Rynek wtórny traci klientów

RED Real Estate Development
rozwiń więcej
Rynek wtórny traci klientów, którzy szukają mieszkań u deweloperów. Fot. Fotolia
Rynek wtórny traci klientów, którzy szukają mieszkań u deweloperów. Oferta rynku pierwotnego jest bogata, zaspokaja potrzeby nabywców, a deweloperzy są elastyczniejsi niż sprzedający mieszkania na rynku wtórnym.

Chętnych na zakup mieszkań nie brakuje. Potencjalnych kupujących jest dziś więcej niż przed rokiem, oceniają analitycy Home Broker. Co trzeci klient tej firmy wybrał w 2011 roku nieruchomość z rynku pierwotnego. Głównym motywem zakupu mieszkania od dewelopera jest chęć wprowadzenia się do nowego lokalu i niższe opłaty czynszowe niż w przypadku mieszkań używanych.

Osoby poszukujące lokum rozważnie obserwują dziś rynek i wyszukują najkorzystniejsze cenowo oferty. A tych dostarczają deweloperzy wnikliwie analizujący potrzeby potencjalnych nabywców, których w porównaniu z poprzednim rokiem w 2011 roku przybyło. 

Zobacz także: W Polsce nadal brakuje mieszkań

Analitycy Home Broker przewidują, że w 2012 roku udział deweloperów w transakcjach na rynku mieszkaniowym będzie większy. Powodem jest dobre dostosowanie oferty rynku pierwotnego do potrzeb kupujących. Także same firmy deweloperskie są znacznie bardziej elastyczne w podejściu do klienta niż właściciele używanych mieszkań. To dokładnie odwrotnie niż w 2008 roku, kiedy na załamanie gospodarcze deweloperzy zareagowali wstrzymaniem sprzedaży, a nie  obniżeniem cen.

Teraz gotowi są do negocjacji i proponują programy promocyjne atrakcyjne dla nabywców, a to przyciąga klientów.

– Osobom zainteresowanym zakupem mieszkań na osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach oferujemy korzystną formę płatności na podstawie indywidualnie ustalonego harmonogramu wpłat. Jednocześnie część mieszkań, zarówno gotowych, jak i tych, które realizujemy teraz w trzecim etapie budowy inwestycji, objęta została promocyjnymi cenami, aby kwalifikowały się do zaciągnięcia kredytu w ramach programu „Rodzina na Swoim” – tłumaczy Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w RED Real Estate Development.    

Zastój na rynku wtórnym

Według prognoz Home Broker, wtórny rynek nieruchomości mieszkaniowych zanotuje w 2012 roku dalszy, kilkuprocentowy spadek liczby transakcji. Trend spadkowy wiąże się z tym, że oczekiwania kupujących i sprzedających w przypadku mieszkań używanych coraz bardziej rozmijają się. Porozumienie między właścicielami mieszkań a nabywcami okazuje się być coraz trudniej osiągalne. Blokada transakcji z powodu braku elastyczności sprzedających, którzy nie akceptują spadku cen mieszkań, powoduje, że rynek wtórny wszedł w fazę stagnacji. Jak informują dorady Home Broker, sprzedaż używanego lokalu trwa teraz przeciętnie 5 miesięcy. To najdłuższy okres na sfinalizowanie transakcji od początku 2009 roku. Przy czym używane mieszkania w ciągu 2011 roku staniały średnio 5 proc.

Zobacz także: Na ile mkw. mieszkania Cię stać?


Coraz więcej nowych mieszkań

Oferta rynku pierwotnego wciąż rośnie. To komfortowa sytuacja dla kupujących. Listopad był kolejnym miesiącem, w którym liczba mieszkań oddanych do użytkowania była większa (o 9,5 proc.) niż w analogicznym miesiącu roku ubiegłego. Większa ilość oddawanych mieszkań to efekt zwiększonej liczby budów rozpoczynanych przez deweloperów już po kryzysie, w pierwszej połowie 2010 roku.

Zobacz także: Rynek nieruchomości – prognozy na 2012 r.

Z drugiej strony sytuacja wygląda inaczej, jeśli spojrzymy na dłuższy przedział czasowy. Od stycznia do listopada 2011 roku ilość oddanych mieszkań spadła o 6,2 proc. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej. W przeciągu jedenastu miesięcy tego roku deweloperzy oddali 42,9 tys. mieszkań, tj. o 11,1 proc. mniej niż w 2010 roku. Statystyki za rok 2011 doganiają ubiegłoroczne, ale mimo to najprawdopodobniej powstanie w nim mniej mieszkań niż w zeszłym.

Deweloperzy budują więcej

Pomimo dużej podaży nowych mieszkań firmy deweloperskie rozpoczynają budowę kolejnych inwestycji. W czasie jedenastu miesięcy 2011 roku zaczęli budowę ponad 59 tys. mieszkań, tj. o 2,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Jedynie w przypadku liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, widoczne było w listopadzie br. niewielkie spowolnienie. Jednak skumulowane dane od początku 2011 roku są lepsze niż w roku poprzednim. Od stycznia do listopada 2011 roku deweloperzy uzyskali o 18, 6 proc. pozwoleń na budowę więcej niż przed rokiem (73 398 mieszkań).

Zobacz także: Jak kształtował się rynek nieruchomości w 2011 r.?

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...