Projekt kuchni: jakie meble wybrać?

Redakcja Dom
rozwiń więcej
Aranżacja kuchenna. Fot. Wirchomski / Wirchomski
Dobrze opracowany projekt kuchni to połowa sukcesu. Pozostaje jeszcze jej wykonanie. Jakie meble wybrać, laboratoryjne i proste, czy w intensywnych i nasyconych kolorach? Wybrać materiały sztuczne, a może naturalne, jak drewno? Projektując kuchnię należy przede wszystkim pamiętać o umiejętnym zachowaniu równowagi pomiędzy sferą estetyki i funkcjonalności.

Najmodniejsze trendy kuchenne

W ostatnich latach wyróżnić można cztery kluczowe trendy w projektowaniu przestrzeni kuchennych. Pierwszym z nich jest odejście od klasyki w kierunku nowoczesności. Kuchnie stają się coraz bardziej laboratoryjne i proste. Rezygnuje się ze zbędnych ozdobników na rzecz czytelnego przekazu estetycznego. Druga tendencja przy aranżacji kuchni odnosi się do kolorystyki. Intensywne, nasycone odcienie takie jak czerwienie czy zielenie systematycznie ustępują miejsca ciepłym, często świetlistym kolorom: bieli, delikatnym kremom i odcieniom naturalnego drewna np. dębu. Najmodniejsze są kuchnie jednokolorowe, które możemy ożywić jednym mocniejszym akcentem kolorystycznym w postaci wyspy kuchennej lub stołu w jadalni. Trzeci trend dotyczy usytuowania kuchni w domu lub apartamencie i jej rozmiarów. W odwrocie jest moda na łączenie kuchni z salonem.

Kuchnia powinna być samodzielnym, niezależnym  pomieszczeniem, jeżeli jest to możliwe o dużym metrażu. Czwartym kierunkiem jest bardzo mocna specjalizacja w wyposażeniu kuchni. Obserwujemy stopniowe odchodzenie od tradycyjnego, stereotypowego postrzegania tego pomieszczenia. Jego wyposażenie będzie silnie sprofilowane pod kątem naszych potrzeb i stylu życia.

Zobacz także: Kuchnia: meble kuchenne - przykładowe aranżacje

„W jednej kuchni sprzęt kuchenny ograniczać się będzie do lodówki i płyty grzewczej, w innej natomiast obowiązkowo znajdzie się specjalny piec do chleba i chłodziarka na wina.”zauważa Krzysztof Wirchomski, właściciel marki Wirchomski.

Musimy sobie uświadomić, że kuchnia jest pomieszczeniem, które przede wszystkim powinno spełniać nasze oczekiwania, a nie tylko cieszyć oczy gości.

Projektujemy kuchnię. O czym należy pamiętać?

Podczas projektowania wymarzonej kuchni należy pamiętać o umiejętnym zachowaniu równowagi pomiędzy sferą estetyki i funkcjonalności. Poza eleganckim wyglądem przed kuchnią stoją konkretne zadania do wykonania. “W manufakturze Wirchomski punktem wyjścia do projektu kuchni jest wywiad z przyszłymi domownikami. Zupełnie inna jest specyfika projektowania kuchni dla popularnego „singla”, a inna dla rodziny z dziećmi” podkreśla Krzysztof Wirchomski.

To funkcje kuchni w dużej mierze determinują rozkład mebli i sprzętów, dobór materiałów itp. Podczas aranżacji kuchni warto zainwestować w produkty i wykończenie najwyższej jakości, które będą gwarantem jej trwałości i odporności na codzienną eksploatację. Niezwykle ważna jest ergonomia, bo jakiekolwiek niedopatrzenia w tej dziedzinie będą uciążliwe dla domowników przez wiele lat.

Koniec ery plastiku, czas na naturalne materiały

Po okresie fascynacji plastikiem, metalem i szkłem architekci wnętrz coraz częściej powracają do projektowania z wykorzystaniem naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna. Jest to niezwykle szlachetne tworzywo, które  łączy w sobie bezpretensjonalną naturalność oraz szeroki wachlarz możliwości dekoracyjnych. Cechy te sprawiają, że idealną przestrzenią dla drewna jest kuchnia. Do niedawna najbardziej popularne były drewniane fronty kuchenne i blaty ukryte za okleiną. Teraz coraz częściej pozostają w swojej naturalnej formie, zabezpieczone jedynie specjalistycznymi impregnatami. Bardzo efektownie, ale i elegancko prezentują się olejowane fronty kuchenne, które w dyskretny sposób podkreślają rysunek drewna.

Jak podkreśla Krzysztof Wirchomski, właściciel manufaktury Wirchomski: “Zabudowa kuchenna z dębu bielonego, jesionu lub brzozy w połączeniu z podłogą z naturalnego kamienia i ceramicznymi dekoracjami to idealna sceneria zachęcająca do wspólnego gotowania i biesiadowania”.

Zobacz także: Kuchnia połączona z jadalnią - inspiracje

Jak zaprojektować wymarzoną kuchnię?

Urządzając wymarzoną kuchnię powinniśmy mieć świadomość, że będzie ona nam służyć przez co najmniej kilka lat. Od wybranej firmy wykonawczej i zastosowanych materiałów zależy jej trwałość i wygląd podczas intensywnego użytkowania. Profesjonalnie wykonaną zabudowę kuchenną należy traktować w kategoriach dobrej inwestycji, która uchroni nas przed kolejnymi remontami i będzie cieszyć domowników swoim wyglądem i funkcjonalnością.

Jak wybrać najlepsza firmę, która wykonuje zabudowy kuchenne?

Przy wyborze firmy wykonawczej należy zwrócić uwagę na jej dotychczasowe portfolio, rekomendacje klientów, a także długość gwarancji na wykonaną pracę. Kuchnie robione na życzenie klienta mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, w szerokiej gamie odcieni i rodzajów wykończenia. Na rynku jest tez wiele firm, które wykonuje meble z których duża część wykonywana jest ręcznie, zgodnie z tradycyjną sztuką stolarską.

Zobacz także:  Kuchnia w stylu vintage, czyli sztuka łączenia przeciwieństw

Źródło: Wirchomski

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...