Jak wieszać ciężkie przedmioty na ścianie betonowej?

Norbert Dulemba
rozwiń więcej
Ściany betonowe są najczęściej ścianami nośnymi. Charakteryzują się dużą twardością oraz odpornością na zniszczenie. Jeżeli chcesz zamocować jakiś przedmiot na ścianie betonowej zastosuj kołki rozporowe (ewentualnie skrzydełkowe).

Umieszczony (ciasno) w otworze kołek rozporowy w wyniku wkręcania bądź też wbijania w niego śruby lub wkrętu, „pęcznieje” zwiększając swoją średnicę i dokładnie wypełnia otwór. Kołki rozporowe wykonane są najczęściej z plastiku (do mocowania przedmiotów o stosunkowo małej wadze) lub metalu (do przytwierdzania przedmiotów o znacznym ciężarze).

Potrzebne narzędzia

Przed pracą przygotuj sobie potrzebne narzędzia – wiertarkę elektryczną koniecznie z udarem bądź też profesjonalny młot udarowy, przebijak, wiertło widiowe, wkrętak, młotek oraz - nie zapomnij o okularach ochronnych.

Jak wiercić

Wiercenie w ścianie betonowej to duże wyzwanie dla wiertarki. Pamiętaj, by po kilku minutach wiercenia robić przerwy pozwalające na ostygnięcie zarówno wiertarki jaki i wiertła, gdyż narzędzie może się przegrzać i spalić. Dobrze byś miał zapasowe wiertło na wypadek uszkodzenia pierwszego (co podczas wiercenia w ścianie betonowej jest bardzo prawdopodobne).

Jak zrobić estetyczny otwór

Otwór, który wywiercasz w ścianie betonowej powinien być tej samej głębokości co długość kołka. Żeby nie wykonać zbyt głębokiego wwiercenia możesz zaznaczyć sobie za pomocą taśmy długość kołka na wiertle. Zanim przystąpisz do pracy zaznacz sobie miejsce do wiercenia za pomocą przebijaka (dzięki temu, nie będą odpryskiwać małe kawałki betonu).

Pamiętaj, by wiercić powoli i wykonywać przerwy w pracy. Wiercenie otworów w betonie to praca długotrwała i wymagająca cierpliwości.

Gdy osadzisz już kołek rozporowy, za pomocą młotka wbij szpilkę, która rozszerza kołek oraz powoduje jego blokadę w ścianie.

Polecamy:  Jak łatać ściany

Wykonując prace w betonie nie zapominaj o okularach ochronnych oraz masce przeciwpyłowej, które uchronią Cię przed duża ilością pyłu oraz odpryskującymi kawałkami betonu.

Czytaj także: Jak wieszać lekkie obrazy i lustra na ściance kartonowo - gipsowej

Nieruchomości
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?
02 maja 2024

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

pokaż więcej
Proszę czekać...