Ponadto lokatorzy i ich goście mają do wyłącznej dyspozycji wewnętrzny dziedziniec z placem zabaw. Wszystko to wpływa na bardzo wysoki komfort mieszkania – mówi Marcin Witkowski.

Lokalizacja apartamentowca również powinna być prestiżowa. Ważne by były to dzielnice z tradycjami i cieszące się bardzo dobrą renomą. W okolicy muszą być tereny zielone, oraz centra kultury i rozrywki. Priorytetem jest też bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna.

Zawężenie poszukiwań luksusowego lokum do sztywnych reguł narzuconych przez definicję apartamentu powoduje, że segment dostępnych nieruchomości jest bardzo ograniczony. Kierując się jednak tą definicją jesteśmy w stanie wybrać kluczową i pożądaną dla nas funkcjonalność danego lokalu mimo, że „apartament apartamentowi równy nie będzie”.

Zobacz także:  Warszawa: Co wybrać? dom czy apartament?

Zobacz także:  Gdzie kupić luksusowe apartamenty w Krakowie?

Źródło: Materiały prasowe

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...