„Ewolucja” współczesnych apartamentów!

Premiere Design
Architektura Wnętrz
rozwiń więcej
Apartament. Fot. Fotolia / Fotolia
Deweloperzy coraz częściej zwykłe mieszkania nazywają apartamentami. Wielu architektów wnętrz obserwuje nową tendencję na rynku nieruchomości, polegającą na nadużywaniu słowa „apartament”. Czy każde mieszkanie o podwyższonym standardzie to apartament? Jakie warunki musi spełniać lokal, żeby stał się apartamentem?

Słowo „apartament” coraz częściej używane jest zamiast zwykłego „mieszkania”. Deweloperzy nazywając mieszkanie apartamentem próbują przyciągnąć klientów. Niestety równie często cena mieszkania jest bardziej zbliżona do ceny apartamentu, różnica jednak pozostaje w standardzie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pomimo wydania większej kwoty wcale nie mieszka w apartamencie. Warto wiedzieć, jak definiowany jest „apartament”.

Apartament (z włoskiego ‘appartamente’ oznacza ‘osobno’), w architekturze pałacowej XVI-XVIII w. był zespołem oddzielnych i zarazem reprezentacyjnych pomieszczeń tworzących jedną całość. Dzisiaj jest to luksusowo urządzone kilkupokojowe mieszkanie o dużej powierzchni. Tak naprawdę nie ma ścisłej definicji tego, czym jest apartament. A to pozwala nam na dowolną interpretację. Przyczyną częstego użycia słowa „apartament” w znaczeniu mieszkania o podwyższonym standardzie może być wpływ języka angielskiego.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Gdyby przyjąć nazewnictwo stosowane przez deweloperów, okazało by się, że współczesne apartamenty kurczą się, a wydzielone dawniej pomieszczenia łączą. Zdarza się, że mieszkanie o powierzchni mniejszej niż 50 mkw., ale za to ulokowane blisko parku nazywane jest apartamentem.

Definicja apartamentu

Jakie kryteria musi spełniać lokal, żeby można go było uznać za apartament? Pierwszym i najważniejszym kryterium jest lokalizacja budynku, musi być prestiżowa. Zdecydowanie powinno to być centrum miasta bądź też tereny w jego pobliżu. W okolicy muszą być teatry, muzea, galerie i inne centra kultury i rozrywki. Ważna jest komunikacja i bezpośrednie sąsiedztwo terenów zielonych np. parków. Od tego wszystkiego zależy jaki widok z okna będzie miał mieszkaniec apartamentu. Gdyby to był widok na ścianę sąsiedniego budynku to takie mieszkanie byłoby mieszkaniem o podwyższonym standardzie, a nie apartamentem. Zwykle jednak apartamenty powstają na większej przestrzeni. Na pewno nie powinny powstawać na terenie zespołu bloków lub na obrzeżach miast.

Zobacz także: Osiedla społeczne – czym są?

Apartamentowiec powinien być wykończony w najwyższym standardzie. Jego elewacja zewnętrzna powinna być wykonana z materiałów najlepszej jakości. Podobnie wnętrze budynku. Budynek, w którym mieszczą się apartamenty ma gwarantować komfort i bezpieczeństwo. Standardem jest ochrona fizyczna, monitoring obiektu oraz systemy alarmowe i antywłamaniowe. Nieodłącznym elementem są wideofony i drzwi otwierane na karty magnetyczne. Kolejnym wyznacznikiem apartamentowca jest luksus, jaki gwarantuje. Recepcja obsługuje apartament, nawet pod nieobecność jego właściciela, np. odbiera pocztę, załatwia drobne naprawy.

Zobacz także: Modne dzielnice – gdzie kupić mieszkanie?

Coraz częściej apartamentowce oferują swoim mieszkańcom funkcje rekreacyjne i sportowe. Pojawiają się baseny, kluby bilardowe, sauny i siłownie przeznaczone tylko dla mieszkańców. Wokół budynku są też zamknięte tereny zielone,. Tego typu tereny znacznie różnią się od typowych terenów osiedli mieszkaniowych. Na osiedlach plac zabaw i ławki mogą znaleźć się w przypadkowych miejscach. Wokół apartamentowca teren jest starannie projektowany przez architekta krajobrazu, jest specjalnie dobrana roślinność. Nawet rozkład ławek i innych elementów małej architektury nie jest przypadkowy. Jeżeli apartamentowiec stoi w centrum miasta to parki i trawniki mogą być zastąpione przez zielone dachy lub tarasy z roślinnością przeznaczoną dla wszystkich mieszkańców. W podziemiach znajdują się parkingi z dedykowanymi miejscami postojowymi, do których zjeżdża się windą. Coraz popularniejsze robią się też apartamenty, do których bezpośrednio wjeżdża winda.

Zobacz także: Gdzie znajdziesz tańsze mieszkanie?

W samym apartamencie powinny się znaleźć odpowiednie pomieszczenia, co najmniej kuchnia, salon (mogą być połączone), główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby, pokój gościnny (może pełnić funkcję gabinetu lub kolejnej sypialni) łazienka ogólna, pralnia lub pomieszczenie gospodarcze oraz osobna łazienka do każdej kolejnej sypialni. Ponadto apartament musi być dobrze przemyślany architektonicznie, a to według architektów z Premiere Design jest to rzadkością. Taki apartament powinien łączyć funkcjonalność i elegancję. Rezygnuje się z dużej liczby mebli, które zyskują funkcję wystroju wnętrza. Ograniczana jest liczba szaf i szafek, które zastępowane są przez wnęki i garderoby. Każda sypialnia powinna być wyposażona w garderobę i w osobną łazienkę. Rozkład z wyraźnym podziałem na część dzienną (dostępną także dla gości) i nocną (zapewniającą mieszkańcom pełną prywatność). Obie strefy nie powinny ze sobą kolidować. Minimalna powierzchnia luksusowego lokalu jest na poziomie 100 mkw. Spotykane często na rynku określenie apartamentu w odniesieniu do 50-metrowych mieszkań lub nawet 30-metrowych, jest wyraźnym nadużyciem. Wysokość apartamentu to co najmniej 2,5 metra. Warunkiem koniecznym są duże okna. Lokal powinien być wykończony materiałami najwyższej jakości. Drewniane lub kamienne podłogi stanowią standard. Również klimatyzacja nie jest już czymś nowym w tego typu lokalach. Coraz częściej pojawiają się systemy inteligentnego domu.

Według pracowni Premiere Design pojęcie "apartament" jest obecnie mocno nadużywane. Deweloperzy nazywają tak czasem zwykłe mieszkania, by sztucznie podnieść ich standard.

Nie dajcie się zwieść. Pamiętajmy, że apartament to najwyższy standard pod każdym względem – radzą Architekci z Premiere Design.

Zobacz także: Apartament

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...