1000 domów w Książenicach

Osiedle Książenice / Fot. Xella
W okolicy Grodziska Mazowieckiego, na 140 ha powstaje małe, samowystarczalne miasteczko na 1000 domów. Koncepcja urbanistyczna nowego osiedla nawiązuje do założeń miast-ogrodów, które cechuje samowystarczalność pod względem ekonomicznym i kulturalnym, znaczny udział terenów zielonych w ogólnej powierzchni miasta i ograniczona liczba mieszkańców. Inwestor - Mazowieckie Towarzystwo Gospodarcze Agri-Rol S.A. - oferuje domy wolno stojące i w zabudowie bliźniaczej.

Idea miast-ogrodów narodziła się w Anglii, pod koniec XIX. W Europie rozpowszechnił ją Ebenzer Howard, który dążył do wybudowania małych satelickich miasteczek będących odpowiedzią na biedę i przeludnienie panujące w dużych aglomeracjach. Ta, wydawałoby się, utopijna idea została po raz pierwszy wcielona w życie przez projektantów Letchworth, pierwszego miasta–ogrodu umiejscowionego 35 km od Londynu. Wkrótce podobne przedsięwzięcia zaczęły powstawać także w innych europejskich krajach, w tym w Polsce.

Osiedle Książenice - to nie tylko domy

Projekt osiedla zakłada niską, luźną zabudowę wkomponowaną w las okalający parcelę. Oprócz strefy mieszkalnej przewidziano w też zaplecze handlowo-usługowe. Docelowo do dyspozycji mieszkańców będą oddane: centrum handlowo-usługowe, przedszkole, szkoła publiczna, przychodnia z przylegającą do niej apteką oraz placówki banku i poczty. Przewidziano także strefę sportowo-rekreacyjną, a w niej klub sportowy z kortami tenisowymi oraz boiskiem do gry w piłkę nożną. Inwestor zadbał także o rozplanowanie i wykonanie dróg, chodników oraz miejsc parkingowych.

Zobacz także: Osiedle Konstancja: dom plus samochód?

Osiedle Książenice jest dobrze skomunikowane z Warszawą oraz położonym w niedalekim sąsiedztwie Grodzisku Mazowieckim - przystanki autobusów linii nr 2 i 6 zostały usytuowane przy głównej alei miasteczka. Planowana budowa odcinka autostrady A2 z Warszawy do Łodzi oraz obwodnicy Raszyna S8 ma znacznie poprawić dojazd do Warszawy.

Domy już w budowie: przebieg prac budowlanych

Realizację projektu podzielono na trzy etapy. Dwa pierwsze zakończono odpowiednio w 2005 i 2008 roku. Obecnie realizowana jest ostatnia faza przedsięwzięcia. Przewidziano w niej oddanie do użytkowania drugiego budynku handlowo-usługowego. W pierwszym mieści się bank, salon piękności, sklep spożywczy oraz sklep z artykułami szkolnymi.

Domy wolno stojące i bliźniaki

Pomysłodawcą i wykonawcą miasta-ogrodu w Książenicach jest Mazowieckie Towarzystwo Gospodarcze Agri-Rol S.A. W ofercie firmy znajdują się uzbrojone działki budowlane o powierzchni ok. 1500 m2 każda oraz 8 projektów domów o zróżnicowanej architekturze. Wśród dostępnych koncepcji znajdują się domy w zabudowie wolno stojącej, jak i bliźniaczej. Budynki są oferowane do sprzedaży w stanie surowym zadaszonym lub deweloperskim.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę kupując dom na rynku wtórnym?

Jeżeli inwestor nie znajdzie wśród tych propozycji projektu domu, który spełni jego wymagania, może wówczas zakupić działkę i wybudować na niej dom według indywidualnego projektu

Źródło: Omega Communication

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...