Jaki jest średni czas sprzedaży mieszkania?

Bartosz Turek
analityk
rozwiń więcej
Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił.

Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił. Skończył się czas sezonowego spowolnienia rynku, dlatego w następnych miesiącach proces transakcji powinien zostać jeszcze przyspieszony.

W lutym umowę przedwstępną podpisywano po 51 dniach, zaś umowę finalną po 109 dniach od momentu wystawienia mieszkania na sprzedaż. Home Broker systematycznie monitoruje, ile czasu zajmuje sprzedanie mieszkania. Proces sprzedaży rozbijamy na dwa etapy: na czas od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej i na czas od zawarcia umowy przedwstępnej do zawarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktowana jest jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, z powodu presji ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej.

Zobacz także: Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?

Nawet jeśli uwzględnimy sezonowe opóźnienie (czyli okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra) to i tak zauważalne jest przyspieszenie sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem. Na nabywcę czeka się obecnie prawie o połowę krócej niż rok temu. Może to wskazywać na dalszy potencjał wzrostu obrotów na rynku nieruchomości.

Jak wygląda czas całej transakcji?

Krótszy czas potrzebny do zawarcia umowy przedwstępnej prawdopodobnie, w kolejnych miesiącach, odzwierciedli się skróceniem czasu upływającego od podpisania umowy pośrednictwa do umowy finalnej. W tej chwili nie odbiega on znacząco od przeciętnego poziomu. Dla umów ostatecznych podpisanych w lutym łączny czas sprzedaży wyniósł 109 dni. W porównaniu ze styczniem czas ten skrócił się o 10 dni, ale nadal jest dłuższy o 8 dni o czasu sprzedaży listopadowej. W tamtym roku najlepszy wynik zanotowano w marcu i było to 87 dni. Zaś najgorszy wynik zaobserwowano w lipcu, proces sprzedaży trwał wtedy 125 dni.

Na podstawie wyników lutowych, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, 70% doradców finansowych Home Broker przewiduje skrócenie procesu transakcji w 2011 roku do trzech miesięcy.

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży i czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, który jest potrzebny kupującym na zdobycie finansowania transakcji. W lutym do zawarcia umów przedwstępnych i finalnych dochodziło szybciej, ale skala skrócenia wymaganego czasu była znacznie większa w przypadku umów przedwstępnych. Ze wstępnych danych można więc wywnioskować, że czas potrzebny na zdobycie finansowania zakupu nieruchomości wzrósł w lutym do 58 dni, przy średniej w zeszłym roku na poziomie ponad 42 dni. Wydłużenie to można tłumaczyć jeszcze sezonowym spowolnieniem, ponieważ sytuacja na rynku kredytowym systematycznie się poprawia. Zwłaszcza jeśli umowa przedwstępna była podpisana przed okresem świątecznym to cały proces mógł się wydłużyć. Dlatego niebawem powinniśmy zaobserwować skrócenie tego czasu.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Trzeba też pamiętać, że cały proces sprzedaży jest związany z udziałem transakcji gotówkowych w ogólnej ich liczbie. Jeśli posiadamy gotówkę nie musimy przechodzić długotrwałego procesu uzyskiwania finansowania. Wstępne dane za luty pokazują, że transakcje finansowe bez udziału kredytu stanowiły 22% ich ogólnej liczby. A z drugiej strony, w poprzednim miesiącu wpływ zwiększonej liczby transakcji gotówkowych nie wpłynął znacząco na skrócenie całego procesu sprzedaży. Wynikało to z tego, że sprzedający musieli czekać na wzrost popytu po sezonowej, świątecznej jego obniżce.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...