Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej?

Łazienka dla niepełnosprawnych. Fot. Lazienkaplus.pl / lazienkaplus.pl
Jaka powinna być funkcjonalna łazienka dla osoby niepełnosprawnej? Powinna ułatwiać osobie z ograniczoną sprawnością ruchową w miarę sprawne korzystanie z łazienki i poruszanie się w niej. Podczas projektowania i urządzania łazienki dla osoby niepełnosprawnej, warto umieścić w niej siedzisko prysznicowe, odpowiednio przystosowaną umywalkę oraz uchwyty ścienne.

Minimalne wymiary łazienki z kompleksowym wyposażeniem dla osoby niepełnosprawnej to 2,2 x 2,0 m. Taki metraż umożliwia osobie poruszającej się na wózku wykonanie obrotu bez konieczności opuszczania pomieszczenia. Zakładamy, że na wyposażenie łazienki składają się kabina prysznicowa, miska ustępowa, zlew oraz uchwyty ścienne i umywalkowe.

Łazienka dla niepełnosprawnych. Fot. Lazienkaplus.pl

Wanna czy prysznic?

W przypadku ograniczonej przestrzeni wybór kabiny prysznicowej wydaje się być oczywisty. Kabina zajmuje dużo mniej miejsca niż wanna, a dla osoby niepełnosprawnej będzie również bardziej komfortowa w użytkowaniu.

- Najlepiej, aby brodzik kabiny był zainstalowany na równi z podłogą i miał wymiary 100 x100 cm z 1–2%. spadkiem w kierunku kratki ściekowej. Warto także poszukać brodzika z ryflowaną lub antypoślizgową powierzchnią - mówi Katarzyna Rogowa ze sklepu internetowego Lazienkaplus.pl.

Zobacz także: Wanny z oświetleniem LED – wspomagają leczenie i regenerują organizm

Siedzisko prysznicowe

W kabinie powinno być zamontowane uchylne siedzisko prysznicowe, najlepiej z oparciem. Montujemy je na wysokości siedziska wózka, 50 cm od poziomu posadzki i 45 cm od ściany bocznej.

Umywalka i wc

Umywalka przystosowana dla potrzeb osoby niepełnosprawnej powinna znajdować się ok. 70 cm od posadzki, a przed umywalką należy zapewnić wolną przestrzeń manewrową o wymiarach 90 x 120 cm.

- W przypadku łazienek dla osób niepełnosprawnych polecam szczególnie umywalki podwieszane, bez postumentów i szafek. Dzięki temu zapewnimy osobom na wózkach komfort przy korzystaniu z umywalki. – radzi Katarzyna Rogowa z portalu Lazienkaplus.pl.

Optymalne wymiary przestrzeni przeznaczonej na miskę ustępową to 100 x 90 cm. Gdy miska będzie oddalona od obu ścian, można zamocować po obu jej stronach poręcze uchylne. Poręcze powinny znajdować się na wysokości dogodnej dla użytkowników wózka, czyli 75–85 cm.

Uchwyty ścienne i umywalkowe

W przypadku osób poruszających się przy pomocy chodzików lub na wózkach najważniejsze będą poręcze umożliwiające korzystanie ze zlewu, ustępu oraz kabiny prysznicowej.

- Dobrym rozwiązaniem są poręcze uchylne i poręcze łamane. Poręcze uchylne można rozkładać w razie potrzeby, natomiast poręcze łamane pozwalają na wykorzystywanie różnych części ręki, takich jak dłoń, łokieć, ramię czy nadgarstek – dodaje ekspert Lazienkaplus.pl.

Zobacz także:  Wąska łazienka – jak optymalnie wykorzystać przestrzeń?

Osoby, które mają problemy z mocnym chwytem powinny korzystać z poręczy falistych.

Dofinansowanie na dostosowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych

Ustawa z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych określa, że osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON prac, które zmierzają do likwidacji barier architektonicznych w swoim otoczeniu, włączając pomieszczenia sanitarne. Takie dofinansowanie wynosi do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia i nie może przekraczać piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

 Zobacz także:  Mała łazienka – jak najlepiej ją rozplanować?

Źródło: Lazienkaplus.pl

Nieruchomości
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać
26 kwi 2024

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?
25 kwi 2024

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy
25 kwi 2024

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR
24 kwi 2024

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast
24 kwi 2024

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie
23 kwi 2024

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?
23 kwi 2024

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie
23 kwi 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?
22 kwi 2024

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji
22 kwi 2024

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

pokaż więcej
Proszę czekać...