Zakup mieszkania a infrastruktura

Dolcan Sp. z o.o.
rozwiń więcej
Na Osiedlu Tęczowym firmy Dolcan powstanie duża przychodnia zdrowia. Fot. Dolcan. / Dolcan / Dolcan
Przy zakupie mieszkania zwracamy uwagę nie tylko na cenę czy rozkład lokalu. Coraz częściej liczy się również infrastruktura otoczenia, w skład której wchodzą m.in. drogi osiedlowe i ośrodki zdrowia.

Młodzi Polacy są coraz bardziej mobilni. Już nie kupują mieszkań na całe życie tak jak ich rodzice. Dlatego nie interesują ich osiedla w szczerym polu z obietnicą, że za 10 lat to będzie najwspanialsze miejsce do życia.

– Minęły czasy odkładania lepszego życia na później. Liczy się to, co jest tu i teraz potwierdza Robert Ziółek, dyrektor generalny w firmie Dolcan.

Dzisiaj zupełnie inaczej myślimy o miejscu, w którym decydujemy się zamieszkać. Liczy się nie tylko cena za m2 i lokalizacja, ale komfort, który infrastruktura wokół osiedla daje przyszłym mieszkańcom.

– Kupując mieszkanie, nasi klienci chcą zapewnić najbardziej potrzebne rzeczy swojej rodzinie: możliwość zrobienia w pobliżu najpilniejszych zakupów, przedszkole i szkoła dla dzieci, ośrodek zdrowia dodaje Ziółek.

Osiedla, które w latach boomu powstawały w szczerym polu, oddalone od szkół, przedszkoli, galerii handlowych, zweryfikował kryzys. Dzisiaj klient dłużej podejmuje decyzję i liczy na prawdziwą jakość. Nie decyduje się na mieszkanie tylko dlatego, że deweloper obiecuje, co powstanie w okolicy czy zaznaczy
w folderze reklamowym przyszłe stacje metra lub drogi.

Zobacz także: To kobiety decydują na rynku nieruchomości

Najwięksi deweloperzy myślą dziś nie tylko o budynku mieszkalnym i dobrej   sprzedaży, ale także o jego otoczeniu. To jeden z wyznaczników jakości, którą gwarantuje deweloper. Niewiele firm w branży nieruchomości wykazuje tak świadome, społeczne podejście do zabudowy terenów. Przykładem kompleksowego działania są osiedla firmy Dolcan. W ramach inwestycji Konik Polny, realizowanej w warszawskiej Białołęce, deweloper wybuduje przedszkole.

– Konik Polny to osiedle od początku dedykowane rodzinom, dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć tam przedszkole mówi Robert Ziółek z Dolcan. – W tak zakorkowanym mieście jak Warszawa trudno sobie wyobrazić bardziej komfortowe rozwiązanie dla młodych rodziców jak przedszkole blisko domu – dodaje.

W ramach osiedla powstanie 200 mieszkań. Wiele z rodzin na pewno będzie szukać przedszkola, a z tymi w okolicy jest bardzo duży problem. Białołęka, obok Ursynowa, to dzielnica, gdzie w czasie tegorocznego naboru do przedszkoli zabrakło miejsc dla kilkuset maluchów.


Władze spółki Dolcan za niewielką kwotę  przekazały część gruntów projektu Osiedle Tęczowe na warszawskich Włochach pod budowę nowoczesnej przychodni medycznej. Budowa dobiega końca, a z placówki będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy inwestycji, jak i osoby z sąsiednich osiedli.

– Przychodnia medyczna w bliskim sąsiedztwie daje przyszłym mieszkańcom nie tylko duże poczucie komfortu, ale i realną opiekę – zauważa Robert Ziółek.

Z placówki przy ul. Cegielnianej będzie mogło skorzystać ok. 10 tys. pacjentów. W budynku o powierzchni ponad 21 tys. m2 powstaną 33 gabinety lekarskie. Znajdą się tam gabinety internistów i pediatrów, ale też poradnie specjalistyczne, m.in: kardiologiczna, okulistyczna, dermatologiczna, laryngologiczna oraz gastrologiczna wraz z pracownią endoskopii. Dodatkowo, przychodnia będzie posiadać poradnię ortopedyczno-urazową, chirurgiczną, stomatologiczną, chirurgii stomatologicznej,  ginekologiczną, a także dział rehabilitacji z salami fizykoterapii i kinezyterapii oraz rentgen i pracownię USG. Ośrodek zdrowia ma zostać otwarty już jesienią, czyli zaraz po tym, jak do mieszkań na Osiedlu Tęczowym wprowadzą się pierwsi mieszkańcy.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć swoje prawa w umowie z deweloperem?

Komfort życia mieszkańców to również dobry dojazd przez osiedle. Tymczasem drogi na wielu osiedlach są maksymalnie wąskie, bo grunt jest drogi. Jeśli goście lub mieszkańcy zaparkują swoje samochody wzdłuż drogi, pojawia się problem. Uniknąć parkowania na zewnątrz się nie da, o czym wiedzą wszyscy mieszkańcy dużych osieli. Większość rodzin ma dwa auta i tylko jedno miejsce na parkingu podziemnym.

Słaba infrastruktura drogowa jest bolączką wielu nowych osiedli, na szczęście nie wszystkich.

– Drogi na naszych osiedlach m.in. w powstającej inwestycji Rudy Rydz, mają co najmniej 9 m szerokości, a to znaczy, że jeśli nawet ktoś zaparkuje tam swoje auto, to i tak dwa kolejne samochody mogą się w tym miejscu swobodnie wyminąć mówi Robert Ziółek.

Dbałość deweloperów o jakość życia na osiedlach to nowy trend, ale analitycy twierdzą, że będzie się szybko rozwijał. Warto przytoczyć dane GUS, z których wynika, że domy wielorodzinne są dominującą zabudową mieszkalną w naszym kraju – mieszka w nich 54 proc. Polaków. Polaków, których stopa życiowa się podnosi i którzy chcą spokojnego, wygodnego życia dla siebie i swoich rodzin.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...