Jak zaprojektować sypialnię? Radzi ekspert Homebook

Jak zaprojektować wymarzoną, funkcjonalną i modną sypialnię, w której będziemy mogli wypocząć po ciężkim dniu pracy? Jak się do tego zabrać? Na co zwracać uwagę - radzi ekspert z serwisu Homebook.

Fot. KAEEL GROUP ARCHITEKCI/www.homebook.pl

Każdy, kto choć raz obudził się niewyspany wie, że zdrowy, niezakłócony sen to najlepsza rekomendacja dobrze urządzonej sypialni. Nadmiar światła i hałas dobiegający z innych kondygnacji lub też z zewnątrz uniemożliwi nam zasłużony odpoczynek. Zaburzyć sen może również niewygodne łóżko, materac, poduszki, ale też źle ustawione meble czy zbyt jaskrawa kolorystyka, w której utrzymane są dodatki we wnętrzu. Ekspert z Homebook.pl wyjaśnia, dlaczego każdy z tych elementów ma znaczenie i jak, zwłaszcza latem, warto urządzić sypialnię.

„Kluczową kwestią jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Róbmy to, mając na uwadze metraż i układ pokoju, ale też jego umiejscowienie w całym planie mieszkania lub domu. Jeśli dopiero planujemy przeprowadzkę i mamy możliwość wyboru pomieszczenia, które przeznaczymy na sypialnię, warto zadać sobie pytanie, od której strony najlepiej ją urządzić. Po wschodniej będzie ona bardziej słoneczna, po zachodniej snem cieszyć będziemy się znacznie dłużej. Kolejnym krokiem do zapewnienia sobie wymarzonego odpoczynku każdej nocy, jest zakup odpowiedniego materaca. By należycie spełnił on swoją funkcję powinien być wręcz „uszyty na miarę”. Liczy się zarówno jego wielkość, twardość, jak i jakość włókien, z których jest wykonany. Warto zatem zainwestować więcej, bo ten element wyposażenia, będzie naszej wygodzie służyć przez lata.” – mówi ekspert z Homebook.pl.

Fot. D-ZONE Beata Bielawska/zdj.Tomirri Photography Tom Kurek/www.homebook.pl

Kolejnym krokiem jest określenie charakteru dekoracji, a co za tym idzie mebli, dodatków i dominującej w pomieszczeniu kolorystyki. Osią projektu powinno być łóżko, które stanowić będzie wyznacznik stylu dla całego wnętrza.

„Łóżko, a dokładnie jego rama może być wykonana z metalu lub drewna. To wersja klasyczna. Bardziej niestandardowe są modele z zagłówkiem, który obudowany jest np. materiałem o wytłaczanej lub gładkiej fakturze. Opcji do wyboru jest wiele. Jeśli chcemy, by było oryginalnie sięgnijmy po odważniejsze i bardziej niekonwencjonalne zestawienia. Bawiąc się aranżacją wnętrz zachowajmy jednak umiar, zwłaszcza w przypadku doboru kolorystyki. Latem wykorzystajmy sprzyjającą aurę i dosłownie wpuśćmy słońce do wnętrza. W tym celu zdecydujmy się na jaśniejszą paletę barw, urozmaiconą jednym lub dwoma kolorami. Efektownie prezentować będą się zwłaszcza lekkie, półprzeźroczyste zasłony wykonane ze zwiewnych materiałów. Zwolennicy bardziej nowoczesnego, nowatorskiego stylu mogą oczywiście zdecydować się na wersję „dark room”, ale wtedy należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, które stworzy intymny, przytulny nastrój. W pomieszczeniach pozbawionych klimatyzacji dobrym rozwiązaniem będzie zamontowanie rolet typu „blackout”, które rozwijane są tylko w razie potrzeby. Doskonale zacienią pokój, pozwalając nawet w środku dnia na przyjemną sjestę i wytchnienie od intensywnego słońca.” – wskazuje ekspert z Homebook.pl i podkreśla uniwersalną zasadę, którą warto się kierować przy urządzaniu domowej sypialni – „Nie zastawiajmy pokoju niepotrzebnymi meblami. Jeśli mamy odpowiednie warunki lokalowe to nie róbmy tam biura czy mini salonu z salą kinową. Ograniczmy się do podręcznego stolika ustawionego przy łóżku i szafy na ubrania lub toaletki. Subtelną i gustowną ozdobą może być wazon ze świeżymi kwiatami, fantazyjna lampa czy ciekawe grafiki na ścianie lub też bardzo modne w tym sezonie trójwymiarowe panele dekoracyjne. Pamiętajmy, że w umiejętnie zagospodarowanym pomieszczeniu przepływ świeżego powietrza będzie znacznie lepszy. Nic też nie będzie nas niepotrzebnie absorbować, odciągając uwagę od snu.”

Fot. Safranow/www.homebook.pl

Sypialnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu. Służyć ma wyciszeniu i odpoczynkowi. Znaczenie ma zatem sposób, w jaki pokój ten został zaaranżowany. Poczynając od wyboru materiałów wykończeniowych i ich wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie, aż po kwestie estetyczne, które również będą oddziaływać na nas sprzyjając lub też przeciwnie, uniemożliwiając odprężenie. Warto zatem zaprowadzić nowe porządki w domowej sypialni. Udekorujmy ją w zgodzie z naszymi upodobaniami, ale też korzystajmy z ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Bogatą bazę inspiracji dostarczy nam portal Homebook.pl. Znajdziemy tam zarówno przykłady gotowych projektów, adresy sklepów z efektownymi materiałami wykończeniowymi i dodatkami, ale też wykaz pracowni architektonicznych, z których usług możemy skorzystać przy urządzaniu własnej, wręcz wyśnionej sypialni.

Zobacz także: Designerskie wezgłowie w sypialni. Inspiracje

Zobacz także:Sypialnia w szarościach. DUŻO ZDJĘĆ

Nieruchomości
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?
30 kwi 2024

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?
29 kwi 2024

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych
29 kwi 2024

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?
29 kwi 2024

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
29 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...