Willa, rezydencja, a może zakątek? Gdzie chętnie zamieszkają Polacy?

PPW Group
PPW Group łączy wiedzę o rynku nieruchomości i marketingu inwestycji deweloperskich.
rozwiń więcej
Nazwy Fot. PPWGroup / PPWGroup
Nazwy inwestycji deweloperskich to często poruszany temat. Mogą być zabawne, ekskluzywne albo po prostu krótkie i polskie. Kwestia wykorzystania języka obcego budzi kontrowersje. Co sądzą o osiedlowym nazewnictwie sami kupujący?

Nowe osiedle musi mieć odpowiednią nazwę. Odkąd normą stały się inwestycje deweloperskie, Polacy nie mieszkają już w zwykłych blokach ani na osiedlach. Teraz możemy zaplanować przyszłość w willi, rezydencji lub apartamencie – nawet jeśli mają 30 metrów kwadratowych. Nazwa to element działań wizerunkowych, więc zwykle pracuje nad nią sztab marketingowców, którym zależy przede wszystkim na dopasowaniu inwestycji do wymagań klientów.

W poszukiwaniu oryginalności

Presja kreatywności i wyróżnienia się na tle konkurencji może okazać się wrogiem dewelopera, dlatego nazwa jest tak trudnym etapem. Ciekawych pomysłów nie brakuje. We Wrocławiu są Willa ToTu oraz Willa ZygZag, która na początku miała nazywać się Krewetka. Niepowtarzalne wydaje się muzyczne osiedle w Gdańsku, Audiopolis, gdzie budynki nazywają się kolejno: Jazz, Blues, Rock i Soul. Oryginalne przykłady nazw to także: Czerwona Jarzębina, Konik Polny, Fajny Dom.

Zobacz także: Atelier Żoliborz przy ul. Przasnyskiej 7

Prestiżowy makaronizm

Residence, Center, Park, Apartments coraz częściej tworzą nazwy nowych osiedli i nieruchomości komercyjnych. Tower to już typowy człon najwyższych budynków, w których lokale zwykle wybierają zamożni klienci, także z innych krajów. Nazwa Wałbrzyska Center może być prawdziwym wyzwaniem dla zagranicznego biznesmena.

Inwestycje kierowane do klientów rynku mieszkaniowego reklamowane są w podobny sposób. Jedna z warszawskich dzielnic jest bogata właśnie w takie przykłady: Wola Tower, Wola Prestige, Wola Tarasy i Capital Art Apartments. W Krakowie z kolei można zamieszkać w Bronowice Residence.

Zobacz także: Rezydencja Grodkowska na warszawskim Bemowie

Deweloperzy starają się oprzeć wizerunek chociażby na skojarzeniach z elegancją i sztuką. Włoski design to podstawa dla Quadro House i Corte Verona. Nie brakuje też nazw nawiązujących do francuskiej elegancji, np. La Lumiere w Warszawie. Obce nazewnictwo ma podkreślić prestiż, a zdaniem deweloperów ten zabieg pobudza zmysły kupujących. Oto kilka innych przykładów: Villa Cascada, Hevelia, Casa Fonte, Lokum di Trevi, City Towers Czyżyny.

Zielono, cicho, sielsko i słonecznie

Polskie nazwy osiedli zwykle wiążą się z zielenią, przyrodą i ciszą. Zielony zakątek znany jest z niejednej inwestycji deweloperskiej. Inne przykłady to: Zielona Dolina, Kasztanowa Aleja, Słoneczny Zakątek, a nad morzem zachęcają Słoneczna Morena i Słoneczne Wzgórza.

Wiele nazw wiąże się po prostu z właściwą ulicą i dzielnicą. We Wrocławiu jedna z popularniejszych inwestycji nazywa się Ogrody Hallera i znajduje się właśnie przy ulicy słynnego generała. Oprócz tego w stolicy buduje się Osiedle Rodziewiczówny, a w Poznaniu są Mieszkania na Sokoła i Osiedle Karpia.

Zobacz także: Osiedle Na Skraju Lasu w poznańskich Naramowicach

Decyduje klient

Z badań PPW Group, przeprowadzonych w czasie wrocławskich Targów Mieszkań i Domów, wynika, że potencjalni klienci deweloperów stawiają tylko na polskie nazewnictwo – to odpowiedź 56% pytanych. Najciekawsze, że chociaż dla 43% z tej grupy nazwa jest nieistotna, nikt nie wskazał obcojęzycznej inwestycji.

Archicom pod koniec marca ogłosił konkurs na nazwę jednej ze swoich inwestycji na wrocławskich Stabłowicach. Uczestnicy sami wskazali to, co najbardziej im się podoba, a większość proponowała właśnie polskie nazwy. Wygrały Słoneczne Stabłowice. Wszyscy, którzy wzięli udział w zabawie, mocno się w nią zaangażowali i w dodatku starali się dopasować nazwę do historii regionu i tradycji.

Nazwa ma dobrze kojarzyć się przede wszystkim zainteresowanym kupnem lokalu. Czasami prosta i łatwa do zapamiętania wygrywa z ekskluzywnymi obcymi frazami. Podstawowa zasada: każdy potencjalny klient musi wiedzieć, jak wymówić nazwę osiedla. Prestiż muszą poczuć wszyscy, snobizm z kolei uchodzi za wadę.

Zobacz także: Premium Point na warszawskiej Białołęce

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...