Wybór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

nieruchomości Fot. Materiały prasowe / Media
Wybór mieszkania nie należy do najłatwiejszych decyzji, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Przed wyborem mieszkania trzeba wiedzieć, czego się naprawdę chce i co jest dla nas ważne, a z czego ewentualnie możemy zrezygnować. Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru mieszkania?

Pierwszymi czynnikami decydującymi o wyborze wymarzonego M są lokalizacja i cena. To one pozwalają zawęzić pole poszukiwań i uzgodnić kompromis między marzeniami, a zasobnością portfela. Ten kompromis wcale nie musi być dla nas bolesny. Ceny mieszkań w dużych miastach są dość wygórowane. Czasem warto więc rozważyć rezygnację z mieszkania w centrum tętniącej życiem metropolii na rzecz przedmieść. Często owocuje to dużą oszczędnością przy jednoczesnym wysokim standardzie wykończenia.

Fot. Materiały prasowe

Duże miasta odstraszają wysokimi cenami. Dlatego nie narzekamy na brak zainteresowania naszą inwestycją, zlokalizowaną w Luboniu. Nasze atuty to nie tylko niższe niż w stolicy Wielkopolski ceny, ale też spokojniejsze otoczenie, zieleń i wysoki standard mieszkań mówi Mariusz Urbanek, właściciel firmy Immo Invest budującej osiedle domów wielorodzinnych Osiedle Wschodnia w Luboniu. – Z naszych obserwacji wynika, że dla klienta liczy się przede wszystkim dobrze rozwinięta infrastruktura wokół osiedla, czyli sklepy, szkoły, przychodnie specjalistyczne. Kluczowy jest też dobry dojazd do dużego miasta, rozwinięta sieć komunikacji podmiejskiej. Ceny najpopularniejszych mieszkań dwupokojowych na osiedlach zlokalizowanych pod dużymi miastami są od 15 do nawet 30% niższe od tych w dużych miastach dodaje M. Urbanek.

Zobacz także: Mieszkanie od dewelopera okiem właściciela – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Warto także przyjrzeć się zagospodarowaniu przestrzennemu okolicy. Dla rodzin z małymi dziećmi istotne będą place zabaw i piaskownice. Zwolennicy estetyki zwrócą uwagę na trawniki, oświetlenie i ławki. Z kolei osoby starsze docenią szybki dostęp do wszelkich punktów handlowo-usługowych. Wszyscy jednak z pewnością skorzystają z terenów rekreacyjnych.

Zobacz także: Rynek nieruchomości: mieszkanie lepiej kupić czy wynająć?

– Nasi klienci podkreślają dogodną lokalizację inwestycji. Nie ma się czemu dziwić, gdyż w najbliższym otoczeniu znajduje się pływalnia, boisko sportowe oraz jezioro Swarzędzkie – mówi Adrianna Ćwik z firmy Kalbud Deweloper. Niskie ceny dodatkowo wpływają na podjęcie decyzji o kupnie mieszkania. – W maju wprowadziliśmy atrakcyjną promocję, mieszkania dostępne są już od 4.400 zł za mkw. Korzystna lokalizacja i konkurencyjne ceny z pewnością czynią naszą inwestycję dobrym miejscem do zamieszkania – dodaje.

Zobacz także: Pod Warszawą kupisz tańsze i większe mieszkanie

Przed kupnem mieszkania należy przede wszystkim zwrócić uwagę na technologię budowy i standard wykończenia nieruchomości. Warto dokładnie sprawdzić dewelopera, od którego chcemy kupić mieszkanie i zobaczyć jego poprzednie inwestycje. Dodatkowo wypada w sądzie rejonowym sprawdzić status prawny gruntu, na którym stoi wybrany budynek i sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości. Dzięki temu dowiemy się, czy deweloper nie zaciągnął w banku pożyczki lub kredytu pod hipotekę. Jeżeli stan zaawansowania budowy na to pozwala, należy umówić się z deweloperem i dokładnie obejrzeć mieszkanie.

Dla wielu klientów kluczowa jest jednak odległość inwestycji od centrum miasta. Poszukiwane są nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie węzłów komunikacyjnych i blisko miejsc pracy mieszkańców. – Klientom decydującym się na zakup mieszkania czy apartamentu w mieście najbardziej zależy na szybkim przedostawaniu się do pracy, na uczelnię, czy do centrum. Płacenie za benzynę i parkowanie zamieniają oni na transport miejski, czy rower. Idealnie jest, jak dochodzi do tego bliskość terenów zielonych i jeziora – a tak jest w naszym przypadku – mówi Tomasz Wnuk, dyrektor generalny Malta Fountain.

Zobacz także: Spadają ceny mieszkań w całej Polsce – sprawdź, gdzie najbardziej

Źródło: Materiały prasowe

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...