Ogród zwiększa wartość nieruchomości

Pięknie zaprojektowany ogród uatrakcyjnia ofertę sprzedaży nieruchomości. Fot. Bruk-Bet / Bruk-Bet
Na rynku wtórnym pełno jest ciekawych ofert nieruchomości. Aby nieruchomość sprzedała się w dobrej cenie, sprzedający starają się uatrakcyjniać oferty. Na korzyść zdecydowanie wpływa ogród. Efektowny i odpowiednio zaprojektowany może wpłynąć na cenę całej nieruchomości.

Internetowe portale obrotu nieruchomościami i działy ogłoszeń gazet przepełnione są ofertami sprzedaży nieruchomości. Pierwszą tuż obok ceny wartością, decydującą o zainteresowaniu potencjalnego kupującego, jest wygląd i stan techniczny budynku. Dobrze wyglądający obiekt mocniej przyciąga uwagę zainteresowanych, zaś atrakcyjny ogród niejednokrotnie przesądza o podjęciu decyzji o kupnie.

Ogród to inwestycja

Trudno spodziewać się, ze żwirowany podjazd do domu czy zadeptany trawnik pomogą nam sprzedać daną nieruchomość. Adaptacja przydomowych terenów, uwzględniająca zarówno ich funkcjonalność, jak i atrakcyjny wygląd, z pewnością kosztuje. Wydatek ten należy jednak potraktować jako inwestycję – piękny ogród potrafi czasem „sprzedać” dom tak jak łazienka czy kuchnia mieszkanie w bloku.

Ogród to nie tylko roślinność, ale i elementy małej architektury, takie jak nawierzchnie, murki czy schodki. Koszt wykonania nawierzchni wokół domu uzależniony jest przede wszystkim od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest cena materiału, w koszt nawierzchni wliczyć także należy cenę usług brukarskich. Uśredniając, przyjąć można, że całkowity koszt wykonania 1m2 nawierzchni może wynosić około 100150 złotych  – mówi Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet, producenta m.in. wyrobów do zabudowy nawierzchni.

Zobacz także: Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym łatwiej dostać kredyt?

Profesjonalny projekt ogrodu

Pamiętajmy, że kompozycja ogrodu powinna być spójna z wyglądem budynku oraz uwzględniać funkcjonalność terenu, jego położenie i ukształtowanie. Projektowanie ogrodu warto zlecić architektom krajobrazu, skorzystać też można z usług oferowanych przez producentów wyrobów do zabudowy nawierzchni.

– Podczas zakupu materiałów nasi Klienci mają możliwość uzyskania bezpłatnych porad projektantów, którzy najlepiej znają produkty firmy. Ci, którzy podejmują się samodzielnego aranżowania przydomowych terenów, mogą także bezpłatnie skorzystać z dostępnego na stronie internetowej wizualizera, dzięki któremu na bazie wgranego zdjęcia można tworzyć architektoniczne koncepcje, wykorzystujące wyroby firmy Bruk-Bet – mówi Tomasz Ługowski.

Na co zwracać uwagę, kupując dom jednorodzinny?

Według Kazimierza Grabkowskiego z biura nieruchomości Akcent Office z Wrocławia, inwestycja w przydomowe tereny zawsze się opłaci. 

– Najwięcej jednak mogą zyskać właściciele średnich nieruchomości. Domy jednorodzinne otoczone zielenią, z porządnymi podjazdami, ścieżkami ogrodowymi czy tarasami stanowią lepszą ofertę niż te, których otoczenie wymaga jeszcze sporo pracy i nakładów finansowych. W końcowym rozliczeniu właściciele nieruchomości o średniej wielkości  z dobrze zagospodarowaną działką mogą zauważyć, że inwestowanie w przydomowe tereny przyniosło dla nich wymierne korzyści finansowe – mówi Kazimierz Grabkowski.

Zobacz także: Gdzie kupić mieszkanie: na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Źródło: materiały prasowe

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...