Czy wiesz jak zmiękczyć twardą wodę?

Mydło źle się pieni, pozostawiając na brzegach umywalki szary osad, w czajniku osadza się kamień, włosy po umyciu są sztywne a tkaniny szorstkie w dotyku? Oznacza to, że masz twardą wodę, czyli zawierającą zbyt dużą ilość związków wapnia i magnezu. Możesz ją zmiękczyć na kilka sposobów.

Twardą wodę możesz poznać po tym co, napisałam wyżej, jednak jeżeli chcesz się upewnić, możesz udać się z pytaniem do sanepidu lub przedsiębiorstwa wodociągowego z którego ciągniesz wodę albo sprawdzić na jego stronie aktualne wyniki analizy dla twojego miejsca zamieszkania.

Zastosuj zmiękczacze do wody. Zmiękczacze mają w środku żywicę jonowymienną, która wymienia jony wapnia i magnezu na jony sodowe. Żeby prawidłowo spełniały swoje zadanie, często wymagają wcześniejszego usunięcia z wody żelaza i manganu do wartości podanej przez producenta. Masz do wyboru zmiękczacze stałe (ze specjalnymi kryształkami zmiękczającymi wodę, podłączany do domowej instalacji wodociągowej za odgałęzieniem kuchennym), zmiękczacze przenośne (podłączane do kurka z ciepłą lub zimną wodą za pomocą wężyka) lub podwieszane (zawieszone na poprzecznej listwie nad zbiornikiem wody). Jednak nie wszystkie zmiękczacze wody usuwają problem w całości. Trzeba zorientować się przed zakupem jakie posiadają funkcje – jedne mogą usuwać tylko osad, inne tylko kamień.

Zdolność filtracji zmiękczaczy jest ograniczona i co jakiś czas wymagają płukania roztworem soli kuchennej. W zależności jaki masz zmiękczacz, płukanie odbywa się automatycznie lub musisz zrobić to sam. Jednak nie powinieneś pić wody z pionu wodociągowego, gdzie zamontowany jest zmiękczacz, zwłaszcza jeśli masz chore nerki, nadciśnienie lub jesteś na diecie niskosolnej. Nie podawaj jej także dzieciom. Ponieważ miękka woda jest pozbawiona jonów magnezu i wapnia nie jest najlepsza dla serca. Badania dowodzą, że pijący wodę twardą są mniej podatni na choroby kardiologiczne.

Najprostszym domowym sposobem zmiękczania wody do prania jest dodawanie kilku łyżek sody. Rozpuszcza się tylko w ciepłej wodzie. Niestety niszczy delikatne tkaniny, np. wełnę i odbarwia tkaniny kolorowe. Dlatego bezpieczniejszym wyjściem jest użycie proszku ze zmiękczaczem wody.

Można także zainwestować w specjalne urządzenie zmiękczające wodę, montowane na jednym z pionów wodociągowych – kolumny ciśnieniowe. Jest to niestety drogi wydatek - kolumny ciśnieniowe ze automatycznym sterowaniem kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Do tego dochodzą koszty większego zużycia wody do płukania gdy filtr zmniejszy swoją moc i powstających z niej ścieków. Tańsze są kolumny sterowane ręcznie, lecz są dość kłopotliwe w użyciu.

Alternatywą może być mój sposób zmiękczania wody. Polecam go, bo jest całkowicie naturalny, ekologiczny i tani. Do prania wrzucam indyjskie orzeszki piorące. Są popularnym środkiem czyszczącym, zmiękczający i dezynfekujący wodę w Indiach. Można je stosować zarówno do prania ręcznego jak i w pralce, do wszystkich rodzajów tkanin. Są idealne dla alergików, ponieważ nie wywołują podrażnień. Mają intensywny zapach, lecz po rozpuszczeniu w wodzie stają się bezwonne.

Do pralki wrzucam 5 pokruszonych orzechów zapakowanych w dołączony do nich woreczek, do prania ręcznego wystarczą 3 pokruszone orzechy. Piorąc ręcznie namaczam je ok. 15 min w gorącej wodzie razem z rzeczami (można dłużej w zależności od temperatury wody). Możesz też kupić w internecie gotowy wyciąg z tych orzechów i stosować go do mycia włosów –  przy twardej wodzie włosy są po nich miękkie. Kupisz je w sklepach z artykułami ekologicznymi i w internecie. Za 1 kg orzechów z dołączonymi 3 woreczkami zapłacisz niecałe 30 zł. To dość korzystna cena, zwłaszcza, że orzeszki są bardzo wydajne. 1 kg wystarcza mniej więcej na 140 prań w temp. 60 st. C. Każdego orzecha możesz użyć mniej więcej 4-krotnie piorąc w temperaturze 30 st. C, dwukrotnie w temp. 60 st. C, 1 raz w 90 st. C.

Nie polecam kupowania orzechów pakistańskich. Są tańsze od indyjskich, ale zawierają mniej środka piorącego – saponiny, przez co trzeba zużywać ich więcej na jedno pranie i kupować częściej.

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...