Jak zmienić poddasze w przestrzeń użytkową?

Popularnym rozwiązaniem w nowym budownictwie staje się zagospodarowanie poddasza na przestrzeń użytkową. Aby poddasze było wykonane profesjonalnie, należy dobrać odpowiednie materiały izolacyjne, a także pokrycie dachowe. Fot. materiały prasowe / materiały prasowe / Media

Popularnym rozwiązaniem w nowym budownictwie staje się zagospodarowanie poddasza na przestrzeń użytkową. Aby poddasze było wykonane profesjonalnie, należy dobrać odpowiednie materiały izolacyjne, a także pokrycie dachowe.

Adaptując poddasze do celów mieszkaniowych, zwiększamy metraż przestrzeni użytkowej. Musimy jednak zadbać o to, by przystosowane pomieszczenia spełniały pewne warunki. Przede wszystkim powinna panować w nich odpowiednia temperatura, muszą też być ciche.

Ograniczanie hałasu

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak istotne jest prawidłowe wytłumienie hałasów na poddaszu. Kiedy brakuje odpowiedniej ochrony przed dźwiękami z zewnątrz, może się okazać, że przebywanie w danym wnętrzu stanie się bardzo uciążliwe. Niejednokrotnie bagatelizuje się kwestię akustyki, zapominając o tym, że ma ona ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców. Szczególnie, jeśli na poddaszu mają znajdować się sypialnie lub pokoik dziecięcy. Z tego względu najlepiej już na etapie wyboru materiałów budowlanych, wziąć pod uwagę te aspekty.

– Wysokie parametry izolacyjno-akustyczne posiadają ciężkie pokrycia dachowe, np. dachówki ceramiczne i cementowe. Dach pokryty dachówką z racji swojej masy nie jest podatny na drgania, jak np. pokryty blachą, dlatego też nie rezonuje, kiedy ulicą przejeżdżają większe pojazdy. Dachówka skutecznie tłumi także odgłos padającego deszczu – mówi Łukasz Budzyński laureat branżowego programu Superdekarz.

Zobacz także: Jaki dach nad poddaszem użytkowym?

Optymalna temperatura

Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej temperatury na poddaszu. Za prawidłową termoizolacją dachu stoją dwa czynniki, które odgrywają kluczową rolę – dobry materiał izolacyjny i pokryciowy.

– Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na sposób wykonania izolacji przez fachowców (w przypadku poddasza użytkowego powinna być ona dwuwarstwowa), a także na rodzaj użytych do tego celów materiałów. Jeżeli zostaną popełnione jakieś błędy, odbiją się one na mieszkańcach domu. I tak, np. jeśli dach został zbyt mało ocieplony, wówczas liczmy się z tym, że latem poddasze będzie duszne i gorące, a zimą panować tam będzie chłód. Wstawianie klimatyzatorów i montaż dodatkowych urządzeń cieplnych (kaloryfery, piecyki) generuje dosyć wysokie koszty. W parze z bezbłędnie zrobioną izolacją musi iść wybór odpowiedniego materiału pokryciowego. Najlepiej sprawdzi się dachówka, zarówno betonowa, jak i ceramiczna. Zastosowana wraz ze skutecznym ociepleniem pozwoli nie tylko ograniczyć straty ciepła w zimie, ale również ochroni przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń w czasie lata. Dachówka też dużo wolniej się nagrzewa podczas upałów, niż np. blachodachówka – mówi Łukasz Budzyński.

Zobacz także: Jakie są wyznaczniki użyteczności poddasza?

Wentylacja poddasza

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak można zniszczyć dom, nie robiąc wentylacji poddasza. Otóż skuteczność izolacji cieplnej w dużym stopniu zależy od sprawnie działającego systemu wentylacyjnego.

– Pamiętajmy, że wentylacja ma fundamentalne znaczenie, ponieważ chroni warstwę ociepleniową i więźbę przed wilgocią. Jej brak może skutkować przedostawaniem się pary wodnej (powstającej w budynku) do ocieplania. A zawilgocona warstwa izolacyjna nie będzie spełniać swoich funkcji. Destrukcyjny wpływ wilgoci objawi się również w postaci pleśni i grzybów, które mogą niekorzystnie rzutować na zdrowie lokatorów – przestrzega Łukasz Budzyński.

Dlatego też pod warstwą wełny (od wewnętrznej strony poddasza) należy przymocować folię paroizolacyjną, zaś nad nią wysokoparoprzepuszczalną membranę dachową. Na połaci natomiast montujemy dachówki wentylacyjne. Nie można także zapomnieć o wypuście powietrza przy okapie i kalenicy.

Dachówka

Dachy pokryte dachówką od wieków są częścią polskiego krajobrazu. Na stałe zakorzeniły się w naszej tradycji i kulturze. Dachówki betonowe mają nieco krótszą tradycję, niż ceramiczne. Pierwsze powstały w 1844 roku w fabryce Kröhera w Staudach i niemal od razu zaczęto je produkować na skalę przemysłową. Już od początku stały się tańszą alternatywą dla dachówek ceramicznych i zyskały wielką popularność w XIX wieku w Anglii, podczas rewolucji przemysłowej. Dziś proces ich produkcji jest wsparty najnowocześniejszymi technologiami. Dachówki łączą w sobie wiele zalet. Są nie tylko piękne i trwałe, ale również ekologiczne (powstają z naturalnych składników). Warto podkreślić też ich walor zdrowotny – sprawiają, że dach oddycha, a to z kolei przekłada się na dobry mikroklimat w domu.

– Dachówki, będące drobnymi elementami, znacznie ułatwiają przewietrzanie dachu, a jeśli dojedzie do jakiegoś uszkodzenia mechanicznego, to łatwo można wymienić zepsuty element. Ta cecha jest szczególnie istotna, ze względu na powtarzające się w Polsce wichury. W przypadku pokryć wielkoformatowych nie jest to takie proste. Wichura może zerwać całe pokrycie, a to oznacza wymianę dachu, która jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu – ostrzega Łukasz Budzyński.

Jeśli więc chcemy zagospodarować poddasze do celów mieszkalnych, wybór pokrycia z dachówki wydaje się być rozsądnym i korzystnym rozwiązaniem.

Źródło: materiały prasowe

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...