Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

Mieszkam razem z rodzicami. Jak długo? Jak wielu? Dorosłe dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością / Shutterstock

Dane Eurostatu pokazują, że obecnie blisko 50% młodych Polek i Polaków, którzy wchodzą w dorosłe życie, nadal mieszka w domu rodzinnym. To, że dzieci nie usamodzielniają się już tak szybko jak ich rodzice, potwierdza badanie Grupy Progres, z którego wynika, że aż 69 proc. rodziców obecnie aktywnych zawodowo z pokolenia X (1965–1979) i Y (1979–1995), którzy mają więcej niż 30 lat, deklaruje, że zamieszkali sami, gdy byli w wieku między 18 a 23 r.ż.

Ile mieszkań jest w Polsce?

Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 na terenie naszego kraju było 15 227 927 mieszkań i w porównaniu z NSP 2011 ich liczba zwiększyła się o 1 732 550, tj. o 12,8 proc. Popyt na własne M rósł, bo Polacy chętnie wyfruwali z rodzinnego gniazda i szli na swoje.

Kiedy wyprowadzamy się od rodziców?

Obecnie trend zaczyna się nieco zmieniać, a statystyczny mieszkaniec naszego kraju wyprowadza się z domu rodzinnego po 27 urodzinach. Polki na ten krok decydują się właśnie w tym wieku, ale nie później niż przed 28 r.ż. Panowie zaś czekają do 30-tki. To wartości wyższe niż średnia dla Unii Europejskiej. 
Co więcej, są też wyższe niż w przypadku rodziców młodych Polaków, którzy bardzo wcześnie szli na swoje.  Jak wynika z badania Grupy Progres, 69 proc. osób obecnie aktywnych zawodowo i urodzonych w latach 1965 – 1990 deklaruje, że wyprowadziło się od rodziców, gdy byli między 18 a 23 r. ż. Jedynie 17 proc. miało od 24 do 29 lat. Pozostali – 14 proc. – na ten krok zdecydowali się po 30-tce.

- Kwestia usamodzielniania się młodych ludzi w dzisiejszych czasach jest bardzo złożona i zależy od wielu czynników, m. in. otoczenia, wsparcia rodziny, a także kreowania swojej zawodowej przyszłości w odpowiedniej branży i firmie, z zasobem umiejętności, które pozwolą młodemu pracownikowi wyróżnić się w danej organizacji. Wpływ na usamodzielnienie się i życie na własny rachunek bez wątpienia ma też sytuacja gospodarcza w kraju, a przede wszystkim inflacja, która utrzymuje się na wysokim poziomie i nie ułatwia samodzielnego startu w dorosłość. Otrzymywane wynagrodzenia oczywiście są coraz wyższe, ale jednocześnie rosną też koszty życia, wynajęcia mieszkania czy pokoju. Zatem usamodzielnienie się na poziomie deklaratywnym już nie wystarczy, w grę wchodzą niezwykle istotne komponenty organizacyjne i finansowe, do których młody człowiek często nie jest przygotowany – mówi Cezary Maciołek, Prezes Grupy Progres. 

Dzieci X-ów i Y-greków nie tęsknią za samodzielnością

Dzieci X-ów i Y-greków mają zupełnie inne podejście do samodzielności niż ich rodzice. 30 proc. badanych (od 18. do 35. roku życia) twierdzi, że rodzice powinni wspierać swoje dorosłe dzieci, dokładając się na przykład do zakupu mieszkania lub samochodu (takie zdanie ma 36 proc. młodych mężczyzn wobec 25 proc. wśród kobiet). 29 proc. ankietowanych uważa, że mieszkanie z rodzicami po ukończeniu 25. roku życia to żaden wstyd

Co więcej, 20 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet zrezygnowałoby z pracy, gdyby ktoś inny ich utrzymywał, a 9 proc. Polek i 16 proc. Polaków nie widzi nic złego w rezygnacji z pracy, która im nie odpowiada i przejściu na garnuszek mamy i taty. Ci natomiast z chęcią pomagają swoim dzieciom, chociaż – jak wynika z badania Grupy Progres – sami uważają, że najlepszy wiek, żeby wyfrunąć z gniazda, to 18-23 lata (69 proc. wskazań badanych). Mniejsza grupa dorosłych aktywnych zawodowo przyznaje, że usamodzielnienie powinno nastąpić między 24 a 29 r.ż. (29 proc. odpowiedzi), a tylko 1 proc., że najlepiej, jeśli odbywa się to w wieku 30-35 lat. 

Pomoc rodziców po wyprowadzce

Część ankietowanych mających od 33 do 58 lat przyznaje jednak, że po wyprowadzce z domu przez jakiś czas korzystali ze wsparcia finansowego swoich rodziców – 31 proc. badanych pieniądze z domu rodzinnego otrzymywało od 1 do 5 lat. Na wsparcie materialne od najbliższych trwające powyżej 5 lat mogło liczyć i korzystało z niego 14 proc. ankietowanych. 

- Obserwujemy, że młodzi ludzie coraz częściej i bardzo świadomie podejmują decyzję o pozostaniu w rodzinnym domu jeszcze kilka lat po rozpoczęciu pracy. Chcą w ten sposób szybciej odłożyć środki na zakup czy wynajem mieszkania i zbudować poduszkę finansową, tak by później z większym poczuciem bezpieczeństwa wejść w samodzielne życie. Każdy przypadek jest jednak bardzo indywidualny, start w dorosłość i usamodzielnienie się to złożony i trudny temat, nie ma tu jednej reguły i jednego dobrego rozwiązania dla wszystkich – podsumowuje Cezary Maciołek z Grupy Progres. 

************

Badanie Grupy Progres przeprowadzono na grupie 1300 Polaków obecnie aktywnych zawodowo i urodzonych w latach 1965 a 1990.  W formie samodzielne wypełnianej ankiety internetowej (CAWI) wzbogaconej wywiadem telefonicznym (CATI). 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...